نوزاد و کودک

خطر ابتلا به دیابت در کودکان بی‌تحرک

دیابت در کودکان

بیماری قند یا دیابت نوعی بیماری است که در آن اختلال فرایندهای متابولیکی بدن ایجاد می‌شود. در بیماری دیابت، در بدن فرد امکان تولید هورمون انسولین از بین می‌رود و یا حتی گاها سلول‌های بدن به انسولین مقاوم می‌شود. در گذشته بچه‌ها در کوچه و بازار مشغول بازی و فعالیت‌های بدنی می‌شدند ولی امروزه بچه‌ها بیشتر در خانه می‌مانند و روزشان را با تلویزیون، تبلت و بازی‌های رایانه‌ای سپری می‌کنند که این بی‌تحرکی می‌تواند منجر به چاقی و دیابت در کودکان شود. هیچ خبری دردناک‌تر از این نیست که والدین بشنوند کودکشان به دیابت مبتلا شده است.

تماشای تلویزیون و خطر ابتلا به دیابت در کودکان

چنانچه کودکی بیش از سه ساعت از وقت خود را در طی روز از کامپیوتر، بازی‌های رایانه‌ای و تماشای تلویزیون صرف کند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می‌گیرد. هر چه مدت زمان خیره شدن به نمایشگر افزایش پیدا کند خطر ابتلا به بیماری دیابت هم در بزرگسالان و هم در کودکان افزایش پیدا می‌کند.

در طی تحقیقی که محققان در انگلستان روی ۴۵۰۰ کودک انجام دادند، دریافتند که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در کودکانی که مدت زمان بیشتری را برای خیره شدن به مانیتورها صرف می‌کنند افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد در بدن این کودکان قند خوب پردازش نمی‌شود، در واقع سلول‌های بدن کودک به انسولین مقاوم می‌شود که از دلایل اصلی دیابت است. این تحقیق در مجله آرشیو بیماری‌‌های کودکان چاپ و منتشر شده است که تایید کننده اثر سو خیره شدن به نمایشگرها بر سلامتی بدن می‌باشد.

مارک ترمبلی متخصص و پژوهشگر چاقی در بیمارستان کودکان انستیتو اونتاوریو شرقی گزارش می‌کند، کودکان ما مدت زمان زیادی را صرف مشاهده تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند که موجب شده، تعادل لازم برای داشتن زندگی سالم را از دست بدهند.

پژوهشی در سال ۲۰۱۵ انجام شد که نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان ۱۸-۱۳ سال بطور متوسط ۹ ساعت در روز را صرف استفاده از کامپیوتر، گوشی‌های هوشمند و تلویزیون می‌کنند. در کودکان ۱۲-۸ ساله نیز مدت زمانی که صرف استفاده از این وسایل می‌کند روزانه ۶ ساعت گزارش شده است.

دیابت و بی‌تحرکی کودکان

پژوهش‌ها نشان می‌دهد وقتی کودک ۱۶-۹ ساله زمان زیادی را صرف استفاده از نمایشگرها می‌کند شاخص توده بدنی در او افزایش پیدا می‌کند. شاخص توده بدنی بر اساس میزان چربی به نسبت قد و وزن محاسبه می‌‌گردد. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد صرف زمان زیاد برای تماشای تلویزیون موجب افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود.

مقاله مرتبط : رابطه بین نمایشگرها و موفقیت تحصیلی کودکان

در تحقیقی ۴۵۰۰ کودک ۹ تا ۱۰ ساله از ۲۰۰ مدرسه ابتدایی در لندن، بیرمنگام و لستر مورد بررسی قرار گرفتند و از کودکان در خصوص مدت زمانی را که صرف مشاهده تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند پرسیده شد. در نهایت پژوهشگران دریافتند کودکانی که بیشتر از ۳ ساعت در روز را صرف مشاهده تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای می کنند، ۱۱ درصد مقاومت به انسولین بیشتری در مقایسه با کسانی که کمتر از یک ساعت وقت صرف استفاده از نمایشگرها می‌کنند، نشان می‌دهند.

منظور از مقاومت به انسولین این است که در این حالت ماهیچه‌‌ها، چربی و سلول‌های کبد پاسخ مناسبی را به انسولین نمی‌دهند، در نتیجه فرد به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شود. همچنین گزارش شده است که کودکانی که مدت زمان زیادی را صرف استفاده از نمایشگرها می‌کنند، میزان بیشتری از چربی و هورمون اشتها یا همان لپتین را بدنشان دارند. کاهش مشاهده تلویزیون و استفاده از لپ تاپ و تبلت می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را در کودکان کاهش دهد.

راهکار برای مقابله با دیابت و کم تحرکی کودکان

سعی کنید در اوقات فراغت خود، مانند آخر هفته، تعطیلات نوروز، یا هر وقت آزاد دیگری که پیدا می‌کنید به کودکانتان انواع بازی‌های قدیمی که از دوران کودکی خود به یاد دارید آموزش دهید و با هم بازی کنید و کودکانتان را در کلاس‌های مختلف ورزشی ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا