بارداریسلامت و تغذیه

خون قاعدگی چه مشخصات و ویژگی‌هایی را نشان می‌دهد؟

خون قاعدگی مشخصات و ویژگی‌هایی دارد که در مواردی نشانگر برخی از مشکلات و بیماری‌هاست. شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده باشید که خون قاعدگی بو و مشخصات خاصی دارد که باید به آن‌ها اهمیت دهیم. برای آشنایی بیشتر با این ویژگی‌ها با ما در این مطلب همراه باشید.

علت خون قاعدگی کشدار چیست؟

معمولا در اوایل خونریزی پریودی تا حدی کشدار است اما به مرور رفع می‌شود. اگر این حالت تا پایان پریودی همچنان ادامه داشت به دلایل زیر است:

 • ماده ضدانعقادی که در خون ترشح می‌شود در روزهای اول خونریزی چون فرصت کافی برای تجزیه شدن ندارد، پس خون کشدار می‌شود.
 • ترکیب شدن خون رحمی با ترشحات رحم است که سبب می‌شود خون غلیظ و کشدار شود.

انواع رنگ خون در پریودی

 • سیاه رنگ: اغلب ابتدا و انتهای پریودی در فرد ظاهر می‌شود و نشانه خون مانده یا خونیست که مدت زیادی در رحم باقی مانده است و سپس خارج می‌شود. خون در ابتدا به رنگ قرمز تیره یا قهوه‌ای است و بعد سیاه می‌شود. همچنین خون سیاه گاهی نشانه انسداد واژن است که علائمی مانند تب، ترشحات با بوی بد، مشکل در ادرار کردن و خارش یا تورم در واژن و اطراف آن دارد.
 • قهوه‌ای یا قرمز تیره: در ابتدا و انتهای قاعدگی ظاهر می‌شود ولی به اندازه خون سیاه اکسیده نیست و ممکن است نشانه دهنده بارداری یا خونریزی پس از زایمان باشد. مدت زمان خونریزی پس از زایمان در زنان با هم فرق دارد ولی اگر خیلی شدید باشد، حتما به پزشک مراجعه کنند.
 • قرمز روشن: نشان دهنده خون تازه‌ای است که در اوایل پریودی ظاهر می‌شود و در آخرای آن تیره‌تر می‌شود. ممکن است در بعضی افراد از اول تا آخر قاعدگی رنگ خون قرمز روشن باشد. احتمال این‌که خونریزی قرمز روشن نشانه سرطان دهانه رحم باشد، خیلی کم است. علائم سرطان دهانه رحم عبارتند از:
 • دوره‌های بسیار سنگین
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • بی‌اشتهایی
 • درد در پایین کمر
 • خونریزی بعداز رابطه جنسی
 • طولانی شدن دوره‌های عادت ماهیانه
 • ترشحات واژن با بوی بد
 • رنگ صورتی: نشان‌دهنده ترکیب خون پریودی با مایع دهانه رحم است. عواملی مانند کاهش وزن، رژیم غذایی ناسالم، کم‌خونی و سقط جنین می‌توانند دلیل ظاهر شدن این رنگ خون در پریودی باشند.
 • خون نارنجی: در قاعدگی نشان دهنده عفونت واژینوزباکتریایی است. همچنین افرادی که خون قاعدگی آن‌ها نارنجی است، علائمی مانند خارش واژن، ناراحتی هنگام ادرار و ترشحات با بوی بد را دارند.

بیشتر بدانید: رابطه پریودی با بارداری و نکاتی که خوب است بدانید

تذکر: خون خاکستری در پریودی نشانه عفونت باکتریایی است که با علائمی مانند سوزش ادرار، خارش واژن و بوی بد واژن(واژن بوی ماهی می‌دهد) همراه است.

دلیل بوی خون قاعدگی

بوی خون قاعدگی به چه دلیل است؟

قاعدگی هر ماه به دلیل آزاد شدن تخمکیست که موفق به باروری نشده است. در این زمان دیواره رحم به دلیل ترک برداشتن دچار خونریزی می‌شود و همراه با تخمک از رحم خارج می‌گردد. معمولا خون قاعدگی دارای بویی شبیه به بوی فلز است و این به علت وجود آهن در آن می‌باشد. در صورتی که به جز بوی فلز بویی دیگر از خون قاعدگی استشمام گردد، احتمال وجود عفونت یا مشکل در رحم وجود دارد.

محیط واژن به صورت عمومی یک محیط اسیدی به همراه باکتری‌های سالمی است که در آن وجود دارد. گاهی به علت بهم خوردن ph واژن ممکن است باکتری‌هایی در واژن به وجود آید که ایجاد بوهای بسیار ناخوشایند را بکنند. در صورت وجود این باکتری‌ها و یا عفونت در رحم، خون قاعدگی بوی زننده و بدی را خواهد داشت.

چه بوهایی ممکن است از خون قاعدگی استشمام گردد؟

چندین نوع بو ممکن است از خون در زمان قاعدگی استشمام گردد که باهم این موارد را بررسی می‌نماییم.

بوی فلز در خون پریودی

در واقع خون بویی مانند بوی فلز را دارد و این به دلیل وجود آهن در آن است. این موضوع کاملا طبیعی است و لزومی برای نگرانی در این باره نیست. البته اگر بعد از پایان قاعدگی باز هم این بو را استشمام می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

بوی فاسد شدن در خون قاعدگی

این بو مانند بوی فاسد شدن چیزی است. این بو معمولا به علت زیاد ماندن خون بر روی نوار بهداشتی یا تامپون می‌باشد. در برخی مواقع که تامپون مدت زیادی را در واژن می‌ماند، این بو به مشام می‌رسد. می‌توان به‌راحتی با تعویض کردن نوار بهداشتی یا تامپون این بوی فاسد را از بین ببرید.

بوی شیرین در خون پریودی

این بو به دلیل وجود باکتری‌ها و محیط اسیدی واژن ایجاد می‌گردد.

بوی بدن در خون

ممکن است احساس کنید که در خون بوی بدن وجود دارد. این بو به دلیل وجود غده‌های عرق آپوکرین ایجاد می‌گردد که با بوی خون مخلوط شده و بویی شبیه بوی بدن ایجاد می‌گردد. این بو در زمان‌هایی که فرد دچار اضطراب و استرس می‌باشد، بیشتر ایجاد می‌گردد.

بوی ماهی در خون پریودی

این بو را احتمالا زیاد استشمام کرده‌اید چه در زمان قاعدگی و چه در زمان دیگر، این بو ممکن است به علت عفونت‌های واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس ایجاد گردد.

واژینوزباکتریایی عفونتی شایع در بین زنان است و دلیل آن افزایش باکتری‌ها در واژن می‌باشد که باعث ایجاد بوی ماهی می‌‌گردد. در صورتی که فرد دچار این نوع عفونت باشد در زمان قاعدگی بوی ماهی بیشتر می‌شود. این نوع عفونت واژن به راحتی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود و می‌توان با مصرف آنتی‌بیوتیک آن را درمان کرد.

تریکومونیازیس نیز از سایر عفونت‌های واژنی است که باعث ایجاد بوی ماهی در ترشحات فرد می‌گردد. این عفونت یک بیماری مقاربتی است که از همسر به زن منتقل می‌گردد. این نوع عفونت نیز از طریق آزمایش قابل تشخیص می‌باشد و برای درمان آن فرد باید آنتی بیوتیک مصرف نماید. در این نوع عفونت علاوه بر وجود بوی بد ماهی سوزش و خارش نیز وجود دارد.

چه کاری برای از بین بردن بوی بد پریودی کنیم؟

برای از بین بردن بوی خون قاعدگی قبل از هر چیز باید بهداشت فردی را رعایت کنید. بهتر است برای کنترل این بو روزانه حمام بروید و لباس‌های خود را تعویض نمایید. قطعا باید نوار بهداشتی یا تامپون خود را نیز به طور مرتب عوض کنید تا بوی ایجاد شده از بین برود.

اصلا نباید از شستشو دهنده‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده نمایید زیرا این ژل‌ها باعث بهم خوردن باکتری‌های واژن می‌گردد و با بهم خوردن میزان اسید و قلیایی بودن واژن مشکلاتی ایجاد می‌گردد.

البته که بعد از دوران قاعدگی باید دلیل ایجاد بو را پیگیر شوید و اگر مشکلی داشتید نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک است؟

در صورتی که در بدن خود متوجه ترشحات غیر عادی و بوی بد واژن شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. ترشحات سبز و زرد ممکن است نشانگر وجود مشکل و عفونت خاصی باشد. بهتر است نسبت به بدن خود حساس باشید و رفتار آگاهانه‌ای داشته باشید.

در صورت مشاهده تب، درد شدید در لگن و پایین شکم، خونریزی بیش از حد و غیر عادی باید به پزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز مفید بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع: webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا