بارداریسلامتی

روش ‌های مختلف زایمان

روش‌‌های زایمان امروزه به گونه‌ای می‌باشند که مادر بتواند درد طاقت فرسای آن را تحمل کند. به عبارتی امروزه از روش‌های مختلفی در دنیا برای زایمان کم درد یا بدون درد استفاده می‌شود که عوارضی برای مادر و نوزاد ایجاد نمی‌کند. از طرفی به دلیل اینکه درد زایمان یکی از سخت‌ترین و شدید‌ترین دردها می‌باشد باعث شده است بیشتر خانم‌ها برای زایمان خود روش سزارین را انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که سزارین عملی بدون درد نیست و جراحی سختی بر روی مادر انجام می‌شود که بعد از عمل عوارض خود را نشان خواهد داد.

بنا به گفته دکتر نیرومنش هر فردی باید با توجه به شرایط جسمانی و روحی خود از میان روش‌های زایمان روش مناسب خود را انتخاب کند که از این طریق بتواند زایمان لذت بخشی را تجربه کند.

زایمان

روش‌های زایمان

زایمان بدون درد همراه با تزریق دارو:

یکی از رایج‌ترین روش‌های زایمان محسوب می‌شود. معمولا زمانیکه دهانه رحم به اندازه ۵ سانتی‌متر باز شود از تزریق دارو‌هایی مانند پتدین استفاده می‌شود. قبل از اینکه نوزاد برای خارج شدن از رحم مادر فشار وارد کند این دارو را تزریق می‌کنند. بنابراین مادر موقع زایمان طبیعی می‌تواند موقع انقباضات استراحت کند.

معمولا این روش برای تمامی مادران قابل استفاده می‌باشد به جز در مواردی که مادر به پتدین حساسیت داشته باشد. این روش باعث کند شدن روند زایمان خواهد شد و خواب آلودگی مادر را به همراه دارد.
زایمان طبیعی با بی‌حسی اپیدورال یکی از روش‌های زایمان است که همانند بی‌حسی موقع سزارین انجام می‌شود. زمانی که دهانه رحم ۴ یا ۵ سانتی متر باز شود از نقطه خاصی بر روی کمر مادر سوزن باریکی رد می‌کنند که از طریق آن یک لوله داخل مهره‌های کمر جایگذاری می‌شود و داروهای بی حسی را تزریق می‌کنند. در این روش به دلیل اینکه پایین تنه مادر بی حس است خروج جنین با تاخیر انجام می‌شود که ممکن است دکتر  مجبور به استفاده از وکیوم شود.  این روش برای مادرانی که انحراف ستون فقرات دارند مناسب نیست.

زایمان طبیعی با بی‌حسی اپیدورال:

یکی از روش‌های زایمان است که همانند بی‌حسی موقع سزارین انجام می‌شود. زمانی که دهانه رحم ۴ یا ۵ سانتی‌متر باز شود از نقطه خاصی بر روی کمر مادر سوزن باریکی رد می‌کنند که از طریق آن یک لوله داخل مهره‌های کمر جایگذاری می‌شود و داروهای بی حسی را تزریق می‌کنند. در این روش به دلیل اینکه پایین تنه مادر بی‌حس است خروج جنین با تاخیر انجام می‌شود که ممکن است دکتر مجبور به استفاده از وکیوم شود. این روش برای مادرانی که انحراف ستون فقرات دارند مناسب نیست.

زایمان در آب:

می‌توان گفت این روش از کشورهای اروپای شرقی به دلیل داشتن آب فراوان نشات گرفته است. بنابراین زمانیکه مادر احساس درد می‌کند وارد وان آب می‌شود. این روش که از روش‌های زایمان درد کم محسوب می‌شود در کشور ما زیاد موفقیت آمیز نبوده است.
در این روش باید ضربان قلب جنین با سونیکیت که ضد آب است کنترل شود. این روش به دلیل محدودیت در تجهیزات در کشور ما تنها در بعضی از مراکز درمانی قابل انجام است. لازم به ذکر است این روش زایمان کاملا بی‌درد نیست اما در کاهش درد زایمان بسیار تاثیرگذار می‌باشد.
این روش برای همه مادران مناسب نیست و مادرانی که در دروان بارداری عوارضی نداشته‎‌اند و لگنشان شرایط مناسبی دارد و همچنین جنین آن‌ها زیاد درشت نیست کاربرد دارد. بهتر است بدانید که مادرانی که چندقلو باردار هستند نمی‌توانند از روش زایمان در آب استفاده کنند.

زایمان با وسایل فیزیوتراپی:

در این روش امواج الکتریکی را از طریق پوست با شیوه‌ای موسوم به تنس و با قرار دادن پلاک بر روی مهره‌های ۴ و ۵ کمر مادر ایجاد می‌کنند. یک پلاک بر روی این مهره‌ها قرار می‌دهند و امواج ظریفی را ایجاد می‌کنند. این امواج باعث ترشح مورفین‌های طبیعی در بدن خواهد شد که باعث کاهش طول مدت زمان زایمان می‌شود. این روش همانند روش طب سوزنی عمل می‌کند و یکی از روش‌های زایمان بدون درد می‌باشد و استفاده از آن برای همه افراد منعی ندارد.

زایمان فیزیولوژیک در صدر:

بهتر است بدانید که این روش دقیقا مشابه روش زایمان طبیعی است. تنها تفاوت این روش این است که کلاس‌های آموزشی برای مادران برگزار می‌شود تا استرس مادر کاهش پیدا کند. در کلاس‌های آموزشی درباره فیزیولوژی و مراحل زایمان توضیح داده می‌شود. در این روش مادر می‌تواند بایستد، بنشیند یا راه برود و حتی موقع زایمان مایعات و آبمیوه میل کند. معمولا در این روش موقعی که که مادر احساس درد داشته باشد یک توپ به او می‌دهند تا بغل کند و دردش را کاهش دهد. بنابراین در این روش باید در کلاس‌های آموزشی روش‌هایی مانند شل کردن عضلات، کاهش استرس، روش ریلکسیشن و چگونگی انجام نفس‌های عمیق آموزش داده شوند. بهتر است بدانید که تمام مادران می‌توانند از این روش استفاده کنند. حتی افرادی که بیماری‌ قلبی دارند در استفاده از این روش هیچگونه محدودیتی نخواهند داشت.

سزارین:

سزارین از دیگر روش‌های زایمان است که به دو روش سزارین همراه با بیهوشی و سزارین همراه با بی‌حسی کمری قابل انجام می‌باشد. اغلب پزشکان استفاده از روش بی‌حسی را ترجیح می‌دهند. زیرا در بیهوشی به دلیل اینکه ماده بیهوشی وارد جریان خون مادر می‌‌شود ممکن است به جنین برسد یا حتی احتمال وارد شدن ماده بیهوشی به شیر نوزاد نیز وجود دارد. روش سزارین برای مادرانی که قبلا عمل سزارین انجام داده‌اند، مسمومیت بارداری داشته‌اند، یا برای مواردی که جنین نسبت به لگن مادر درشت است، اکسیژن رسانی به جنین داخل رحم خطرناک می‌باشد و جنین داخل رحم مکنیوم دفع می‌کند، بسیار مناسب است.

مقاله مرتبط : پاره شدن کیسه آب پایان بارداری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا