اقدام به بارداری

دوقلو باردار شدن و نکاتی در مورد چگونگی آن

زوجین زیادی هستند که علاقه دارند که دوقلو باردار شوند اما وقتی در جمع دوستان یا خانواده، از تصمیم خود می گویند ممکن است با واکنش‌هایی نظیر:

 • در این سن و سال چطور می‌خواهید صاحب دوقلو بشوید؟
 • خیلی حوصله و صبر می‌خواهد!
 • در خانواده سابقه دوقلوزایی داشتید؟
 • وضع اقتصادی خوبه؟

روبرو شوند و حتی سوالاتی دیگر در ذهن زوجین باشد که فقط با مراجعه به پزشک حل می شود. با ما همراه باشید تا در این مسیر به شما کمک کنیم تا بدانید با چه روش هایی می توانید یک بارداری دوقلو داشته باشید.

نگاهی به بارداری دوقلو

 امروزه برخی از زوجین تمایل به فرزند دوقلو داشتن، دارند تا سختی دوران بارداری را فقط یکبار تحمل کنند. دلایل هر زوجی با دیگر زوجین ممکن است متفاوت باشد. عده‌ای به دلیل افزایش سن و احتمال کاهش قدرت باروری، برخی به دلیل کار و مسائل شغلی مایل هستند که فرزندان دوقلو داشته باشند.

بارداری دوقلو جزو بارداری های خطرناک حساب می شود پس بهتر است اول با چگونگی ایجاد این نوع بارداری آشنا شوید. درکل دوقلو بودن بر دو نوع است که شامل:

 • دوقلوهای همسان: یک تخمک به وسیله یک اسپرم بارور می شود و به دو جنین جدا تقسیم می شود که از نظر ترکیب ژنتیکی و جفت باهم مشترک هستند.
 • دوقلوهای غیرهمسان: دو تخمک توسط دو اسپرم بارور می شود. آن ها خیلی خاص هستند زیرا از نظر ترکیب ژنتیکی و جفت هیچ اشتراکی ندارند و جالب است بدانید که فقط نیمی از ترکیب ژنتیکی یکسان است.

فاکتورهای کمک کننده در بارداری دوقلو

با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم حالا می خواهیم برخی از مهمترین فاکتورهایی که در بارداری دوقلوزایی نقش کمک کننده دارند را بگوییم:

 سن بالا

 زنان بالای ۳۵ سال به دلیل فعالیت بیشتر تخمدان‌ها احتمال بیشتری برای داشتن فرزند دوقلو دارند.

 داشتن فرزند دوقلو در بارداری قبلی یا داشتن ژن دوقلو

زنانی که در بارداری‌های قبلی خود فرزند دوقلو داشته‌اند و یا در خانواده‌ی زوج‌هایی که فرزند دوقلو از نوع غیر همسان بوده، احتمال داشتن دوقلو بیشتر است. باید به این نکته توجه داشت که این نوع ژن در مورد دوقلو‌های غیر همسان صدق می‌کند به این دلیل که در هر فرد احتمال اینکه دوقلو همسان داشته باشد، وجود دارد.

بارداری دوقلو

 تصمیم به بارداری بعد از توقف مصرف قرص‌های ضد بارداری

حاملگی بعد از قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری احتمال داشتن کودکان دوقلو را افزایش می‌دهد. دلیل این نظریه چرخه مجدد رحم برای بازیابی توان اولیه خود می‌باشد.

 قد بلند داشتن

در طی پژوهشی گفته شده است در افراد قد بلند، احتمال داشتن فرزند دوقلو بیشتر از سایر افراد است.

توده‌ی بدنی (BMI) یا چاقی

زنان با شاخص توده‌ی بدنی (BMI) 30 و یا بالاتر شانس بیشتری برای دوقلو زایی خواهند داشت. با توجه به این نکته که شاخص توده‌ی بدنی مناسب زنان در سنین باروری بین ۲۰ – ۲۵ است، شاخص ۳۰ به بالا در گروه اضافه وزن قرار می‌گیرد و توصیه به این مورد از نظر بهداشت و سلامت اقدام درستی نیست.

 بارداری با فاصله‌ی زمانی کوتاه

مادرانی که بعد از چند ماه از تولد فرزند خود اقدام به بارداری مجدد می‌کنند شانس داشتن فرزندان دوقلو را در خود افزایش می‌دهند.

 حالت‌های جنسی کمک کننده

بعضی از سبک‌های جنسی به دلیل موقعیت خاصی که به مرد و زن می‌دهد، اسپرم را به دهانه‌ی رحم زن نزدیک می‌کند، مانند:

 •  موقعیت ورود عقب (سبک داگی): در این روش زن با خم کردن زانو‌ها و همسرش از پشت به او نفوذ می‌کند. از دیگر سبک‌ها می‌توان به وضعیت ایستاده و پهلو به پهلو نیز اشاره کرد.

 تاثیر محیط 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نطفه اکثر دوقلوهای دو تخمی در ماه ژوئیه (تیر و مرداد) تشکیل می‌شود، و ماه ژانویه (دی و بهمن) کمترین باروری دوقلویی را دارد. از دلایل این اتفاق، طولانی بودن روز و ترشح بیشتر هورمون تحریک کننده‌ی فولیکول (FSH) و در نهایت افزایش امکان دوقلو زایی می‌باشد.

زمان باروری تخمک

در اواخر دوره‌ی تخمک گذاری به علت رسیده شدن بیش از حد تخمک احتمال دوقلو زایی وجود دارد.

 نقش تغذیه مناسب

 •  مصرف محصولات لبنی: به گفته‌ محققان به دلیل تأثیری که محصولات لبنی در رشد و نمو دارند خوردن محصولات لبنی احتمال داشتن فرزندان ۲ قلو را تا ۵ برابر بیشتر می کند.
 • سیب‌زمینی شیرین: مصرف سیب‌زمینی شیرین وحشی به دلیل خاصیتی که در افزایش انتشار تخمک در رحم دارد، به دوقلو باردار شدن کمک خواهد کرد. خوردن دانه‌های کامل مانند سویا، توفو و گندم در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید.
 • صدف: صدف به دلیل داشتن روی به افزایش میزان و قدرت اسپرم کمک می کند. میزان مصرف روزانه روی برای مردان ۱۴ میلی گرم در روز است و توصیه می‌شود که در رژیم غذایی خود از این ماده‌ی مغذی استفاده کنند.
 • گیاهان دارویی: شیرین بیان، روغن بذر کتان و گیاه پنج انگشت می توانند روند قاعدگی را منظم و به متعادل ساختن سطح هرمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن کمک کنند. با تقویت مخاط رحم ورود اسپرم به رحم را تسریع کرده و به تولد نوزادان دوقلو کمک می‌کند.

مقاله مرتبط : علائم دوقلو باردار بودن

مصرف مکمل‌های غذایی

 • اسید فولیک: با مصرف اسید فولیک چگونه می توان دوقلو باردار شد؟ با توجه به یک پژوهش در استرالیا زنانی که در ماه‌های قبل از بارداری، اسید فولیک مصرف کرده بودند شانس برای داشتن نوزادان دوقلو در آنان بیشتر است.
 • گنادوتروپین: گنادوتروپین انتشار بیش از یک تخمک در یک زمان را افزایش می‌دهد و به سلامت و رشد کلی تخمک کمک کرده و به چگونگی دوقلو باردار شدن کمک می کند.
 • پروژسترون: پروژسترون پوشش دیواره‌ی رحم را تقویت کرده و زمانی که بیش از یک تخمک باردار شود شانس بیشتری به تخمک برای چسبیدن به دیواره‌ رحم می‌دهد.
 • کلومیفن سیترات: از این قرص جهت تحریک به تخمک گذاری در خانم‌هایی که عمل تخمک گذاری در رحم آن‌ها انجام نمی‌شود استفاده می‌کنند، اما مصرف آن برای دیگر زنان مشکلی ایجاد نمی‎کند. کلومیفن سیترات شانس دوقلو زایی را تا ۳۳% افزایش می‌دهد.

چگونه  با استفاده از روش‌های نوین دو قلو باردار شویم؟

 • IVF (لقاح آزمایشگاهی): در لقاح مصنوعی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد شانس بیشتری برای داشتن فرزندان دوقلو وجود دارد اما به تعداد جنین کاشته شده در رحم بستگی دارد.
 • IUI (لقاح داخل رحمی): IUI با استفاده از سرنگ اسپرم را به رحم زن تزریق می‌کنند. زنانی که تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند باید داروهای باروری را نیز مصرف کنند. در غیر این صورت احتمال داشتن چند قلویی را افزایش نمی‌دهد.

سخن پایانی

با توجه به راهکارهای طبیعی گفته شده برای اینکه چگونه دوقلو باردار شوید ولی نمی توان گفت این راهکارها به صورت قطع باعث آن شوند.

در کنار خوبی‌های این محبّت الهی، ممکن است سختی‌هایی هم وجود داشته باشد. احتمال فشار خون و زایمان زودرس در این نوع از حاملگی به نسبت بارداری تک جنینی بیشتر است. این بارداری نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

ممنون می شویم نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

Very Well Family

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا