بارداریسلامت و تغذیه

درد استخوان واژن در بارداری از علت تا نحوه تشخیص و درمان

استخوان واژن یکی از ناحیه‌های بدن است که ممکنه در زمان بارداری دچار درد گردد. به طور کلی زمان بارداری زمانیست که احتمال بروز دردهای ناگهانی و عجیب در آن وجود دارد. قطعا این دردها به دلیل تغییر شکل اندام‌های بدن اتفاق میفتد. در این مطلب می‌خواهیم به درد استخوان واژن در بارداری بپردازیم و دلایل آن را بررسی نماییم. به احتمال زیاد اگر اطلاعات کافی در مورد دوران بارداری داشته باشیم اضطراب کمتری را تجربه خواهیم کرد.

درد استخوان واژن در بارداری به چه شکلی است؟

جنین در رحم مادر طی ۹ ماه بزرگ می‌شود و به رشد کافی برای به دنیا آمدن می‌رسد. طی فرایندهای پیچیده و تکثیر سلول‌های جنین، رحم مادر نیز برای رشد جنین بزرگ‌تر می‌گردد.

شاید باورش سخت باشد اما رحم مادر از اندازه یک پرتقال به اندازه یک هندوانه می‌رسد. قطعا این رشد کردن سبب ایجاد دردهایی نیز خواهد شد. درد استخوان واژن به دلیل بزرگتر شدن حجم رحم و همچنین تغییرات هورمون‌ها اتفاق میفتد.

آیا درد استخوان واژن به معنی زایمان زودرس است؟

برخی از مادران با احساس هر نوع درد و یا تیر کشیدنی در ناحیه واژن دچار ترس و استرس می‌گردند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر نوع دردی در ناحیه واژن نمی‌تواند نشانه‌ زایمان زودرس باشد.

این دردها به دلیل تغییرات فیزیکی و هورمونی در بدن می‌باشد و در واقع یک امر بسیار طبیعی می‌باشند. انقباض‌های استخوان واژن برای تحمل وزن جنین می‌باشد. تنها در صورتی نگران درد باشید که همراه با خونریزی یا لکه بینی باشد.

مقاله مرتبط: عوامل موثر بر احساس دل پیچه در دوران بارداری

علت درد استخوان واژن در بارداری

دلایل درد استخوان واژن در بارداری

همان‌طور که در بالا اشاره شد این دردها به دلیل تغییرات و بزرگتر شدن جنین می‌باشند. معمولا در سه ماهه سوم بارداری جنین وزن بیشتری را می‌گیرد و اعضای بدنش بیشتر رشد می‌کند. همین موضوع سبب می‌شود تا فشار و درد استخوان واژن در سه ماهه سوم بارداری بیشتر از سه ماهه اول و دوم باشد.

ماه‌های آخر بارداری احساس این درد بیشتر از پیش می‌شود، مادران باید توجه داشته باشند که در صورت همراه بودن این درد با سایر علائم زایمان باید هر چه زودتر خود را به پزشک و یا مرکز درمانی برسانند.

تذکر: افزایش جریان خون، عفونت، آماس گردن رحم و حاملگی خارج رحمی از دلایل دیگر درد استخوان واژن در بارداری است.

نحوه تشخیص

در دوران بارداری به خاطر حفظ سلامت جنین اشعه ایکس توصیه نمی‌شود اما پزشک معمولا برای بررسی، سونوگرافی را تجویز می‌کند که فضای بین استخوان لگن را بررسی می‌کند. اگر قبلا نوزاد خود را به دنیا آورده‌اید اما هنوز درد دارید، بهترین روش تشخیصی رادیوگرافی است.

توصیه‌هایی تکمیلی

 • قرار ندادن وزن روی یک پا
 • خودداری از نشستن روی زمین
 • بلند نکردن بارهای سنگین
 • حمل نکردن وسایل با یک دست
 • جاروبرقی نکشیدن
 • هل ندادن اجسام سنگین
 • نگذاشتن پاها روی هم

تذکر: کارهایی مانند بالا رفتن از پله، لباس پوشیدن، رفتن به رختخواب، بیرون آمدن از ماشین و حتی غلت زدن در تخت باعث درد شدید استخوان واژن در افرادی می‌شود که این درد در آن‌ها شایع است.

درمان درد استخوان واژن در بارداری

می‌توان اقداماتی را انجام داد که در طی بارداری میزان این درد به حداقل برسد. در زیر به برخی از این اقدامات اشاره می‌شود:

 1. سعی کنید هنگام خواب به پهلوی چپ دراز بکشید. دلیل این کار بیشتر شدن میزان گردش خون در بدن می‌باشد. در واقع هر چه قدر گردش خون بیشتر باشد، درد کمتری احساس می‌گردد.
 2. آب فراوان بنوشید. نوشیدن آب سبب تسکین دردها می‌گردد.
 3. سعی کنید در حالت نشسته پاهای خود را دراز کرده یا به بالا ببرید. این کار باعث انتقال وزن بدن به پاها می‌شود.
 4. حتما دوش آب گرم بگیرید.
 5. سعی کنید روزانه و مرتب عضلات کمر و باسن خود را کشش دهید. قوی بودن عضلات این ناحیه می‌تواند کمک زیادی را به کاهش درد نماید.
 6. از انجام تمرین کگل غافل نشوید.
 7. سعی کنید از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید و حتما کفش‌های مناسب و راحت بپوشید. همین‌طور می‌توانید از یک جعبه کوچک یا چهارپایه برای نگهداشتن یک پا موقع ایستادن استفاده کنید.
 8. ماساژ لگنی بعداز اجازه پزشک و با کمک یک فرد آموزش دیده می‌تواند به کاهش درد استخوان واژن در بارداری کمک کند.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع: health line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا