اقدام به بارداری

دوقلو باردار شدن و نکاتی در مورد چگونگی آن

زوجین زیادی هستند که علاقه دارند که دوقلو باردار شوند اما وقتی در جمع دوستان یا خانواده، از تصمیم خود می‌گویند ممکن است با واکنش‌هایی نظیر:

 • در این سن و سال چطور می‌خواهید صاحب دوقلو بشوید؟
 • خیلی حوصله و صبر می‌خواهد!
 • در خانواده سابقه دوقلوزایی داشتید؟
 • وضع اقتصادی خوبه؟

روبرو شوند و حتی سوالاتی دیگر در ذهن زوجین باشد که فقط با مراجعه به پزشک حل می شود. با ما همراه باشید تا در این مسیر به شما کمک کنیم تا بدانید با چه روش هایی می توانید یک بارداری دوقلو داشته باشید.

نگاهی به بارداری دوقلو

امروزه برخی از زوجین تمایل به فرزند دوقلو داشتن، دارند تا سختی دوران بارداری را فقط یکبار تحمل کنند. دلایل هر زوجی با دیگر زوجین ممکن است متفاوت باشد. عده‌ای به دلیل افزایش سن و احتمال کاهش قدرت باروری، برخی به دلیل کار و مسائل شغلی مایل هستند که فرزندان دوقلو داشته باشند.

دوقلو زایی جزو بارداری‌های خطرناک حساب می‌شود پس بهتر است اول با چگونگی ایجاد این نوع بارداری آشنا شوید. درکل دوقلو بودن بر دو نوع است که شامل:

 • دوقلوهای همسان: یک تخمک به وسیله یک اسپرم بارور می‌شود و به دو جنین جدا تقسیم می‌شود که از نظر ترکیب ژنتیکی و جفت با هم مشترک هستند.
 • دوقلوهای غیرهمسان: دو تخمک توسط دو اسپرم بارور می‌شود. آن‌ها خیلی خاص هستند زیرا از نظر ترکیب ژنتیکی و جفت هیچ اشتراکی ندارند و جالب است بدانید که فقط نیمی از ترکیب ژنتیکی یکسان است.

نکات تکمیلی

هنگامی که دو جنین در شکم مادر تشکیل شده باشد، به آن بارداری دوقلو گفته می‌شود. تفاوت این نوع بارداری با بارداری‌های یک قلو ممکن است با شدت بیشتر علائم بارداری، خود را نشان بدهد. به طور مثال مادر باردار به علت بالا بودن هورمون‌ها حالت تهوع و استفراغ یا سنگینی سینه‌ها را زودتر یا کمی بیشتر اظهار کند اما اینکه یک خانم باردار دوقلو است و لزوما بایستی تمام علائم بارداری متداول را به صورت بیشتری نشان دهد، نیست. علائم بیشتر در ماه‌های آخر بارداری که جنین نیاز به افزایش وزن پیدا می‌کند در بزرگ شدن شکم مادر و افزایش وزن بیشتر درک می‌کنیم.

ممکن است مادر حرکات دست و پای جنین‌ها را به صورت بیشتری گزارش دهد که به علت تعداد جنین یک امر طبیعی محسوب می‌شود. شنیده شدن دو صدای قلب جنین در هنگام معاینه توسط دو دستگاه به صورت همزمان می‌توان انجام داد. یکی دیگر از علائم بارداری دوقلو، دیده شدن جنین‌ها در دو کیسه جداگانه در رحم مادر یا در یک کیسه توسط دستگاه سونوگرافی است که این امر تایید کننده بارداری دوقلو است.

تذکر: در مواردی که بارداری به صورت استفاده از هومون‌های تحریک کننده تخمک‌گذاری و ivf باشد، شانس دوقلو زایی بیشتر است.

فاکتورهای کمک کننده در بارداری دوقلو

با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم حالا می‌خواهیم برخی از مهمترین فاکتورهایی که در بارداری دوقلوزایی نقش کمک کننده دارند را بگوییم:

سن بالا

زنان بالای ۳۵ سال به دلیل فعالیت بیشتر تخمدان‌ها احتمال بیشتری برای داشتن فرزند دوقلو دارند.

داشتن فرزند دوقلو در بارداری قبلی یا داشتن ژن دوقلو

زنانی که در بارداری‌های قبلی خود فرزند دوقلو داشته‌اند و یا در خانواده، زوج‌هایی که فرزند دوقلو از نوع غیر همسان بوده، احتمال داشتن دوقلو بیشتر است. باید به این نکته توجه داشت که این نوع ژن در مورد دوقلو‌های غیر همسان صدق می‌کند به این دلیل که در هر فرد احتمال اینکه دوقلو همسان داشته باشد، وجود دارد.

بارداری دوقلو(دوقلو زایی)

تصمیم به بارداری بعد از توقف مصرف قرص‌های ضد بارداری

حاملگی بعداز قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری احتمال داشتن کودکان دوقلو را افزایش می‌دهد. دلیل این نظریه چرخه مجدد رحم برای بازیابی توان اولیه خود می‌باشد.

قد بلند داشتن

در طی پژوهشی گفته شده است در افراد قد بلند، احتمال داشتن فرزند دوقلو بیشتر از سایر افراد است.

توده‌ی بدنی (BMI) یا چاقی

زنان با شاخص توده‌ی بدنی (BMI) 30 و یا بالاتر شانس بیشتری برای دوقلو زایی خواهند داشت. با توجه به این نکته که شاخص توده‌ی بدنی مناسب زنان در سنین باروری بین ۲۰ – ۲۵ است، شاخص ۳۰ به بالا در گروه اضافه وزن قرار می‌گیرد و توصیه به این مورد از نظر بهداشت و سلامت اقدام درستی نیست.

بارداری با فاصله‌ زمانی کوتاه

مادرانی که بعداز چند ماه از تولد فرزند خود اقدام به بارداری مجدد می‌کنند شانس داشتن فرزندان دوقلو را در خود افزایش می‌دهند.

حالت‌های جنسی کمک کننده

بعضی از سبک‌های جنسی به دلیل موقعیت خاصی که به مرد و زن می‌دهد، اسپرم را به دهانه‌ی رحم زن نزدیک می‌کند.

تاثیر محیط 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نطفه اکثر دوقلوهای دو تخمی در ماه ژوئیه (تیر و مرداد) تشکیل می‌شود، و ماه ژانویه (دی و بهمن) کمترین باروری دوقلویی را دارد. از دلایل این اتفاق، طولانی بودن روز و ترشح بیشتر هورمون تحریک کننده‌ی فولیکول (FSH) و در نهایت افزایش امکان دوقلو زایی می‌باشد.

زمان باروری تخمک

در اواخر دوره‌ی تخمک گذاری به علت رسیده شدن بیش از حد تخمک احتمال دوقلو زایی وجود دارد.

نقش تغذیه مناسب

 • مصرف محصولات لبنی: به گفته‌ محققان به دلیل تأثیری که محصولات لبنی در رشد و نمو دارند خوردن محصولات لبنی احتمال داشتن فرزندان ۲ قلو را تا ۵ برابر بیشتر می‌کند.
 • سیب‌زمینی شیرین: مصرف سیب‌زمینی شیرین وحشی به دلیل خاصیتی که در افزایش انتشار تخمک در رحم دارد، به دوقلو باردار شدن کمک خواهد کرد. مصرف دانه‌های کامل مانند سویا، توفو و گندم در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید.
 • صدف: صدف به دلیل داشتن روی به افزایش میزان و قدرت اسپرم کمک می‌کند. میزان مصرف روزانه روی برای مردان ۱۴ میلی گرم در روز است و توصیه می‌شود که در رژیم غذایی خود از این ماده‌ی مغذی استفاده کنند.
 • گیاهان دارویی: شیرین بیان، روغن بذر کتان و گیاه پنج انگشت می‌توانند روند قاعدگی را منظم و به متعادل ساختن سطح هرمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن کمک کنند. با تقویت مخاط رحم ورود اسپرم به رحم را تسریع کرده و به تولد نوزادان دوقلو کمک می‌کند.

مصرف مکمل‌های غذایی

 • اسید فولیک: با توجه به یک پژوهش در استرالیا زنانی که در ماه‌های آخر بارداری، اسید فولیک مصرف کرده بودند، شانس بیشتری برای دوقلو بارداری شدن دارند.  نوزادان دوقلو در آنان بیشتر است.
 • گنادوتروپین: گنادوتروپین انتشار بیش از یک تخمک در یک زمان را افزایش می‌دهد و به سلامت و رشد کلی تخمک کمک کرده و به چگونگی دوقلو باردار شدن کمک می‌کند.
 • پروژسترون: پروژسترون پوشش دیواره‌ رحم را تقویت کرده و زمانی که بیش از یک تخمک باردار شود، شانس بیشتری به تخمک برای چسبیدن به دیواره‌ رحم می‌دهد.
 • کلومیفن سیترات: از این قرص جهت تحریک به تخمک گذاری در خانم‌هایی که عمل تخمک گذاری در رحم آن‌ها انجام نمی‌شود استفاده می‌کنند، اما مصرف آن برای دیگر زنان مشکلی ایجاد نمی‎کند. کلومیفن سیترات شانس دوقلوزایی را تا ۳۳% افزایش می‌دهد.

چگونه با استفاده از روش‌های نوین دوقلو باردار شویم؟

 • ivf (لقاح آزمایشگاهی): در لقاح مصنوعی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد شانس بیشتری برای داشتن فرزندان دوقلو وجود دارد اما به تعداد جنین کاشته شده در رحم بستگی دارد.
 • IUI (لقاح داخل رحمی): IUI با استفاده از سرنگ اسپرم را به رحم زن تزریق می‌کنند. زنانی که تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند باید داروهای باروری را نیز مصرف کنند. در غیر این صورت احتمال داشتن چند قلویی را افزایش نمی‌دهد.

سخن پایانی

با توجه به راهکارهای طبیعی گفته شده برای چگونگی دوقلو باردار شدن باز نمی‌توان گفت این راهکارها به صورت قطع باعث آن شوند.

در کنار خوبی‌های این محبّت الهی، ممکن است سختی‌هایی هم وجود داشته باشد. احتمال فشار خون و زایمان زودرس در این نوع از حاملگی به نسبت بارداری تک جنینی بیشتر است. این بارداری نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

ممنون میشویم نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع:

Very Well Family

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا