پس از بارداری

بهترین حرکات ورزشی پس از عمل سزارین

عمل سزارین همان طور که می‌دانید باعث برهم خوردن تناسب اندام مادر می‌شود پس اگر شما به تازگی فرزند خود را با عمل سزارین به دنیا آورده‌اید اما پس از این عمل می‌خواهید که همانند قبل از دوران بارداری ورزش کنید تا اندام خود را زیبا نگه دارید می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و ورزش‌های مربوط به پس از عمل سزارین را انجام دهید تا اندام زیبایی داشته باشید.

بهترین ورزش‌ها پس از عمل سزارین چه ورزشی می‌باشد؟

تعداد زیادی از متخصصان به این اعتقاد دارند که اگر یک خانم سالم پس از سزارین هیچ بیماری و مشکلی نداشته باشد می‌تواند پس از ۶ هفته از عمل سزارین هر ورزشی را انجام دهد.

برای متوجه شدن این که بهترین زمان برای انجام ورزش‌های پس از عمل سزارین چه زمانی می‌باشد، می‌توان گفت که هر زمانی که سلامتی کف لگن مادر بهبود یابد، از آن زمان به بعد، می‌توان ورزش‌های پس از عمل سزارین را انجام داد. برای اینکه متوجه شوید که میزان بهبودی کف لگن شما چقدر است می‌توانید آزمایشی را انجام دهید تا این موضوع را متوجه شوید.

آموزش تست میزان بهبودی کف لگن پس از عمل سزارین

برای تست کردن میزان بهبودی لگن پس از عمل سزارین دو راه وجود دارد که این دو را از بهترین تست‌ها می‌‌باشند:

  • راه اول ببینید در ناحیه‌ای که برش‌های عمل ایجاد شده است چه مقدار درد را حس می‌کنید
  • دومین راه این می‌‌باشد که آزمایش پرش را امتحان کنید که این آزمایش به شرح زیر است

هنگامی که مثانه شما پر می‌باشد، پاهای خود را به میزان عرض شانه خود باز کنید و به میزان ۲۰ بار به بالا و پایین بپرید. پس از انجام این کار ۵ بار سرفه کنید اگر ادرارتان به بیرون نشت کرد و یا هیچ گونه دردی را در وجود خود احساس نکرده‌اید این وضعیت نشانه بسیار خوبی است و این به این معنا می‌باشد که بدنتان آمادگی این را دارد که ورزش‌های پس از عمل سزارین را انجام دهید.

البته این نکته را باید بگویم که بهتر است این آزمایش را حداقل پس از گذشت ۶ هفته از عمل سزارین انجام دهید و اگر دچار هرگونه مشکلی شدید، پیش از انجام آزمایش با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

چه ورزش‌هایی را می‌توانیم پس از عمل سزارین انجام دهیم؟

در کل به صورت قطعی نمی‌توان گفت که چگونه حرکاتی برای بدن شما مضر می‌باشد، فقط می‌توان گفت که مراقب سلامتی خود باشید. اگر پس از دوران بارداری مشکل جدایش شکمی برای شما پیش آمده است حرکاتی همانند کرانچ، دراز و نشست و حرکت پلانک مقدار بسیار زیادی به بدن شما فشار می‌آورند و به بدن شما آسیب می‌زند.

البته به این نکته دقت داشته باشید که حرکت پلانک را حتماً باید درست انجام دهید زیرا که اگر به نادرستی این حرکت را انجام دهید، به جای اینکه به خود سود برسانید به بدن خود ضرر وارد می‌کنید.

مقاله مرتبط : انجام ورزش‌هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت‌تر

چه حرکاتی پس از عمل سزارین باعث تخت شدن شکم و تناسب اندام می‌شود؟

حرکات بسیاری وجود دارد که باعث تخت شدن شکم و تناسب اندام می‌شود اما چهار حرکت وجود دارند که به تخت شدن شکم و تناسب اندام سرعت می‌بخشند که ما این حرکات را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم:

حرکت پل (The Bridge) بهترین حرکت بعد از عمل سزارین

برای انجام حرکت پل ابتدا به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را تا حدودی خم کنید سپس نوک انگشتانتان را بالا بیاورید و به سمت بالا بگیرید. پس از انجام این کارها لگن و شانه خود را به سمت بالا ببرید تا لگن و زانوهای خود در یک خط قرار بگیرند. سپس ۵ بار بدن خود را در همین حالت به بالا و پایین ببرید پس از انجام این حرکت بر روی تشک قرار بگیرید و استراحت کنید.

حرکت پل

حرکت میز

برای انجام این حرکت بر روی دست‌ها و پاهای خود قرار بگیرید و بدنتان را کاملا به سمت بالا ببرید البته باید بگوییم بهتر است که دست هایتان به صورت کامل در جهت مخالف همدیگر قرار بگیرند. سپس به مقدار کمی بازوهای خود را خم کنید و چانه‌تان را به داخل بدن خود جمع کنید.

پس از انجام این کار یک نفس عمیق بکشید و تلاش کنید تا قفسه سینه خود را باز کنید. اکنون عمل بازدم را انجام دهید ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید. البته باید این نکته را بگویم که بهتر است که برای شروع ورزش، این حرکت را با فاصله‌های ۳۰ ثانیه انجام بدهید و بیشتر از دو بار این حرکت را تکرار نکنید.

تمرین حرکت میز

حرکت پا از پهلو خوابیده

برای انجام این حرکت ابتدا به پهلو دراز بکشید و دست خود یا بالشتی را زیر سر خود قرار بدهید. در این وضعیت حتماً باید ستون فقرات، سر و باسن‌تان در یک خط قرار بگیرد. سپس زانوی پای زیرین خود را به مقدار ۹۰ درجه خم کنید و پای بالای خود را به سمت بالا ببرید. پس از انجام این کارها پای خود را ۱۵ بار به بالا و پایین ببرید و سپس با پای دیگرتان نیز همین حرکت را تکرار کنید.

حرکت پا از پهلو خوابیده

حرکت تعادل و لمس یک پا

برای انجام این حرکت ابتدا بایستید و یکی از پاهای‌تان را به مقدار ۹۰ درجه خم کنید. سپس پای دیگر خود را به سمت عقب ببرید و تلاش کنید تا جایی خود را خم کنید که دستتان به زمین بسیار نزدیک شود. پس از انجام این کارها پای عقبی خود را به سمت بالا ببرید و پای خود را تا حدی بالا ببرید که پای پشتی و لگن‌تان در یک خط قرار بگیرند. سپس این حرکت را به مقدار ۱۰ بار برای هر بار تکرار کنید.

تعادل و لمس یک پا

مقاله مرتبط : زایمان راحت با انجام تمرین کگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا