اقدام به بارداریسلامت و تغذیه

تقویت اسپرم های ضعیف و نکاتی که خوب است بدانید

برای تعیین این‌که آیا اسپرم ضعیف است یا نه، ابتدا طبق ملاک‌هایی باید به ارزیابی اسپرم‌ها بپردازیم. عواملی از قبیل تعداد اسپرم، ساختار اسپرم، کیفیت و تحرک اسپرم‌ها برای تعیین و تقویت اسپرم های ضعیف لازم می‌باشد.

هریک از عواملی که ذکر شد می‌توانند باعث سقط جنین و ناباروری نیمی از زوج‌ها باشند. متاسفانه عوامل زیادی باعث تضعیف و از بین رفتن حیات اسپرم‌ها هستند و به دلیل زیاد بودن همین موارد تهدید کننده، پزشکان همواره توصیه می‌کنند که مردان برای بچه‌دار شدن باید نسبت به سلامتی اسپرم‌های خود دقت و توجه داشته باشند.

طبق آمار حدود ۳۰ درصد ناباروری‌ها برخاسته از مشکلات مردان است. درنتیجه مردانی که قصد بچه‌دار شدن دارند، باید اسپرم‌های خود را سالم نگه دارند و به فکر راهی برای تقویت اسپرم‌های ضعیف باشند. همچنین افزایش اسپرم‌های سالم در مردان یکی از شاخص‌های مهم باروری در مردان محسوب می‌شود.

در چه صورتی به اسپرم، ضعیف می‌گویند؟

اسپرمی که ضعیف است ویژگی‌هایی را دارد که روی قدرت باروری مرد تاثیر می‌گذارد. در کل اسپرم‌ها سلول‌های ضعیفی هستند که بر خلاف سلول‌های دیگر بدن فاقد آنزیم‌های ترمیم کننده برای DNA خود می‌باشند. اگر اسپرم به خاطر عفونت، گرما، واریکوسل، سیگار و مواد مخدر آسیب ببیند، نمی‌تواند آسیب را برطرف کند. همچنین آسیب‌دیدگی خفیف اسپرم در زمان لقاح توسط تخمک برطرف می‌شود. این موضوع بسیار اهمیت دارد که قبل از اقدام برای بچه‌دار شدن یک آزمایش اسپرم برای تجزیه و تحلیل مایع منی مرد و تشخیص مشکلات دیگر مانند تعداد کم اسپرم انجام می‌شود. گاهی اوقات میزان اسپرم موجود در مایه منی به حدی کم است که به آن آزواسپرمی می‌گویند.

تذکر: ضربه به بیضه‌ها، مصرف تستوسترون، بیماری دیابت، ایدز، حملات قلبی، نقص کلیه و کبد، استرس، مشکلات ژنتیکی، عمل ترمیم فتق و بلوغ زودرس یا دیررس از علت‌های ضعیف شدن اسپرم‌ها هستند.

علائم اسپرم ضعیف

 • مشکلات جنسی
 • کم شدن میل جنسی
 • اختلال نعوظ
 • کم شدن موی صورت(بدن)
 • ورم یا غده در بیضه
 • عدم تعادل هورمونی

فاکتورهای تعیین کننده سلامت اسپرم

ویژگی یک اسپرم سالم

 • تعداد اسپرم: در این جا این سوال مطرح می‌شود که برای بارداری چه تعداد اسپرم لازم است؟ باید گفت به طور استاندارد تراکم اسپرم در هر میلی‌متر مایع منی، باید چیزی حدود ۴۰ میلیون اسپرم باشد. مردانی که تعداد اسپرم آن‌ها کمتر از این مقدار است، احتمال بارداری همسرشان کاهش می‌یابد و باید فکری به حال تقویت اسپرم‌های خود کنند.
 • ظاهر اسپرم: مردانی که ظاهر اسپرم آن‌ها داری سر بیضی شکل و دم بلند است و همچنین تعداد اسپرم‌های غیر عادی آن‌ها کمتر است، شانس پدر شدن بیشتری دارند.
 • تحرک اسپرم: اسپرم‌هایی که سالم باشند، سرعت بیشتری دارند و با حرکت در یک خط مستقیم خود را به تخمک می‌رسانند و آن را بارور می‌کنند.

مصرف چه داروهایی به طور موقت باعث کاهش تولید و رشد اسپرم می‌شوند؟

 • برخی آنتی‌بیوتیک‌ها
 • ضد آندروژن‌ها
 • ضد التهاب‌‌ها
 • داروهای ضد روان‌پریشی
 • متادون
 • تستوسترون اگزوژنز

راه‌های تقویت اسپرم های ضعیف

برای تقویت اسپرم های ضعیف راه‌هایی موجود است که در زیر چند مورد که مهمتر است مطرح شده است.

 • قرار ندادن موبایل در جیب: برای جلوگیری از کاهش اسپرم به وسیله موبایل، می‌توانید در صورت امکان یک کیف دستی تهیه کرده و موبایل خود را در آن قرار دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از بازو بندهای مخصوص، گوشی موبایل خود را به بازو ببندید تا به تقویت اسپرم‌های ضعیف کمک کرده باشید. در خانه یا محل کار می‌توانید موبایل را از بدن خود دور کنید. همین‌طور استفاده از حالت هواپیمای دستگاه، زمانی که مجبور به حمل آن هستید شما و اسپرم‌ها را از خطر امواج حفظ کرده و باعث جلوگیری از ضعیف شدن اسپرم می‌گردد.
 • انجام ورزش: عضلات قوی با اثری که روی چربی‌ها دارند، می‌توانند متابولیسم بدن را تنظیم کنند. همچنین به بهبود ظاهر و هیکل شما کمک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای سلامتی، ورزش کردن است. ورزش نه تنها شما را قوی می‌کند، بلکه باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف نیز می‌گردد. به این ترتیب که با ورزش کردن به بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش گردش خون کمک می‌گردد. بهتر است بدانید بهبود وضعیت گردش خون یکی از عوامل مهم برای تقویت و ثبات نعوظ می‌باشد. طی این فرایند کیفیت خواب بهتر و باعث دفع سموم از بدن می‌گردد. با افزایش ترشح اندورفین حال خوشایندی به شما دست می‌دهد. در ادامه لازم به ذکر است ترشح هورمون تستسترون نیز افزایش پیدا می‌کند که همین امر باعث تقویت اسپرم و در نتیجه ساخت اسپرم‌های قدرتمندی می‌شود که برای پدر شدن به آن‌ها نیاز دارید.

راه‌های دیگر تقویت اسپرم

 • قرار ندادن لب‌تاپ روی پا: خطر لپ تاپ و موبایل برای اسپرم‌ها به یک میزان بوده و تقویت اسپرم‌های ضعیف را به خطر می‌اندازد. در نتیجه لازم است هنگام کار با لپ تاپ نیز از گذاشتن آن روی پای خود خودداری کنید. نزدیکی این قبیل وسایل به بیضه‌ها می‌تواند باعث آسیب رسیدن به اسپرم‌ها شود.

بیشتر بدانید: آمپول HCG چیست؟

 • دوری از گرما: شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا بیضه‌ها بر خلاف تخمدان‌ها بیرون از بدن مردان قرار گرفته‌اند؟ لازم است بدانید بیضه‌ها باید یک الی دو درجه خنک‌تر از بدن باشند. گرمای زیاد می‌تواند باعث آسیب رسیدن و ضعیف شدن اسپرم‌ها شود. در نتیجه باید توجه داشته باشید از لباس‌های زیر با جنس مناسب که خیلی تنگ نباشند، استفاده کنید و در زمان حمام کردن خیلی در وان آب گرم نمانید.
 • جلوگیری از افزایش وزن: یکی از عوامل اختلال در کارکرد دستگاه تناسلی و آسیب به اسپرم‌ها، چاقی و اضافه وزن است. طبق گفته متخصصان افزایش چربی در بدن می‌تواند سطح تستسترون را کاهش داده و در نتیجه تعداد اسپرم‌ها نیز کاهش می‌یابند. جالب است بدانید چاقی در قسمت شکم و ران پاها باعث افزایش دمای بدن می‌شود و همانطور که در بالاتر خواندید گرمای زیاد باعث تضعیف اسپرم‌ها می‌گردد. کاهش وزن در مردان باعث افزایش کیفیت اسپرم می‌گردد.

مصرف کدام موادغذایی باعث تقویت اسپرم ضعیف می‌شود؟

 • تخمه کدو یکی از منابع غنی از عنصر روی بوده و باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف می‌گردد. مقداری از عنصر روی بدن مردان، از طریق ارضا شدن از دست می‌رود. در نتیجه تخمه کدو یکی از نیازمندی‌های بدن برای جلوگیری از ضعیف شدن اسپرم‌ها است. همچنین وجود لکه‌های سفید روی بیش از یکی از انگشتان دست نشان دهنده کمبود روی می‌باشد. تنها یک مشت تخمه کدو می‌تواند منبع تامین روی بدن در طول روز باشد.
 • بادام برزیلی منبع خوبی از سلنیوم است. مصرف روزانه ۳ تا ۴ عدد بادام برزیلی می‌تواند از ضعیف شدن اسپرم‌ها جلوگیری نماید و باعث تقویت اسپرم‌ها گردد.
 • مصرف روزانه یک لیوان اسموتی سبز در صبح می‌تواند بخش مهمی از نیاز بدن به آنزیم، مواد معدنی و ویتامین‌ها را تامین کرده و باعث تقویت اسپرم‌های ضعیف شود. طرز تهیه این خوراکی به شکل زیر می‌باشد:

  یک مشت اسفناج (اسفناج کوچک)، یک موز، یک سیب، یک مشت توت یخ زده، یک لیموی ارگانیک سبز با پوست و مقداری آب را در در مخلوط ‌کن ریخته تا به یک اسموتی یک دست تبدیل شود.

مواد غذایی که نباید خورد

هنگامی که تصمیم برای بچه‌دار شدن گرفتید، بهتر است برای مدتی مصرف سویا را کنار بگذارید. سویا فرایند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سویا حاوی فیتواستروژن می‌باشد. این ترکیبات که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد، واکنشی مشابه هورمون استروژن زنان را دارند.

ممکن است بدن مردان در پاسخ به افزایش سطح استروژن، ساختن تستوسترون را که برای اسپرم‌سازی ضروری می‌باشد را کاهش دهد. طبق مطالعه‌های انجام شده روی موش‌هایی که با رژیم سرشار از سویا تغذیه شده بودند، مشاهده کردند که با کاهش ۲۵ درصدی اسپرم و کاهش ۲۱ درصدی بچه‌هایشان مواجه شده‌اند.

در پایان لازم است بدانید حدود ۷۶ تا ۹۰ روز زمان می‌برد تا بدن اسپرم‌های جدید با تغییرات لازم را تولید کند. در نتیجه باید این موارد و مدت زمان را رعایت کنید تا اسپرم‌های ضعیف تقویت شوند.

مقاله مرتبط : رژیم غذایی مناسب برای افزایش باروری مردان

تذکر: مصرف آنتی‌اکسیدان، امگا 3 و 6، کلسیم، ویتامین D، چای سبز، جنسینگ و شنبلیله باعث افزایش تعداد اسپرم سالم می‌شوند و روی باروری تاثیر مثبت دارند.

همراهان عزیز امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم ژرسه

منبع: health line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا