بارداریسلامتی

علت ایجاد حالت تهوع در بارداری و راه های درمان آن

یکی از شایع‌ترین اختلالات در دوران بارداری حالت تهوع می‌باشد. این حالت بیشتر در ۳ ماه اول بارداری رخ می‌دهد. اما ممکن است در ماه‌های بعد نیز ادامه پیدا کند. این اختلال ممکن است سلامت مادر باردار را به خطر بیندازد، و از آنجایی که رابطه‌ی ناگسستنی بین مادر و جنین وجود دارد ممکن است برای سلامتی جنین نیز خطر آفرین باشد. به همین دلیل باید بدانیم علت حالت تهوع در بارداری چیست و راه‌های درمان آن کدامند.

دوران بارداری دوران بسیار حساسی برای مادر و جنین است. از آنجایی که نمی‌توانیم داروی شیمیایی در این دوران برای درمان حالت تهوع مادر تجویز نماییم باید به سمت طب سنتی رفته و از شیوه‌های سنتی درمان حالت تهوع بهره‌مند شویم.

در بین مردم حالت تهوع در بارداری به ویار صبحگاهی معروف است. زیرا مادران در دوران بارداری به محض این که از خواب بیدار می‌شوند فقط کافیست یک لقمه‌ی کوچک غذا میل کنند و یا بویی به مشامشان برسد، به سرعت حالت تهوع و استفراغ می‌گیرند. این حالت در برخی روزها بیشتر و در برخی روزها از شدت کمتری برخوردار است. اگر این مشکل حل نشود به مرور موجب کاهش وزن مادر و در نتیجه ضعیف شدن جنین می‌گردد.

علت حالت تهوع در بارداری

هیچ کس نمی‌تواند به طور قطعی علت مشخصی برای این تغییر حالت در زنان باردار بیان نماید. اما برخی محققین دلایل احتمالی را تخمین زده‌اند که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی:

آن هورمون در دوران بارداری زنان به سرعت رشد می‌کند و افزایش می‌یابد. کسی نمی‌داند این هورمون دقیقا چه تاثیری بر ایجاد حالت تهوع در بارداری می‌گذارد، ولی تصور می‌شود که بیشتر حالت‌های تهوع ایجاد شده در زنان باردار از این هورمون نشات می‌گیرد. زیرا با شروع حالت تهوع این هورمون نیز در بدن زنان باردار به شدت رو به افزایش می‌گذارد. حتی در خانم‌هایی که دارای فرزندهای چند قلو هستند این حالت تهوع بسیار بیشتر است.

هورمون استروژن:

هورمون استروژن نیز یکی دیگر از هورمون‌های بدن زنان باردار است که در دوران بارداری شروع به افزایش رشد می‌کند. به همین دلیل می‌توانیم این هورمون را نیز یکی دیگر از علل ایجاد حالت تهوع در بارداری بدانیم.

حساسیت به بو در بارداری:

خانم‌های بارداری در این دوران به شدت حس بویایی قوی پیدا می‌کنند. به گونه‌ای که اگر یک خانم بارداری از شش فرسخی بوی ساندویچ را حس کرد نباید تعجب کنید. به دلیل همین حس بویایی قوی برخی زنان در دوران بارداری بر بو حساس شده و حالت تهوع می‌گیرند.

ناراحتی معده در زنان باردار:

زنان باردار در این دوران تغییراتی را در دستگاه گوارش خود حس می‌کنند. اگر باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری در معده‌ی این خانم باردار وجود داشته باشد، فرد را به شدت دچار حالت تهوع و استفراغ می‌کند.

برخی از محققین نیز معتقدند زنان در دوران بارداری به دلیل داشتن استرس و نگرانی‌های بارداری دچار حالت تهوع می‌شوند. اما این فرضیه چندان قابل قبول نیست. البته چندان بی‌تاثیر هم نمی‌تواند باشد.

انواع حالت تهوع در بارداری و درمان آن

حالت تهوع در بارداری به دو نوع تهوع خفیف و تهوع شدید دسته‌بندی می‌شود. این حالت‌های تهوع در ۵۰ الی ۹۰ درصد حاملگی‌ها وجود دارد و خانم‌های باردار به آن مبتلا می‌شوند. در ۲۵ الی ۵۵ درصد این زنان باردار، حالت تهوع با استفراغ همراه است. ۱۵ الی ۲۰ درصد زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری دچار حالت تهوع می‌شوند و حدود ۵ درصد از آن‌ها در ماه‌های آخر بارداری.

تهوع خفیف:

این نوع حالت تهوع در بارداری معمولا صبح‌ها رخ می‌دهد، ولی در طول روز همراه زنان باردار است. برای درمان این نوع حالت تهوع باید از غذاهای کم چرب استفاده نموده، غذاهای پروتئینی و کربوهیدراتی را به مقدار کم ولی در فواصل متعدد مورد استفاده قرار دهند.

برخی نوشیدنی‌های خنک نیز در درمان حالت تهوع خفیف بسیار موثر هستند از جمله این نوشیدنی‌ها نعنا و پونه، لیموناد و زنجبیل، و حتی بو کردن لیموی تازه است. در این دوران باید از مصرف انواع ادویه جات‌ها، انواع عطرها، سیگار، قهوه و … پرهیز نمایند.

زنان باردار باید سعی کنند هر ۳-۴ ساعت غذای کم حجم میل کنند، و از آب میوه‌های ترش و شیرین نیز استفاده نمایند. انجام این کارها موجب کاهش حالت تهوع در دوران بارداری می‌گردد.

تهوع شدید:

در این نوع حالت تهوع در بارداری معمولا فرد دچار کم خونی است و به دلیل تهوع و استفراغ شدید بدن دچار کم آبی نیز می‌شود. در زنانی که دارای حالت تهوع شدید در بارداری هستند معمولا استفاده از قرص آهن و پروتئین را قطع می‌کنند و به جای آن روزی ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک تجویز می‌شود.

معمولا برای پیشگیری از حالت تهوع شدید فرد باید بستری شود. زنانی که در بارداری قبلی خود نیز حالت تهوع و استفراغ داشته‌اند بیش از ۲۰ درصد نیاز به بستری دارند. اما زنانی که در حاملگی اول خود تهوع نداشتند در حاملگی‌های بعدی خود نیز این احتمال بسیار کم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا