اقدام به بارداریبارداری

بیبی چک چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

بیبی چک چیست؟ می‌خواهید قبل از انجام آزمایش خون بفهمید باردار هستید یا نه؟ از طرز کار آن مطلع نیستید؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا همه‌ چیز را درباره‌ی بیبی چک بدانید.

بیبی چک چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

بیبی چک چگونه عمل می‌کند؟

این وسیله توسط اندازه‌گیری HCG موجود در ادرار نشان می‌دهد که شما باردارید یا نه. زمانی که اسپرم به تخمک می‌رسد و لقاح انجام می‌گردد. بعد از چند روز جنین درون رحم شروع به رشد می‌کند. در صورت تشکیل جنین و جفت آن هورمون HCG در بدن شما تولید می‌شود که در ادرار هم قابل‌ مشاهده است. بیبی چک یا تست خانگی بارداری با اندازه‌گیری سطح این هورمون حاملگی شما را مشخص می‌کند.

مقاله مرتبط : آمپول HCG چیست؟

چطور از بیبی چک استفاده نماییم؟

بیبی چک‌های مختلفی در داروخانه‌ها وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید که از آن درست استفاده می‌کنید باید قبل از مصرف بروشور و راهنمای دستورالعمل داخل آن را به‌ خوبی مطالعه نمایید. طرز استفاده برخی تست‌ها با بیبی چک‌های دیگر فرق می‌کند. بعضی از افراد بعد از انجام تست صبر نمی‌کنند تا جواب واقعی پدیدار گردد و زود آن را دور می‌اندازند.

بهترین موقع استفاده از بیبی چک چه زمانی است؟

اگر هنوز وقت پریودتان عقب نیفتاده باشد پیشنهاد می‌شود که از بیبی چک استفاده نکنید. زمانی که ۳ الی ۷ روز از پریودتان بگذرد احتمال درستی جواب بیبی چک بیشتر است. همچنین برای این‌ که تست دقیق‌تر عمل نماید بهتر است صبح بعد از بیدار شدن این کار را انجام دهید چون در طول خواب شبانه آب مصرف نمی‌کنید و میزان HCG موجود در ادرارتان بیشتر خواهد بود.

بیبی چک مثبت

برای انجام تست عجله نکنید

شما می‌توانید پیش از به تأخیر افتادن پریود هم از این تست استفاده نمایید اما قطعاً نتیجه دقیقی را نخواهید گرفت. اگر دوران قاعدگی‌تان منظم نباشد می‌تواند یک هفته آخری که احتمال می‌دهید پریود شوید این کار را انجام دهید.

احتمال خطا در این تست وجود دارد

بیبی چک ممکن است نتیجه واقعی را به شما نشان ندهد چون مثل آزمایش خون بسیار دقیق نیست. جواب‌های بیبی چک منفی کاذب بیشتر از نتیجه‌های مثبت کاذب رخ می‌دهد. اگر شما بسیار زود اقدام به استفاده از بیبی چک نمایید احتمال جواب منفی کاذب زیاد است که بعداً با انجام آزمایش خون به حاملگی خود پی می‌برید. جواب مثبت کاذب زمانی رخ می‌دهد که شما دو دوره‌ی درمان باروری باشید و از داروهای هورمونی استفاده کنید یا به‌ تازگی سقط‌ جنین کرده باشید.

اگر نتیجه بیبی چک مثبت باشد…

اگر جواب مثبت باشد، شما باردارید به شما تبریک عرض می‌کنیم. در اولین فرصت به پزشکتان مراجعه نمایید تا یک آزمایش خون برایتان بنویسد و سونوگرافی انجام دهد. با انجام سونوگرافی می‌توانید بفهمید حاملگی داخل رحم است یا نه و اینکه چند قلو باردار هستید، همچنین پزشک تاریخ دقیق زایمان شما را نیز مشخص می‌کند. باید به توصیه‌های پزشک توجه نمایید، از ویتامین‌ها و مکمل‌های لازم استفاده کنید و از عادات بد غذایی پرهیز نمایید.

خوشحالی بیبی چک مثبت

در مواقع خرید بیبی چک به این موارد توجه کنید

برندهای مختلف بیبی چک در داروخانه‌ها موجود است. باید بدانید که همه‌ی تست‌ها عملکرد یکسانی را دارند و در اصل هیچ فرقی با هم ندارند.

به تاریخ انقضای آن توجه کنید و مطمئن باشید که قوطی از قبل باز نشده باشد.

برخی برندها ادعا می‌کنند که بیبی چک آن‌ها به‌ قدری حساس هستند که می‌تواند قبل از تأخیر پریود جواب واقعی را نشان دهد اما بهتر است به‌ جای پرداختن پول بیشتر برای بیبی چک‌های حساس صبر کنید تا زمان پریودتان عقب بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا