اقدام به بارداری

بتا و بارداری

قبل از شروع نگارش این مطلب در رابطه با مقدار نرمال بتا ابتدا باید به این سؤال پاسخ دهیم که بتا یا هورمون بارداری چیست؟

بتا بخشی از هورمون HCG  است در دوران بارداری توسط جفت تولید می‌شود. جالب است بدانید آمپولی نیز به همین نام وجود دارد.

این هورمون بعدازاین که ارتباط خونی بین مادر و جنین برقرار شد وارد جریان خون مادر می‌شود و ازآن‌پس می‌توان مقدار آن را اندازه‌گیری کرد. وظیفه این هورمون کنترل و نگهداری از تولیدکننده‌ی استرادیول و پروژسترون است.

طبق یافته‌های کارشناسان سریع‌ترین زمان برای مشاهده این هورمون ۶ روز پس از تخمک‌گذاری است که می‌توان آن را در خون مادر مشاهده کرد. این هورمون همچنین ۱۲ الی ۱۴ روز بعد از تخمک‌گذاری نیز در ادرار مادر قابل‌مشاهده است.

ممکن است برای شما مادر عزیز نیز سؤالات زیادی در رابطه با بتا یا هورمون بارداری پیش‌آمده باشد. سؤالاتی ازجمله اینکه مقدار نرمال بتا در دوران بارداری چه میزان است و یا اینکه آزمایش بتا چه زمانی انجام می‌شود و … . در این مطلب با ما همراه باشید تا جواب بیشتر سؤالات خود را بیابید.

بتا در بارداری چه عددی باید باشد؟

 طبق نظر کارشناسان زنان و زایمان، میزان این هورمون در دوران بارداری باید بیشتر از ۲۵ میلی‌لیتر باشد. همچنین مقدار کمتر از ۵ میلی‌لیتر نشان‌دهنده نتیجه منفی در بارداری است. اعداد ارائه‌شده بیانگر این موضوع است که غلظت هورمون HCG  در هر میلی‌لیتر خون مادر اندازه‌گیری می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که اگر مقدار HCT   بین اعداد ۱۰ تا ۲۵ متغیر باشد نمی‌توان در مورد بارداری یا عدم نتیجه قطعی داد.

آزمایش  HC برای تشخیص بارداری به دو صورت خون و ادرار انجام می‌شود.

همچنین آزمایش خون و ادرار  نیز هرکدام دو نوع دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد:

آزمایش کیفی HCG

که برای تشخیص HCG  این آزمایش در خون انجام‌شده و برای تشخیص دقیق کاربردی ندارد. تنها از مثبت یا منفی بودن بارداری خبر می‌دهد.

آزمایش کمی HCG

در این نوع آزمایش میزان دقیق HCG موجود در خون مادر را اندازه‌گیری کرده و تمام شک و تردیدها در رابطه با بارداری را برطرف می‌نماید.

لوله های آزمایش حاوی نمونه خون برای آزمایش HCG

آزمایش تشخیص بارداری از  راه ادرار:

گراویدکس
بی بی چک (تست در منزل)

تست بیبی چک در منزل

به‌طورکلی مقدار نرمال بتا در هفته‌های مختلف بارداری را به شکل زیر می‌توان خلاصه نمود:

هفته سوم بارداری: ۵ تا ۵۰  در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته چهارم بارداری: ۵ تا ۴۲۶ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته پنجم بارداری:۱۸ تا ۷۳۴۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته ششم بارداری:۱۰۸۰ تا ۵۶۵۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته ۷ تا ۸ بارداری:۷۶۵۰ تا ۲۲۹۰۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
 هفته ۹ تا ۱۲ بارداری: ۲۵۷۰۰ تا ۲۸۸۰۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری: ۱۳۳۰۰ تا ۲۵۴۰۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته ۱۷ تا ۲۴ بارداری: ۴۰۶۰ تا ۱۶۵۴۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر
هفته ۲۵ تا ۴۰ بارداری: ۳۶۴۰ تا ۱۱۷۰۰۰ در  هر میلی‌لیتر خون مادر

نمودار میزان بتا و مقدار آن در هفته های بارداری


 باید توجه داشت که این اعداد به‌صورت تقریبی می‌باشند و ممکن است بین مادران متفاوت باشد.
 

آزمایش بتا چه زمانی انجام می‌شود؟

در یک بارداری طبیعی هورمون HCG  در هفته ۴ الی ۶ بارداری افزایش‌یافته و سپس بعدازآن روند کاهشی خواهد داشت. اما در مواردی خاص مانند بارداری خارج رحم، حاملگی مولار، برداشت کل رحم و کورتاژ روند کاهشی میزان بتا سریع‌تر قابل‌مشاهده خواهد بود. 

مقداری نرمال بتا در دوران بارداری پوچ چند است؟

اندازه عدد بتا در بارداری پوچ افزایش پیدا می‌کند اما باید توجه داشت این مقدار بالای عددی بیانگر بارداری نیست.

 بارداری پوچ پدیده‌ای است که در آن علائم اولیه ازجمله به تعویق افتادن پریود مشاهده‌شده و جواب تست بارداری مثبت می‌شود. در بارداری پوچ حتی در هفته‌های اول در سونوگرافی کیسه حامل جنین در دیواره رحم مشاهده می‌شود. ولی نهایت در دو ماه اول حاملگی با لکه بینی، خون‌ریزی و دردهای شکمی به پایان می‌رسد. در بارداری پوچ اسپرم تخمک خالی را بارور کرده و درواقع هیچ جنینی وجود ندارد.

طی این اتفاق ازآنجاکه تخمک خالی است، هیچ جنینی شکل نمی‌گیرد. جفت رشد کرده و هورمون بارداری HCG را تولید می‌کند. در این شرایط سونوگرافی حاکی از آن است که هیچ جنین وجود نداشته و تنها یک جفت وجود دارد.

تصویر سونوگرافی در بارداری مولار

مقدار نرمال بتا در دوران بارداری جنین پسر

بارداری پسر و میزان بتا در آزمایش

 به اعتقاد برخی پزشکان می‌توان از روی عدد بتا به جنسیت جنین پی برد . البته هنوز این موضوع به‌صورت کامل ثابت نشده و تحقیقات دراین‌باره ادامه دارد. به همین دلیل نمی‌توان ارقام مشخصی را برای تعیین جنسیت جنین در نظر گرفت. اما در مواقعی بیان‌شده که می‌توان مقدار پایین HCG در روزهای اول تأخیر پریود را احتمالی از بارداری پسر دانست. وجود عددهای بالای HCG در روزهای اول بعد از تأخیر پریود هم می‌تواند احتمالی از بارداری دختر باشد. درنتیجه می‌توان گفت این هورمون در مادرهایی که دختردارند بیشتر است. به همین دلیل خانم‌هایی که دختر باردار هستند علائم بارداری مانند حالت تهوع را بیشتر تجربه می‌کنند. فقط باید توجه داشته باشید که همه این بیانات در حد احتمال است و توسط علم ثابت نشده است.

مقدار نرمال بتا در دوران بارداری دوقلو

عدد بتا و بارداری دو قلو

به‌طورکلی در بارداری دوقلو سطح هورمون HCG بالاتر از بقیه بارداری‌هاست. اما باید دانست این موضوع نیست قطعیت حتمی ندارد. چراکه تست‌های دوران بارداری مقدار دقیقHCG  را نشان نمی‌دهد بلکه تنها می‌توان تشخیص داد هورمون بتا در نمونه موجود است یا نه.

در زنانی که چندقلو باردار هستند، معمولاً میزان بتا ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از بارداری‌های تک قلویی است. ولی باید توجه داشت این مقدار تا بعد از قطع پریودی مشخص نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا