پدر و مادرنوزاد و کودک

آموزش رنگ به کودکان از چه سنی آغاز می شود

چنانچه شما جزو کسانی هستید که به عنوان مربی مهد، پرستار کودک یا معلم با کودکان ارتباط بیشتری دارید حتما با آموزش رنگ به کودکان آشنا هستید. باید آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید از زبان رنگ ها به درستی استفاده کنید چون کودکان عاشق رنگ ها هستند و به آن پاسخی سریع می دهند.

حتما تا به امروز شنیدید که کودکان در ابتدا فقط رنگ های سیاه و سفید (روشنایی و تاریکی) را می توانند درک کنند. به مرور در فاصله بین ۶ هفتگی تا ۲ ماهگی این وضعیت دچار تغییرات اساسی مثبتی می شود زیرا کودک می تواند رنگ قرمز را تشخیص دهد. بعد از آن، کودک قادر به تفکیک رنگ های روشن بخصوص رنگ زرد می باشد .

همان طور که می دانید بچه های کوچک علاقه به رنگ های روشن دارند به طوری که در بیشتر کودکان زیر ۱۰ سال رنگ های قرمز (صورتی) و زرد به عنوان رنگ مورد علاقه آن‌ها می باشد. به مرور با رشد کودک و نزدیک شدن به سن ۱۰ سالگی کم کم رنگ آبی را جزو انتخاب های خود قرار می دهند.

هر چقدر شما نسبت به مراحل رشد کودک و آموزش های متناسب با سن او آگاهی داشته باشید، ارتباط بهتری با کودک می توانید برقرار کنید.

عناوین اصلی

آموزش رنگ به کودکان

مختصری در مورد علایق کودکان به رنگ ها 

اگر تاکنون به این نکته توجه کرده باشید، اغلب دختر بچه ها به رنگ های صورتی، بنفش و بنفش کم رنگ علاقه دارند و در عوض پسر بچه ها بیشتر به سمت رنگ های تیره و سیاه گرایش دارند. حالا این سوال مطرح می شود آیا کارخانه های عروسک سازی، با روانشناسی رنگ ها برای کودکان آشنایی دارند؟ جواب کاملا معلوم است، بله.

اگر یک روز گذری از مغازه اسباب بازی فروشی رد شوید خواهید دید برای جلب توجه کودکان، به خوبی از انواع رنگ ها استفاده کرده اند تا نظر کودکان را به سمت خود جلب کنند تا تولیدات به راحتی به فروش برود.

بیشتر بخوانید : تقویت هوش کودک و راهکارهای آن

تنها فروشندگان و کارخانه داران نیستند که از علایق کودکان به رنگ ها استفاده می کنند بلکه شما هم می توانید از آن برای آموزش و حتی گاهی ایجاد انگیزه در کودکان استفاده کنید.

سن یادگیری رنگ ها

همان طور که می دانید کودکان در ابتدا با رنگ ها آشنا می شوند و سپس اسم خود را یاد می گیرند. آن‌ها قبل از اینکه بتوانند نام رنگ ها را بگویند با نشان دادن اشیا، رنگ ها را تشخیص می دهند. کودکان در سن بین ۲ تا ۵ سالگی شروع به یادگرفتن رنگ ها می کنند. در این سن معمولا دخترها زودتر از پسرها نام رنگ ها را یاد می گیرند.

اگر می خواهید در آموزش دادن رنگ ها به کودک خود کمک کنید تا به درستی بتوانند تشخیص دهند، بهتر است از اشیا مرتبط با اون رنگ برای آموزش استفاده کنید.

وقتی کودکان رنگ و نام آن‌ها را به خوبی یاد گرفتند، می توانید جاهایی از خانه مانند راه پله یا زیر زمین که برای آن‌ها جای مناسب برای بازی نیست را با رنگ های تیره به کودکان نشان دهید. چشم انسان ناخودآگاه به ترکیب رنگ زرد و سیاه توجه خاصی دارد و آن را به عنوان علامت خطر می داند.

تذکر: اگر کودک شما میل به خوردن بعضی غذاهای تکراری ندارد با کمک رنگ های طبیعی می توانید غذا خوردن را برایش جذاب تر کنید.

روش آموزش رنگ به کودکان

روش های آموزش رنگ به کودکان

تا اینجا در مورد اینکه کودک در چه سنی با مفهوم رنگ ها آشنا می شود اشاره کردیم. حالا می خواهیم شما را با چند روش آموزشی آشنا کنیم.

روش های آموزشی ساده با کمک اشیا

  • مهره های رنگی : شما به کمک آن‌ها می توانید رنگ ها را به کودکان آموزش دهید. به طور مثال مهره رنگ قرمز را در دست می گیرید و می گویید قرمز مثل رنگ سیب، سپس از کودک خود می خواهید که با شما نام رنگ را تکرار کند. مرحله بعد، از کودک خود بخواهید تا مهره های رنگ قرمز را جدا کرده و به شما نشان دهد.
  • میوه ها: از کودک خود بخواهید اسم میوه و سبزیجات را همراه با رنگ برای شما بگوید. به عنوان نمونه انار، قرمز است. هر چقدر با علایق فرزند خود آشنا باشید، برای یاد دادن مفاهیمی مانند رنگ ها به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.
  • از اشیا یکسان برای مقایسه استفاده کنید: فرزند شما هر روز در حال رشد و یاد گرفتن لغات جدید است. وقتی از دو تا جسم یکسان که رنگ های متفاوتی دارند برای آموزش استفاده می کنید، یادگیری کمی پیچیده تر می شود. مثلا به کودک خود چند جوراب یکسان که رنگ متفاوتی دارند نشان دهید و به او کمک کنید تا رنگ هر کدام را به درستی تشخیص دهد.
  • موسیقی: طبق مطالعاتی که تا به امروز انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که موسیقی تاثیر به سزایی در رشد کودکان دارد. از آنجایی که کودکان علاقه دارند شعرها و آوازها را بخاطر بسپارند، سعی کنید برای آموزش از شعرهایی استفاده کنید که رنگ های متفاوت در آن وجود دارد.

روش های ساده خانگی و قابل دسترس

  • یادگیری با دست: اگر می خواهید خلاقیت کودک و مهارت های حسی او تقویت شود، بهتر است نقاشی انگشتی را نیز امتحان کنید. با این کار به رنگ های مختلف توجه بیشتری می کند و به یادگیری علاقه مندتر می شود.
  • بازی و معماها: کاری که کودک به آن خیلی علاقه دارد بازی با اسباب بازی هایش است. چند تا از اسباب بازی های جذاب و به رنگ های روشن را انتخاب کنید سپس حین بازی با کودک رنگ ها را خیلی راحت به او یاد دهید.
  • نقاشی: بهتر است کنار کودک خود بنشینید و شروع به نقاشی کردن کنید. به او بگویید می خواهیم یک خورشید بکشیم اگه گفتی خورشید چه رنگی است. از او بخواهید با کمک شما مداد رنگ زرد را به شما نشان دهد. سپس درخت بکشید و از او بپرسید درخت چه رنگی است و مداد رنگ سبز را نشان دهید. با این کار شما به آسانی رنگ ها را به کودک خود یاد می دهید.

تذکر: پژوهش ها نشان می دهد که استفاده از رنگ ها در آموزش، حتی برای کودکانی که کم توجه و کم دقت هستند. بسیار مفید است. همچنین باعث بهبود در انجام تکالیفشان می شود.

کلام آخر

امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد و والدین با آموزش غیر مستقیم رنگ ها به کودکان کاملا آشنا شده باشند. ممنون می شویم نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

kid Activities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا