سلامت و تغذیهنوجوان و جوان

بوی بد واژن و روش‌های پیشگیری تا درمان خانگی آن

بوی بد واژن مشکلی است که هر یک از خانم‌ها حداقل یک‌ بار با آن دست‌ و پنجه نرم کرده‌اند. در نتیجه همیشه هم به دنبال رهایی از آن هستند. گرچه این مشکل با درمان‌های خانگی رفع می‌شود اما همچنان آنتی‌بیوتیک‌هایی در این زمینه تجویز می‌شوند.

در این صفحه می‌خواهیم شما را با علت بوی بد واژن و راه‌های پیشگیری از آن آشنا کنیم. باید بدانید که بوی واژن در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند و ممکن است که حتی پس از رابطه جنسی هم این بو قابل‌ توجه‌تر باشد. عرق کردن بدن هم به‌ صورت طبیعی می‌تواند منجر به بوی بد واژن شود. اگر تحریک می‌شوید تا برای از بین رفتن بوی بد واژن به سمت خوشبو کننده‌های مصنوعی بروید، خوب است بدانید که این محصولات ممکن است که باعث بروز حساسیت شوند. با ما در این بخش همراه باشید تا شما را با راه‌های درمان طبیعی از بین بردن بوی بد آشنا کنیم.

علت بوی بد واژن چیست؟

واژن در حالت عادی یک بوی طبیعی و خفیف دارد که در واقع بویی زننده نیست و منشا آن‌ هم ترشحات طبیعی بدن است. واژن هم مانند سایر نقاط بدن ممکن است که عرق کند. همین امر به‌ نوبه خود باعث به وجود آمدن یک بوی طبیعی خواهد شد که با رعایت بهداشت قابل‌ کنترل است.

به طور تقریبی زمانی بوی واژن به یک بوی غیرطبیعی و زننده تبدیل خواهد شد که با علائمی نظیر سوزش، خارش و تحریک همراه باشد. واژینو باکتریایی که یکی از دلایل بوی بد واژن است زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌های واژن بیش‌ از حد رشد کنند. همچنین عفونت‌های دیگری هم مانند کلامیدیا و گونوره می‌توانند از دلایلی باشند که برای واژن بوی غیرطبیعی و زننده ایجاد می‌کنند.

شایع‌ترین علل بوی بد واژن

 • واژینیت
 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • استفاده از تامپون موقع قاعدگی
 • فیستول رکتو واژینال
 • سرطان‌های دهانه رحم
 • سرطان واژن

تذکر: تامپون نوعی پوشک است که در قاعدگی داخل واژن قرار می‌گیرد.

چند مدل بوی بد واژن

انواع بوی بد واژن

بهتر است بدانید که بوی بد واژن محدود به یک بوی خاص نمی‌شود. این احساسات منفی که در نهایت این امر به وجود می‌آید، ممکن است که در سلامت روان و اعتماد به‌ نفس خانم‌ها تاثیر بگذارد. با این‌ حال باید بدانید که به‌ طور طبیعی واژن بوی ملایمی دارد که می‌تواند جذابیت جنسی را تا حدی افزایش دهد. این بو در دوران قاعدگی، یائسگی و همچنین با تغییرات هورمونی مختلف تغییر می‌کند.

بوی بد ماهی مانند واژن

همان‌طور که گفته شد یکی از شایع‌ترین دلایل عفونت واژن، واژینو باکتری (واژینیت) است. این باکتری نوعی بوی ماهی مانند ایجاد می‌کند. به‌ غیر از بو، علائم دیگری هم مانند سوزش و خارش به وجود می‌آید که با مصرف آنتی‌بیوتیک از بین خواهد رفت.

بوی شیرین

این بو براساس رشد بیش‌ از حد مخمر در واژن ایجاد می‌شود و ممکن است که یک بوی شیرین ایجاد کند. این عفونت را می‌توانید با استفاده از داروهای بدون نسخه درمان کنید.

بوی تخمیری

این بو رایج‌ترین نوع بوی بد واژن است. یک بوی تند و زننده ایجاد می‌کند که شبیه بوی مواد غذایی تخمیری است.

راه‌های پیشگیری از بوی بد واژن

راه‌های مختلفی برای درمان بوی بد واژن وجود دارد که در طب سنتی هم به آن‌ها اشاره‌ شده است. شاید مهم‌ترین کاری که بتوانید برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های مختلف در این زمینه انجام دهید، این باشد که بهداشت فردی خود را رعایت کنید.

نکته‌ای که در عین سادگی بسیار مهم است، این‌که بعد از ادرار خود را بشویید و سعی کنید که این شستن از جلو به عقب باشد. این کار در واقع مانع از ورود میکروب‌های محل مدفوع به واژن می‌شود. همچنین بلافاصله بعد از شستن، خود را خشک‌ کنید و دقت داشته باشید که محل مرطوب همواره یک محل مستعد برای رشد باکتری‌ها است.

پس از هر بار رابطه جنسی سعی کنید تا دفع ادرار داشته باشید چرا که حبس خود ادرار موجب عفونی شدن مجرای واژن خواهد شد و باعث می‌شود تا فرد دچار بوی بد واژن شود.

همین‌طور یکی دیگر از راه‌هایی که توسط آن می‌توانید از بوی بد واژن جلوگیری کنید، عدم استفاده از لباس‌های زیر تنگ برای مدت‌ زمان طولانی است. این لباس‌ها در واقع امکان تبادل هوا را در ناحیه تناسلی مختل می‌کنند. با استفاده از لباس‌ زیر نخی می‌توانید هرگونه بوی نامطبوع را از خود دور کنید.

تذکر:

 • بهتر است بعد از هر بار رابطه جنسی دوش بگیرید و تمامی ترشحات را بشورید.
 • همیشه به خاطر داشته باشید لباس زیرهایی که بسیار براق یا بسیار زبر می‌باشند از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند و برای سلامت شما به شدت مضر می‌باشند.

درمان خانگی برای رفع بوی واژن

توجه داشته باشید بهترین روش درمان همیشه توسط پزشک قابل تشخیص می‌‌باشد و این‌ها فقط جنبه پیشگیری و تا حدی درمان دارد. در صورتی که امکان ویزیت توسط پزشک وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • شستشوی صحیح واژن: اولین اقدامی که زنان برای درمان بوی واژن خود باید انجام دهند، شستشوی صحیح این ناحیه می‌باشد. برای شستشوی سطحی این ناحیه در صورت وجود بوهای غیرطبیعی از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید. توجه کنید هنگام شستشو با مواد قلیایی مثل صابون فقط روی ناحیه تناسلی را شستشو دهید و از نفوذ صابون به داخل تا حد امکان جلوگیری شود.
 • تست‌های دوره‌ای: اگر فردی هستید که به مراتب در طول یک سال دچار مشکل بو در ناحیه تناسلی می‌شوید، به شما توصیه می‌شود تست‌های مربوط به سلامت ناحیه واژن، مثل تست پاپ اسمیر که برای تشخیص سرطان استفاده می‌شود را انجام دهید.

مقاله مرتبط: پاپ اسمیر غیرطبیعی؛ علل و اقدامات لازم برای آن را بشناسید

 • اصلاح موهای ناحیه تناسلی: موهای زائد اطراف ناحیه تناسلی، بهترین مکان برای رشد و نمو باکتری‌هایی است که با عرق کردن و تغذیه آن‌ها از عرق بدن تولید بو می‌کنند. پس حتما حداقل هفته‌ای یک بار برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها با دقت موهای زائد این ناحیه را اصلاح کنید. دقت کنید که اگر از تیغ‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید، حتما بعد از هر بار استفاده با الکل آن را شستشو دهید و در محیطی خشک خارج از فضای حمام نگهداری شود. اصلاح منظم نقش مهمی در درمان بوی واژن دارد.
 • شستشوی واژن با سرکه سفید: می‌توانید یک روز در میان با استفاده از فنجانی که ۲۵% آن از سرکه سفید، کمی نمک و آب ولرم بقیه آن را پرکرده‌اند، واژن خود را شستشو دهید و نتایج شگفت انگیز آن را در درمان بوی واژن مشاهده کنید.

درمان بوی بد واژن با روغن درخت چای

درمان‌های دیگر

 • استفاده از روغن درخت چای: 5 قطره از روغن درخت چای را به نیم لیتر آب اضافه کنید و روزانه واژن خود را با آن شستشو دهید. این روغن دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ می‌باشد که در رفع بوهای ناخوشایند بدن و درمان بوی واژن بسیار موثر است.
 • استفاده از نوار بهداشتی‌های مخصوص: یکی از علت‌های بو ناحیه تناسلی، خیس ماندن لباس زیر خانم‌ها در طول روز می‌باشد. این خیس شدن لباس زیر یا به علت ترشحات زیاد می‌باشد یا به علت عدم توجه آن‌ها به خشک کردن این ناحیه بعد از هر بار بعداز سرویس بهداشتی می‌باشد. برای خانم‌هایی که ترشحات واژنی زیادی دارند، توصیه می‌شود از نوار‌ بهداشتی‌های روزانه که برای دوران غیر پریود است، استفاده کنند.
 • برنامه غذایی: غذاهای سرخ کرده و فست فود می‌تواند بوی بد واژن را تحریک کند، با رعایت برنامه غذایی مناسب می‌توانید این بوی بد را کنترل کنید.
 • مواد خوشبو کننده: این مواد شاید برای مدت کوتاهی شما را از شر بوی بد واژن خلاص کنند اما در واقع باعث بهبود شرایط نمی‌شوند. همچنین با از بین رفتن باکتری‌های مفید در این ناحیه باعث تشدید این بو در آینده‌ای نزدیک می‌شوند. توصیه می‌شود به شدت از اسپری‌های خوشبو کننده و حتی از دستمال کاغذی‌های معطر برای خوشبو کردن این ناحیه بپرهیزید.

سایر درمان‌ها

 • نوار بهداشتی مناسب: در دوران قاعدگی به شدت باید به بهداشت در این ناحیه توجه کنید. هر سه ساعت در دورانی که خونریزی شدید است و هر شش ساعت برای زمانی که از شدت خونریزی کاسته می‌شود، باید نوار بهداشتی را تعویض کنید. در هنگام خرید نوار بهداشتی، در صورت امکان مرغوب‌ترین آن را انتخاب کنید و یا حداقل از نوارهایی استفاده کنید که نشان استاندارد دارند.
 • رعایت بهداشت واژن: از دستمال کاغذی‌های معطر و رنگی، تامپون و نوار بهداشتی‌های معطر به هیچ وجه استفاده نکنید. هنگام استحمام فقط قسمت خارجی واژن رو صابونی کرده و سپس با آب فراوان شستشو دهید. ورود کف و صابون به داخل واژن باعث بازی شدن محیط داخل واژن و خارش و در نهایت عفونت در این ناحیه می‌شود. رابطه جنسی با استفاده از کاندوم، بسیار روش بهداشتی‌تر می‌باشد و تاثیر خیلی زیادی بر روی عدم بوی واژن دارد.
 • سرکه سیب: به صورت روزانه یک فنجان سرکه سیب را داخل آب لگن یا وان بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه در آن بنشینید و تا طبیعی شدن بوی واژن و درمان آن این کار را ادامه دهید.
 • آب زیاد: با نوشیدن زیاد آب (۸ لیوان در روز)، حجم ادرار و تعداد دفعات آن زیاد می‌شود و این باعث می‌شود مجاری ادراری شما تمیزتر باقی بماند و از تجمع باکتری‌های مجاز جلوگیری می‌کند.

توصیه‌های تکمیلی

 • مصرف سیر: مواد تشکیل دهنده سیر مثل آنتی‌بیوتیک در بدن شما عمل می‌کنند و هنگام خروج از مجاری ادراری با باکتری‌ها و میکروب‌های مضر مقابله می‌کند. بهتر است یک حبه سیر را کمی له کنید و شب قبل در یک لیوان آب بیندازید تا همه مواد مفید آن وارد آب شود و صبح ناشتا آن را میل کنید.
 • شنبلیله: بهترین روش اثر گذاری شنبلیله این است که یک قاشق چای‌خوری شنبلیله خشک شده را در داخل آب بریزید و پس از صاف کردن آن با معده خالی آن را بنوشید.

امیدواریم مطالب فوق مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم ژرسه

منبع: mayo clinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا