بارداری

مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری بخش اول

مراقبت از پوست و مو

تغییرات پوست و مو معمولا مورد انتظار یک زن باردار در طی بارداری نیست. برای مثال هر زن بارداری می‌داند که سایز بدن او افزایش می‌یابد ولی تغییرات پوست و مو اینگونه نیست. وقتی انتظار نداریم که لکه‌هایی ممکن است در پوست ظاهر شود یا مو دچار شکنندگی شود، روبه رو شدن با این مسایل ممکن است موجب نگرانی در طی بارداری برای زنان باردار باشد. در اینجا به راهکارها و علایم گوناگون تغییرات و مراقبت از پوست و مو پرداخته می‌شود. این راهکارها ضمن افزایش آگاهی در مورد علایم و تغییرات پوست و مو، کمک می‌کنند تا راحت‌تر با تغییرات گسترده در طی بارداری رو به رو شوید.

مراقبت از مو در بارداری

مراقبت از مو در بارداری

هورمون‌های حاملگی موجب می‌شود در بارداری موها پرپشت‌تر و براق‌تر به نظر برسد. این مساله شاید موجب خشنودی زنان باردار باشد. البته در سه ماهه اول بارداری، خانم‌های باردار دچار ریزش مو می‌شوند و بعد از سه ماهه اول ریزش مو کمتر و یا متوقف می‌شود. تغییر دیگر در طی بارداری، کاهش سرعت ریزش مو است که این تغییر هم به علت تاثیر هورمون‌های حاملگی است.

برای پیشگیری از ریزش مو می‌توان از آهن، کلسیم و ویتامین دی استفاده کرد. برای مراقبت از موهای خود، زنان باردار می‌توانند از مکمل‌های غذایی حاوی بیوتن، ویتامین ث و ترکیب آمینو اسیدها استفاده کنند. این مواد کمک می‌کند تا استحکام مو بیشتر شود، تا حد ممکن از سشوار، فر کردن و رنگ کردن مو در طی بارداری خصوصا سه ماهه اول اجتناب کنید. چون سه ماه اول زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه می‌باشد، جنین بسیار حساس و آسیب پذیر است.

مقاله مرتبط : علائم کمبود آهن در بدن

افزایش موهای زاید بدن در بارداری

خشنودی مادران باردار در طی بارداری در مورد پرپشت شدن موهای سر طبیعی است. از طرفی هورمون‌های حاملگی موجب رشد سریع مو در قسمت‌هایی مانند شکم، صورت، نوک سینه و کمر می‌شود. این شرایط برای مادران رضایت بخش نیست. البته به یاد داشته باشید که این شرایط موقتی است و معمولا تا ۶ ماه بعد از تولد از بین می‌رود.

با اینکه مطرح می‌شود اصلاح کردن، وکس و الکترولیز در طی بارداری مشکل ساز نیست، تلاش کنید در مورد استفاده از روش‌های گوناگون در طی بارداری جانب احتیاط را رعایت کنید و اگر ابهامی برایتان وجود دارد با پزشک خود مشورت کنید. برای مثال با وجود مطرح شدن این مساله که الکترولیز تاثیر سوئی در بارداری برای جنین ندارد؛ می‌توان این گونه ذکر کرد که در واقع تحقیقات گسترده انجام نشده است.

افزایش موهای زاید بدن

لکه‌های تیره پوست در دوران بارداری

نوعی مشکل پوستی در بارداری وجود دارد که ملاسما یا ماسک بارداری نامیده می‌شود. ملاسما در اثر تشکیل لکه‌های تیره در قسمت‌های مختلف پوست مانند بالای پیشانی، بالای لب‌ها و گونه بوجود می آید. این مساله در ۷۵ درصد از زنان باردار صورت می‌گیرد. زمانی لکه‌های تیره پوست در بارداری بوجود می‌آید که افزایش سطح استروژن بدن تولید ملانین اضافی را تحریک می‌کند.

ملاسما در زنانی که پوست تیره دارند، شایع‌تر است. چون در حین بارداری توصیه می‌شود که از محصولات روشن کننده پوست و کرم‌های ضد لک تا حد ممکن استفاده نشود بنابر این راهکاریی برای این لکه‌ها وجود ندارد. البته استفاده از کرم ضد آفتاب اثرات ملاسما را محدود می‌کند ولی به طور کامل نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

زمانی که پوست در معرض اشعه فرابنفش است شرایط پوستی وخیم‌تر می‌شود. مهم این است که تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه‌های تیره روی پوست موقتی است و مانند سایر تغییرات پوست و مو بعد از بارداری از بین می‌رود.

لکه های تیره پوست در دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا