سلامت و تغذیه

دلایل کاهش میل جنسی چیست؟

دلایل کاهش میل جنسی چیست؟ کاهش میل جنسی به معنای کم شدن علاقه برای ایجاد رابطه است. برخی عوامل وجود دارند که موجب می‌شوند زوج‌ها دچار کاهش میل جنسی شوند. این یک امر عادی می‌باشد اما از آنجایی که موجب مشکلاتی در زندگی می‌شود نیز باید به دنبال راه چاره و درمان این عوامل باشیم. برخی از عواملی که موجب کاهش میل جنسی می‌گردند را در این متن بیان می‌کنیم.

میل جنسی در زنان و مردان هر کدام با تفاوت‌های خاصی کاهش می‌یابد. اگر شما نیز از کاهش میل جنسی در رنج هستید باید به دنبال کشف علت آن رفته و درمانش کنید.

تشویش و نگرانی یکی از دلایل کاهش میل جنسی

معمولا زوج‌ها پس از ازدواج درگیر و نگران این هستند که شاید نتوانند رابطه‌ی جنسی موفقی با همسر خود داشته باشند. این تفکر منجر می‌شود که در رابطه‌ی جنسی خود دچار مشکل گردید. این نگرانی‌ها معمولا موجب ترس و انزوا در فرد شده و موجب می‌گردد که رابطه‌ی عاطفی در زندگی دچار اختلال شود. این استرس می‌تواند در خانه و یا حتی در محل کار شما نیز ایجاد شود. به همین دلیل سعی کنید بر این حس غلبه کرده و آن را از خود دور نمایید.

خستگی زیاد یکی دیگر از دلایل کاهش میل جنسی

یکی دیگر از دلایلی که منجر به کاهش میل جنسی در افراد می‌شود، خستگی بیش از حد می‌باشد. اگر شما در محیط کاری خود درگیری‌های زیادی داشته باشید و خسته شوید دیگر از لحاظ روحی و جسمی توانایی این را نخواهید داشت که نیازهای همسر خود را برطرف نمایید. به همین دلیل خستگی می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی در شما گردد.

ورود به سن میانسالی و کاهش میل جنسی

زمانی که افراد وارد سن میانسالی می‌شوند به دلیل چاقی و اضافه وزن دیگر میل جنسی بالایی نخواهند داشت. در مردان چاقی منجر می‌شود که هورمون تستوسترون کاهش یافته و تمایلات جنسی مختل گردد. همچنین چاقی در مردان موجب بالا رفتن فشار خون شده و جریان خون در دستگاه تناسلی مردان را کاهش می‌دهد. این کاهش جریان خون منجر می‌شود که نعوظ در مردان با اختلال مواجه گردد و کاهش میل جنسی را به بار آورد.

نداشتن اعتماد به نفس منجر به کاهش میل جنسی

برخی افراد هستند که هیچ علاقه‌ای به خود ندارند و این بی اعتماد و بی علاقگی به خود منجر می‌شود نتوانند نیازهای همسر خود را تامین نمایند. اگر در ذهن خود تصویر منفی نسبت به رابطه‌ی جنسی دارید و یا نگران عملکرد خوب در رابطه‌ی جنسی می‌باشید بهتر است این تفکرات را از خود دور نمایید زیرا این تفکرات منجر به یکی از دلایل کاهش میل جنسی در شما می‌گردد.

کمبود تستوسترون در مردان و کاهش میل جنسی

هورمون تستوسترون در بدن مردان با میل جنسی رابطه‌ی مستقیمی دارد. زمانی که مردان به دلیل افزایش سن، با کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدنشان می‌شوند. این مسئله منجر می‌شود که میل جنسی در آن‌ها کاهش یابد. هر چند این مشکل در تمام مردان بروز نمی‌کند. اما تعداد زیادی از مردان دچار این مشکل می‌شوند.

مصرف دارو و کاهش میل جنسی

برخی از داروها هستند که با مصرف آن‌ها فرد دچار کاهش میل جنسی می‌شود. این داروها که معمولا برای درمان افسردگی، درمان درد و گاهی کاهش فشار بر بدن مصرف می‌شوند، منجر به کاهش میل جنسی و سردی فرد می‌شود. داروهایی که برای فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد، داروهای اعصاب و داروهای شیمی درمانی از جمله‌ی این داروها می‌باشند.

استفاده از گوشی‌های هوشمند و تاثیر تکنولوژی در کاهش میل جنسی

زوج‌هایی که بیشترین ساعات خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و یا به صورت مداوم از گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌نمایند کم کم دچار کاهش میل جنسی می‌شوند. این تحقیق را در کشور اروپا بر روی ۱۵۰ زوج انجام دادند و نتیجه گرفتند که استفاده از تکنولوژی میل جنسی را کاهش می‌دهد.

استفاده از الکل و تاثیر آن بر کاهش میل جنسی

پزشکان اروپایی جمله‌ی جالبی درباره مصرف الکل بیان می‌کنند که می‌گوید” می‌خورید و می‌بازید”. این سخن به این معناست که استفاده از مشروبات الکلی برای زوج‌ها بیشترین مضرات را در پی دارد. میل جنسی را کاهش می‌دهد و حتی استفاده از مشروبات الکلی در زنان منجر به ناباروری نیز می‌شود.

اختلال نعوظ در مردان و کاهش میل جنسی

یکی از دلایل کاهش میل جنسی اختلال نعوظ در مردان است. مردانی که دچار این اختلال هستند معمولا از برقراری رابطه‌ی جنسی هراس دارند و نگران هستند. این نگرانی منجر می‌شود که رابطه‌ی کمتری با همسر خود داشته باشند و منجر به کاهش میل جنسی در آن‌ها می‌گردد.

دوچرخه و کاهش میل جنسی

کسانی که بیش از حد دوچرخه سواری می‌کنند میل جنسی آن‌ها کاهش می‌یابد. با این که دوچرخه سواری ورزش مفیدی می‌باشد اما استفاده‌ی زیاد از آن منجر می‌شود میل جنسی در فرد کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا