بارداریبیماری خانم هابیماری‌هاسلامت و تغذیه

سردرد در دوران بارداری و روش های پیشگیری و درمان آن

بیشتر زنان در طول زندگی خود چندین بار دچار سردردهای جزئی می شوند که بعضی در زمان عادت ماهیانه خود به علت تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد، آن را تجربه می کنند. اگر این سردرد در دوران بارداری اتفاق بیفتد، نیاز به بررسی بیشتری دارد.

گاهی در هفته های اول بارداری، خصوصا سه ماهه اول شدیدتر است و متاسفانه در این زمان از مصرف بیشتر داروها بخاطر سلامت جنین باید خودداری کرد. عموما در ۶ ماه آخر بارداری کمتر یا کاملا از بین می رود و معمولا آسیبی به جنین نمی رسد.

در مواردی که سردرد شدید باشد، پزشک با توجه به علائم و تشخیص خود، ممکن است مراقبت های بیشتری را بدهد. در صورتی که فقط کمی احساس ناراحتی می کنید، نیاز نیست نگران باشید اما ضروری است نسبت به سردرد و علائم آن در دوران بارداری آگاهی داشته باشید تا بتوانید بدون نگرانی و استرس این دوران را به سلامت پشت سر بگذارید. باعث افتخار ما است که همراهانی چون شما داریم.

 سردرد در دوران بارداری و برخی از علائم آن

سردرد به عنوان یکی از رایج ترین ناراحتی ها است که در دوران بارداری به دلیل حساسیت، فرد بیشتر اذیت می شود. با توجه به آماری که تا به امروز اعلام شده است در حدود ۳۹% از زنان در این دوران و متاسفانه پس از زایمان از سردرد شکایت دارند.

به گفته محمد صمدیان جراح مغز و اعصاب، سردرد هایی که در این زمان اتفاق می افتند، می توانند متفاوت از مواقع معمول باشند ولی خوشبختانه در بیشتر مواقع آسیبی برای مادر و جنین ندارند.

نشانه های درد در ناحیه سر در حاملگی

 درد معمولا از سه ماهه اول بارداری شروع می شود و بخاطر اینکه به جنین آسیبی نرسد باید از مصرف داروهای آرام بخش پرهیز شود. متخصصان هنوز علت دقیق ایجاد این ناراحتی در این زمان را نمی دانند اما تغییرات هورمونی و افزایش حجم خون از علل های اصلی بروز آن در دوران بارداری است.

 احتمالا برخی از علائم سردرد در بارداری را می دانید اما برای آشنایی بهتر خوب است علائم را به طور کامل بشناسید مانند درد ضربان دار در یک یا دو طرف سر، احساس درد کسل کننده و در مواردی سردردهای میگرنی که علائمی مانند درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و احساس کوبیدن شدید در سر خود را نشان می دهد.

آشنایی با انواع سردرد

با توجه به سردردهایی که در حین بارداری باعث آزار می شوند، خوب است از انواع مختلف آن اطلاعاتی داشته باشید که عبارتند از:

 • سردردهای تنشی: چنانچه دچار استرس شوید، گرسنه شوید یا دردی ناچیز در گردن و شانه های خود احساس کنید، نشان می دهد دچار سردرد تنشی شده اید.
 • سردردهای میگرنی: به سردردهایی می گویند که از درد متوسط تا شدید ادامه دارند و احتمال دارد به صورت کوبشی، ضربان دار یا روزها پشت سر هم ادامه داشته باشد. گاها دیده شده در زنانی که دچار حملات میگرن می شوند تاری دید هم دارند.
 • سردردهای سینوسی: اگر احساس فشار در اطراف چشم، پیشانی، گوش یا گرفتگی بینی دارید احتمالا دچار سردرد سینوسی شده اید که معمولا با عفونت سینوس ها همراه است. این سردرد گاهی با میگرن اشتباه گرفته می شود.
 • سردردهای خوشه ای: این نوع سردرد که به سرعت شروع شده و رو به بدتر شدن می رود چند روز مداوم ادامه دارد، به این صورت است که یا روی یک چشم تمرکز دارد یا یک طرف سر را درگیر می کند البته این نوع سردرد بیشتر در مردان دیده می شود.
 • سردردهای مزمن: چنانچه شما در نصفی از روزهای ماه سردرد دارید این نوع، سردرد مزمن محسوب می شود چون به دفعات مختلف تکرار می شود.

تذکر: سردردهای میگرنی و سایر سردردها که به دفعات و زیاد اتفاق می افتند جزو سردردهای مزمن نیز تلقی می شوند.

سردرد در بارداری به چه دلایلی ایجاد می شود

درست است که افزایش سطح هورمون ها که بیشتر در سه ماهه اول بارداری خود را نشان می دهد از علل اصلی سردرد در دوران بارداری است اما دلایل دیگری وجود دارد مانند:

 • مصرف بعضی از مواد غذایی محرک: شکلات، لبنیات، پنیر و گوشت های فرآوری شده می توانند باعث ایجاد سردرد در دوران بارداری شوند. زنانی که در این دوران مصرف کافئین خود را محدود کرده اند احتمال دارد دچار سردرد شوند.
 • گرفتگی سینوس: کسانی که گرفتگی سینوس، آلرژی و آبریزش از بینی دارند، حواسشان باشد که هنگام بارداری این علائم تشدید می شوند و امکان دارد با سردرد همراه باشد.
 • کم آب شدن بدن: در اکثر مواقع به همراه حالت تهوع و استفراغ است که سبب سردردهای ضربان دار می شود.
 • فشارخون بالا: اگر بعد از هفته ۲۰ بارداری سردرد همچنان ادامه داشت، احتمال دارد فشارخون بالا باشد. در این حالت خطر مسمومیت در بارداری یا زایمان زودرس افزایش می یابد، پس حتما این موضوع را با پزشک مطرح کنید.

اقسام درد سر در دوران بارداری

تذکر: عوامل دیگری مانند خستگی، تنش، خستگی چشم، گرسنگی، نداشتن خواب کافی، استرس و پایین آمدن قند خون نیز می توانند موجب سردردهای بارداری شوند.

سردرد در ماه های آخر بارداری

هرچه به ماه های آخر بارداری نزدیک می شویم، شکل و علت سردرد ممکن است تغییر کند که می تواند به علت های متفاوتی همانند رژیم غذایی نامناسب، فشار عضلانی، کشش عضلانی، دیابت، مشکلات قلبی، خونریزی، افت فشار خون، تومور مغزی، لخته خون و مننژیت باشد.

اگر سردرد در ماه های آخر بارداری غیر قابل تحمل شد حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورتی که خطری وجود داشته باشد، اقدامات لازم انجام شود.

آیا میگرن در بارداری می تواند برای سلامت جنین خطرناک باشد؟

زنانی که سابقه میگرن دارند در صورتی که در دوران بارداری دچار حملات شوند، خطر بیشتری آنها را تهدید می کند. احتمال دارد فشار خون بالا رود و دچار مسمومیت بارداری شوند که البته خطر بسیار کم است. بیشتر زنانی که میگرن دارند یک بارداری بی خطر را تجربه می کنند و به فشارخون بالا دچار نمی شوند. اگر شما قبلا سردرد میگرنی را تجربه نکرده اید اما در بارداری دچار این سردرد شده اید حتما به پزشک خود سریع اطلاع دهید تا خطری شما و جنین را تهدید نکند.

تذکر: کسانی که سابقه سردرد میگرنی دارند. اگر نوع سردرد در دوران بارداری با قبل فرق کرده بود حتما به پزشک خود اطلاع دهند.

چه زمان بهتر است به پزشک در مورد سردرد خود اطلاع داد؟

اگر در دوران بارداری و بعد از آن همچنان سردرد شما شدید و ادامه دار بود و با مسکن های خفیف مثل استامینوفن برطرف نشد، ممکن است دچار فشار خون بالا و مشکلات کلیوی شده باشید. این وضعیت هم برای زن و هم جنین خطرناک است و همین طور در صورتی که سردرد در دوران بارداری با علائمی مانند درد زیر دنده ها، احساس سوزش قلب، مشکلات بینایی، ورم صورت، دست و پا همراه باشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

تذکر: استفاده از مسکن هایی مثل استامینوفن و پارستامول برای سردرد در دوران بارداری حتما با تجویز پزشک باشد.

چند راهکار ساده برای پیشگیری و مقابله با سردرد

یکی از راه هایی که به پیشگیری از سردرد کمک می کند تغییر سبک زندگی است. راهکارهای دیگری برای پیشگیری و مقابله با سردرد وجود دارند که چند مورد از آن را شرح می دهیم:

سردرد و رابطه آن با سلامتی جنین

 • همواره سعی کنید آب به مقدار زیاد بخورید.
 • در هوای تازه نفس بکشید.
 • حتما برنامه پیاده روی داشته باشید.
 • برای آرامش بیشتر حمام رفتن را فراموش نکنید.
 • سعی کنید از یک رژیم غذایی مناسب که تمام گروه های مواد مغذی را در بر می گیرد، استفاده کنید.
 • خوردن بعضی از تنقلات مانند قیسی و بادام خصوصا در محل کار خیلی خوب و پرفایده است.
 • در طول روز در یک جای آرام یک چرت کوتاه بزنید.
 • استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب مدیتیشن و هیپنوتیزم یا شرکت در کلاس های یوگای بارداری بسیار عالی و مفید هستند.
 • از همسر خود بخواهید که گردن، شانه و صورت شما را به آرامی ماساژ دهد.
 • هنگام کار با کامپیوتر (لپ تاپ) آن را طوری تنظیم کنید که به گردن و بدن شما فشار نیاید.
 • بالش زیر سر شما نباید خیلی بلند باشد چون احتمال دارد دچار سردرد شوید.
 • گاهی دوش آب سرد بگیرید زیرا باعث تحریک رگ های خونی می شود در نتیجه درد را کاهش می دهد.
 • استفاده بیش از حد موبایل و تبلت منجر به گردن درد می شود. مراقب گردنتان باشید چون در صورت تداوم آن سردرد را به دنبال دارد.

 روش های درمانی خانگی برای انواع سردردها

در دوران بارداری برای رفع سردرد امکان مصرف داروهای خوراکی وجود ندارد مگر در موارد خاص که پزشک اجازه مصرف بدهد. خوب است با چند روش درمان خانگی برای درمان سردرد، در این دوران آشنا شوید.

درمان های خانگی

 • سردرد های تنشی و میگرنی: در یک اتاق تاریک و ساکت سعی کنید دراز بکشید و اگر در محل کار خود هستید، چشمان خود را چند لحظه ببندید و همزمان پاهایتان را بالاتر از سطح بدن، نگهدارید. می توانید به مدت ۲۰ دقیقه کیسه یخ یا کمپرس سرد را پشت گردن خود بگذارید تا احساس آرامش کنید.
 • سردردهای سینوسی: از آنجا که گرفتگی بینی در دوران بارداری بسیار شایع است، می توانید با استفاده از بخور، هوا را مرطوب کنید تا تنفس راحت تر شود، این راهکار بسیار مناسب است. همچنین می توانید از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید و روی نقاط درد به مدت ۳۰ ثانیه تا نهایت ۱۰ دقیقه بچرخانید.
 • همه سردردها: فارق از اینکه چه نوع سردردی دارید، مصرف استامینوفن موجب کاهش درد می شود. در دوران بارداری مقدار دوز آن حتما با اجازه پزشک باشد. هیچ دارویی حتی گیاهان دارویی را بدون تجویز متخصص استفاده نکنید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع سردرد در دوران بارداری آشنا کنیم تا اطلاعات کافی در مورد آن را بدست آورید. نگرانی و استرسی را از خود دور کنید تا دوران خوبی داشته باشید. ممنون می شویم نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تیم ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا