بارداری

لاک زدن در بارداری و خطرات آن

لاک یکی از لوازم‌های جذاب آرایشی برای بانوان در رنگ‌ها و مدل‌های متفاوت (اکلیلی، ژل و …) حتی در دوران بارداری می‌باشد. با این حال بسیاری نگران لاک زدن در بارداری بوده و از لاک زدن در این دوران اجتناب می‌کنند. در صورتی، که شما در معرض مستقیم و همیشگی آن مانند افراد ناخن کار نباشید و یا با مراقبت از آن استفاده نمائید مشکلی به وجود نخواهد آمد.

خطرات لاک ناخن در بارداری مربوط به مواد شیمیایی موجود در آن است. DBP، تولوئن و فرمادئید، سه ماده شیمیایی رایج در لاک ناخن‌ها می باشد. البته کارخانه‌هایی هستند که این ۳ ماده شیمیایی را از محصولات خود حذف کرده‌اند اما با کنترل کیفیت آن ها مشخص شده است که کاملا عاری از این مواد نیستند. اگر چه بعضی متخصصان لاک زدن در بارداری را منع کرده‌اند ولی هیچ پژوهشی در این زمینه اثبات نشده است.

مواد شیمیایی مضر در لاک ناخن در بارداری

۱- دیبوتیل فتالات (DBP)

این ماده شیمیایی که برای روان کردن لاک ناخن به کار می‌رود تعادل هورمون‌ها را بر هم می زند. این ماده بخاطر تاثیر بدی که روی کارکرد رحم دارد سبب ناباروری، سقط جنین و نقص آلت تناسلی جنین پسر می شود و همچنین موجب تولد نوزاد نارس، کم وزن هنگام تولد، اختلال در غدد درون ریز و حتی یائسگی زودرس می شود.

تذکر: فتالات در پرده های حمام، پوشش های پلاستیکی و اسپری های مو وجود دارد.

۲- فرمالدئید

فرمالدئید یکی از مواد شیمیایی بدبو موجود در لاک ناخن است که برای خاصیت ارتجاعی و دوام لاک بکار می‌رود. استنشاق آن می‌تواند باعث سوزش چشم ، ریه، گلو و بینی شود. ممکن است لاک زدن در بارداری نگران کننده به نظر برسد که البته به دلیل سرعت بالای تجزیه این ماده شیمیایی، نمی‌تواند برای جنین خطر ساز باشد.

در لاک طبق استاندارد، مقدار این ماده ۲ درصد بوده که مجاز می‌باشد (بهتر است خانم‌های باردار از لاک های استاندارد و با برندهای معتبر در این دوران استفاده نمایند). افراد ناخن کار نیز می‌توانند با استفاده از تهویه مناسب در محیط کار خود از خطرات آن جلوگیری کنند.

تذکر: کسانی که در معرض دوز های بالای فرمالدئید هستند احتمال دارد به سرطان گلو، بینی و خون مبتلا شوند.

مقاله مرتبط : چاقی و خطرات آن در طول بارداری

۳- تولوئن در لاک

یکی دیگر از مواد شیمیایی مضر موجود در لاک ناخن که برای یک دست کردن لاک بر روی ناخن به کار می‌رود تولوئن است. این ماده ضمن ایجاد سوزش در ریه، چشم و گلو، بر روی اعصاب مرکزی فرد نیز تاثیر می‌گذارد. مقادیر بالای آن می‌تواند باعث مسمومیت سیستم بدنی، اختلالات باروری و نواقص مادرزادی جنین شود،

استفاده از آن توسط اتحادیه اروپا برای افراد باردار و کودکان ممنوع شده است، بنابراین افراد ناخن کار باردار که در معرض شدید این ماده شیمیایی قرار دارند بهتر است که برای مدتی کار خود را کنار بگذارند.

لاک زدن به ناخن در بارداریتذکر: تنفس بخار تولوئن موجب اختلال در تنفس و حالت تهوع می شود.

رزین فرمالدئید

فرمالدئید سبب تحریک پوست و به دنبال آن واکنش های آلرژیک پوست می شود. فرمالدئید موجب از دست دادن حس عصبی می شوند.

کافور

کافور برای براق کردن لاک ناخن کاربرد دارد که درجه سمی بودن آن نسبت به سایر مواد شیمیایی موجود در لاک کمتر است. مطالعات اخیر، ایمنی کافور را زیر سوال برده است زیرا معلوم شده است استنشاق بخار آن سبب واکنش های آلرژیک، تهوع، سردرد و سرگیجه می شود. کسانی که در معرض کافور قرار گرفته اند، در کارکرد کبد خود، اختلال پیدا کرده اند.

تذکر: گاهی در داروهای سرما خوردگی و اسپری های بینی کافور وجود دارد.

استفاده از استون در بارداری

استون به عنوان پاک کننده لاک ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرد با استفاده مکرر از استون، احتمال اینکه مجربه اختلالات مادرزادی شود بسیار پائین است. برای اطمینان می‌توانید از لاک پاک کن‌های بدون استون استفاده کنید یا بعد از استفاده از استون دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا مواد شیمیایی از روی آنها پاک شود.

اقدامات احتیاطی در استفاده از لاک در بارداری

اگر دوست دارید در این دوران لاک بزنید، خوب است با اقدامات احتیاطی آشنا شوید تا آسیب به کمترین حد برسد که عبارتند از:

  • ناخن ها را از خود دور نگهدارید تا زمانی که کامل خشک شوند.
  • از فوت کردن به ناخن پرهیز کنید چون موجب می شود بخار حاصل از مواد شیمیایی وارد ریه شود.
  • نهایت یک بار در هفته  می توانید از لاک های حاوی این مواد شیمیایی استفاده شود.
  • برای پاک کردن لاک از پاک کننده های فاقد استون استفاده کنید.

پدیکور، مانیکور و لاک زدن در بارداری

پدیکور، مانیکور و لاک زدن در بارداری می‌بایست در مراکز معتبری با تهویه مناسب انجام شود ضمن اینکه اطمینان حاصل کنید که لوازم‌های ناخن جهت جلوگیری از عفونت باکتریایی، قبل از استفاده برای مشتری استریلیزه می‌شوند.

منبع:

Baby Centre

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا