اقدام به بارداری

مهم‌ترین نشانه‌های بارداری کدام‌اند؟

نشانه‌های بارداری موضوعی است که بسیاری از زنان متاهل همواره پیگیر آن می‌باشند. برخی بی‌صبرانه منتظر مشاهده‌ی برخی نشانه‌های بارداری بوده و برخی نیز نگران این هستند که مبادا باردار شده باشند. به دلیل اهمیت این موضوع همه‌ی زنان به دنبال راهی هستند که به وسیله‌ی آن بتوانند فردای رابطه‌ی جنسی خود بدانند که آیا باردار هستند یا نه.

باید گفت تقریبا هیچ راهی وجود ندارد که یک یا دو روز بعد بتوان فهمید باردار شده‌اید یا خیر. اگرچه تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه با مصرف قرص می‌توان از بارداری جلوگیری نمود، اما راهی برای تشخیص آن وجود ندارد. به طور کلی بارداری با علائمی همراه است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین علائم بارداری کدام‌اند؟

برای تشخیص بارداری می‌توان از آزمایش‌های دقیقی که ۴ الی ۶ روز بعد از رابطه‌ی جنسی انجام می‌شوند کمک گرفت. طبق نظر پزشکان بعد از گذشت ۸ روز از تخمک گذاری نشانه‌های بارداری شروع به آشکار شدن می‌کنند. به عبارتی می‌توان گفت در روز سی و ششم چرخه‌ی قائدگی با قطع شدن پریود می‌توان اولین نشانه‌های بارداری را مشاهده کرد.

در برخی زنان نیز این مدت برای قطع پریود باید به روز ۵۲ چرخه‌ی قائدگی برسد تا نشانه‌ها قابل تشخیص باشند. برای آشنایی شما عزیزان با نشانه‌های بارداری جدولی را طراحی نموده‌ایم که در ادامه آورده شده است:

نشانه‌های بارداریتوضیحات
قطع پریوداولین و ساده‌ترین راه تشخیص بارداری می‌باشد. باید توجه داشت ۷ روز بعد از رابطه‌ی جنسی جنین در دیواره‌ی رحم قرار گرفته و ممکن است باعث لکه بینی شود. این خون کمتر از پریود بوده و مدت زمان کمتری نیز خواهد داشت. پس بهتر است ابتدا از وضعیت خود اطمینان یابید تا این خون را با پریود اشتباه نگیرید. این زمان بهترین راه تشخیص علامت بارداری می‌باشد.
احساس خستگی و کسالتاحساس خستگی و کسالت بدون هیچ دلیل خاص و قبلی می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد. چرا که بارداری معمولا با خستگی و کسالت همراه است.
حالت تهوعحالت تهوع خصوصا در صبح یکی از شناخته شده ترین علائم بارداری است. این حالت تهوع دو هفته بعد از بارداری آغاز شده و می‌تواند همراه با استفراغ یا بدون آن باشد. یکی از دلایل بروز حالت تهوع افزایش حس بویایی زنان باردار است که حساسیت آن‌ها را به بوهای اطراف بیشتر می‌کند.
احساس بارداری و نفخ

سایر نشانه‌های بارداری

نشانه‌های بارداری به روش‌های گوناگونی ممکن است تا دو هفته بعد از نزدیکی خود را نشان دهند. نشانه‌هایی از جمله:

  • حساس شدن سینه‌ها
  • تکرر ادرار
  • نفخ
  • داشتن هوس نسبت به برخی خوراکی‌ها و غذاهای خاص

البته باید توجه داشت هر یک از علائم بالا ممکن است در شرایط خارج از بارداری نیز ایجاد شوند و حتی برخی زنان به دلیل حساسیت‌های افراطی و تلقینی به صورت ناخودآگاه این حالات را تجربه می‌کنند. در نتیجه بهتر است از راه‌های اطمینان بخش‌ترِ تشخیص بارداری، مانند بیبی چک و آزمایشات پزشکی استفاده شود.

بی‌بی چک و علائم بارداری

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد تقریبا هیچ راهی وجود ندارد که یک یا دو روز بعد بتوان فهمید باردار شده‌اید یا خیر. برخی از نشانه‌های بارداری که زود‌تر نمایان می‌شوند (حدود ۴ هفته بعد از نزدیکی) از طریق مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون قابل تشخیص هستند.

با تشخیص به موقع حاملگی بهتر می‌توان از لحاظ جسمانی و روانی خود را برای حضور فرزند آماده کرد. این آمادگی در رشد و سلامت خود فرزند نیز از دوران جنینی تا تولد موثر خواهد بود. در این دوران می‌توان با مطالعه کتاب‌های مختلف پیرامون فرزند و مادر شدن توانایی خود را افزایش داد.

مقاله مرتبط : ۱۴ علامت زودهنگام بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا