اقدام به بارداریسلامتی

روش‌های تقویت اسپرم‌های ضعیف

برای تعیین این که آیا اسپرم ضعیف است یا نه ابتدا طبق ملاک‌هایی باید به ارزیابی اسپرم‌ها بپردازیم. عواملی از قبیل تعداد اسپرم، ساختار اسپرم، کیفیت و تحرک اسپرم‌ها برای تعیین و تقویت اسپرم‌های ضعیف لازم می‌باشد.

هریک از عواملی که ذکر شد می‌توانند باعث سقط جنین و ناباروری نیمی از زوج‌ها باشند. متاسفانه عوامل زیادی باعث تضعیف و از بین رفتن حیات اسپرم‌ها هستند و به دلیل زیاد بودن همین موارد تهدید کننده، پزشکان همواره توصیه می‌کنند که مردان برای بچه‌دار شدن باید نسبت به سلامتی اسپرم‌های خود دقت و توجه داشته باشند.

چرا که طبق آمارحدود ۳۰ درصد ناباروری‌ها برخاسته از مشکلات مردان است. پس هر یک از شما مردانی که قصد بچه‌دار شدن دارید، باید اسپرم‌های خود را سالم نگه دارید و به فکر یافتن راهی برای تقویت اسپرم‌های ضعیف باشید چرا که افزایش اسپرم‌های سالم در مردان یکی از شاخص‌های مهم باروری محسوب می‌شود.

فاکتورهای تعیین کننده سلامت اسپرم

تعداد اسپرم:

در این جا این سوال مطرح می‌شود که برای بارداری چه تعداد اسپرم لازم است؟ باید گفت به طور استاندارد تراکم اسپرم در هر میلی‌متر مایع منی، باید چیزی حدود ۴۰ میلیون اسپرم باشد. مردانی که تعداد اسپرم آن‌ها کمتر از این مقدار است، احتمال بارداری همسرشان کاهش می‌یابد و باید فکری به حال تقویت اسپرم‌های خود نمایند.

ظاهر اسپرم:

طبق مطالعات مردانی که ظاهر اسپرم آن‌ها داری سر بیضی شکل و دم بلند است و همچنین تعداد اسپرم‌های غیر عادی آن‌ها کمتر است شانس پدر شدن بیشتری دارند.

تحرک اسپرم:

اسپرم‌هایی که سالم باشند سرعت بیشتری داشته و با حرکت در یک خط مستقیم خود را به تخمک رسانده و آن را بارور می‌کنند.

برای تقویت اسپرم‌های ضعیف راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه این مطلب به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

موبایلتان را در جیب شلوار خود نگذارید

برای جلوگیری از کاهش اسپرم به وسیله موبایل، می‌توانید در صورت امکان یک کیف دستی تهیه کرده و موبایل خود را در آن قرار دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از بازو بند‌های مخصوص، گوشی موبایلتان را به بازوی خود ببندید تا به تقویت اسپرم‌های ضعیف کمک کرده باشید.

در خانه یا محل کار می‌توانید موبایل را از بدن خود دور کنید. همچنین استفاده از حالت هواپیمای دستگاه، زمانی که مجبور به حمل آن هستید شما و اسپرم‌هایتان را از خطر امواج حفظ کرده و باعث جلوگیری از ضعیف شدن اسپرم می‌گردد.

از عضلات خود به خوبی استفاده کنید

عضلات قوی با سوزاندن چربی‌ها می‌توانند متابولیسم بدن را تنظیم کرده و همچین به بهبود ظاهر و هیکل شما کمک کنند. یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای سلامتی، ورزش کردن است. ورزش نه تنها شما را ساخته و قوی می‌کند بلکه باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف نیز می‌گردد. به این ترتیب که با ورزش کردن به بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش گردش خون کمک می‌گردد.

همانطور که می‌دانید بهبود وضعیت گردش خون یکی از عوامل مهم برای تقویت و ثبات نعوظ می‌باشد. طی این فرایند کیفیت خواب بهبود یافته و باعث دفع سموم بدن می‌گردد. با افزایش ترشح اندورفین حال خوشایندی به شما دست می‌دهد. در ادامه لازم به ذکر است ترشح هورمون تستسترون نیز افزایش پیدا می‌کند که همین امر باعث تقویت اسپرم و در نتیجه ساخته شدن اسپرم‌های قدرتمندی می‌شود که برای پدر شدن به آن‌ها نیاز دارید.

هرگز لپ تاپ را روی پای خود قرار دهید

خطر لپ تاپ و موبایل برای اسپرم‌ها به یک میزان بوده و تقویت اسپرم‌های ضعیف را به خطر می‌اندازد. در نتیجه لازم است هنگام کار با لپ تاپ نیز از گذاشتن آن روی پای خود خودداری کنید. نزدیکی این قبیل وسایل به بیضه‌ها می‌تواند باعث آسیب رسیدن به اسپرم‌ها شود.

همواره بدن خود را خنک نگه دارید

شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا بیضه‌ها بر خلاف تخمدان‌ها بیرون از بدن مردان قرار گرفته‌اند؟ لازم است بدانید بیضه‌ها باید یک الی دو درجه خنک‌تر از بدن باشند. گرمای زیاد می‌تواند باعث آسیب رسیدن و ضعیف شدن اسپرم‌ها شود. همچنین باید توجه داشته باشید از لباس‌های زیر با جنس مناسب که خیلی تنگ نباشند استفاده کنید و در زمان استحمام خیلی در وان آب گرم نمانید.

جلوگیری از افزایش وزن

یکی از عوامل اختلال در کارکرد دستگاه تناسلی و آسیب به اسپرم‌ها، چاقی و اضافه وزن است. طبق گفته متخصصان افزایش چربی در بدن می‌تواند سطح تستسترون را کاهش داده و در نتیجه تعداد اسپرم‌ها نیز کاهش می‌یابند. جالب است بدانید چاقی در قسمت شکم و ران پاها باعث افزایش دمای بدن می‌شود و همانطور که در بالاتر خواندید گرمای زیاد باعث تضعیف اسپرم‌ها می‌گردد. کاهش وزن در مردان باعث افزایش کیفیت اسپرم می‌گردد.

مصرف کدام یک از مواد غذایی باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف می‌شود؟

تخمه کدو:

تخمه کدو یکی از منابع غنی از عنصر روی بوده و باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف می‌گردد. مقداری از روی بدن مردان، از طریق ارضا شدن از دست می‌رود، در نتیجه تخمه کدو یکی از نیازمندی‌های بدن برای جلوگیری از ضعیف شدن اسپرم‌ها است. همچنین وجود لکه‌های سفید روی بیش از یکی از انگشتان دست نشان دهنده کمبود روی می‌باشد. تنها یک مشت تخمه کدو می‌تواند منبع تامین روی بدنتان در طول روز باشد.

بادام برزیلی:

بادام برزیلی منبع خوبی از سلنیوم است. مصرف روزانه ۳ تا ۴ عدد بادام برزیلی می‌تواند از ضعیف شدن اسپرم‌ها جلوگیری نماید و باعث تقویت اسپرم‌ها گردد.

اسموتی سبز:

مصرف روزانه یک لیوان اسموتی سبز در صبح می‌تواند بخش مهمی از نیاز بدن به آنزیم، مواد معدنی و ویتامین‌ها را تامین کرده و باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف شود. طرز تهیه این خوراکی به شکل زیر می‌باشد:

یک مشت اسفناج (اسفناج کوچک)، یک موز، یک سیب، یک مشت توت یخ زده، یک لیموی ارگانیک سبز با پوست و مقداری آب را در در مخلوط ‌کن ریخته تا به یک اسموتی یکدست تبدیل شود.

کاهش مصرف سویا:

هنگامی که تصمیم برای بچه‌دار شدن گرفتید بهتر است برای مدتی مصرف سویا کنار بگذارید. چرا که سویا فرایند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سویا حاوی فیتواستروژن می‌باشد. این ترکیبات که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد واکنشی مشابه هورمون استروژن زنان را دارند.

ممکن است بدن مردان در پاسخ به افزایش سطح استروژن، ساختن تستوسترون را که برای اسپرم‌سازی ضروری می‌باشد را کاهش دهد. طبق مطالعات انجام شده روی موش‌ها، موش‌هایی که با رژیم سرشار از سویا تغذیه شده بودند، با کاهش ۲۵ درصدی اسپرم و همینطور کاهش ۲۱ درصدی بچه‌هایشان مواجه شده‌اند.

در پایان لاز است بدانید طبق تحقیقات انجام شده حدود ۷۶ تا ۹۰ روز بدن اسپرم‌های جدید با تغییرات لازم را تولید می‌کند. در نتیجه باید موارد ذکر شده را ۷۶ تا ۹۰ روز رعایت کنید تا باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف شوند.

مقاله مرتبط : رژیم غذایی مناسب برای افزایش باروری مردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا