بارداری

عوامل تقویت جفت جنین در مادران باردار

همه مادران کم‌ وبیش از اهمیت جفت جنین در دوران بارداری اطلاع دارند اما ممکن است آگاهی کاملی از نحوه کار آن و عواملی که می‌توانند به تقویت جفت جنین کمک کنند نداشته باشند. در این مطلب به بررسی کلی نقش جفت جنین و راه‌های تقویت آن خواهیم پرداخت.

 نقش جفت برای جنین چیست؟

جفت ارگانی است که در دوران بارداری وظیفه تأمین اکسیژن و مواد مغذی برای جنین را بر عهده داشته و در مقابل مواد زائد را از محیط رشد جنین خارج می‌کند. جفت به دیواره رحم مادر متصل شده و بند ناف جنین را شکل می‌دهد. جفت غالباً می‌تواند به قسمت‌های بالایی، جانبی، جلو یا پشت رحم متصل شده باشد و در موارد معدودی نیز ممکن است به ناحیه تحتانی رحم متصل شود. با روشن شدن نقش جفت برای جنین ضرورت تقویت جفت جنین آشکار می‌شود.

جفت جنین به همراه جنین در رحم مادر

جفت غالباً می‌تواند به قسمت‌های بالایی، جانبی، جلو یا پشت رحم متصل شده باشد و در موارد معدودی نیز ممکن است به ناحیه تحتانی رحم متصل شود.

چه مشکلاتی سلامت جفت را تهدید می‌‌کند؟

با شناخت عوامل متعددی که بر روی سلامت جفت جنین تأثیر دارند می‌توان به علت‌یابی مشکلات جفت و راه‌های تقویت جفت جنین پی برد. عمده مشکلاتی که ممکن است برای جفت آسیب‌زا باشند عبارتند از:

بالا بودن سن مادر:

برخی از مشکلات متداول جفت به بارداری در سنین بعد از چهل سالگی مربوط می‌شوند.

سلامت عمومی مادر:

مشکلاتی نظیر فشار خون، یا لخته شدن خون و هر شرایطی که احتمال لخته شدن خون را افزایش دهد ممکن است موجب بروز مشکلات برای جفت ‌گردد.

مشکلات رحمی پیشین:

مشکلات ناشی از بارداری‌های سابق، جراحی‌های رحم  برای از بین بردن فیبروم‌ها، سابقه وجود مشکلات جفت در بارداری‌های قبلی می‌توانند احتمال بروز مشکل در جفت فعلی را بالا ببرند.

پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک:

کیسه آمنیوتیک غشایی از مایعات است که در دوران بارداری محیط پیرامون جنین را احاطه می‌کند. نشت یا پارگی زودرس این غشا در دوران بارداری سلامت جفت را به خطر می‌اندازد.

بارداری دوقلویی:

داشتن بیش از یک جنین احتمال بروز مشکلات برای جفت را افزایش می‌دهد.

ترومای شکمی:

وارد آمدن ضربه یا سقوط منجر به ترومای شکمی خطر جدی برای جداسازی جفت از رحم محسوب می‌شود.

چه راه‌هایی برای تقویت جفت جنین وجود دارد؟

همانگونه که اشاره شد وظایف مهمی همچون تأمین مواد غذایی جنین، اکسیژن، دفع ضایعات و حفظ جنین از عفونت و بیماری بر عهده جفت می‌باشد. بنابراین تقویت و اطمینان از سلامت جفت عامل کلیدی در رشد و سلامت جنین خواهد بود. در ادامه به مهم‌ترین شیوه‌های اصولی تقویت جفت جنین در دوران بارداری خواهیم پرداخت:

  • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل متشکل از مقدار زیادی سبزیجات و میوه‌های تازه می‌تواند یکی از ساده‌ترین راه‌ها در تقویت جفت جنین باشد. کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده شیرین و سرخ شده یک ضرورت محسوب می‌شود.
  • ورزش منظم در دوران بارداری با افزایش میزان اکسیژن ورودی به بدن مادر می‌تواند به تقویت جفت جنین کمک کند. شنا، پیاده‌روی و ورزش‌های هوازی سبک ورزش‌های مناسب دوران بارداری محسوب می‌شوند.
  • بر اساس نتایج تحقیقات متعدد، هورمون‌های استرس از طریق جفت از مادر به جنین منتقل می‌شوند. بنابراین کاهش استرس و حفظ آرامش مادر از طریق مراقبه و مدیتیشن، و گذراندن وقت با دوستان جهت حفظ بهداشت روانی جنین در دوران بارداری حیاتی می‌باشد.
  • بسیاری از تحقیقات، استعمال دخانیات و نوشیدن مواد الکلی را از عوامل ضعف جفت و جدا شدن آن قبل از تولد، وزن کم نوزاد در هنگام تولد، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، و بیماری‌های تنفسی نوزاد می‌دانند. بنابراین به منظور اطمینان از تقویت جفت جنین ضروری است که مادر از این اقدامات در دوران بارداری اجتناب نماید.

سخن پایانی

بلافاصله پس از شکل‌گیری تخمک بارور شده، رشد و توسعه جفت نیز آغاز می‌شود. سلامت جفت کلیدی‌ترین عامل در حصول اطمینان از یک بارداری سالم و زایمان موفق محسوب می‌شود. رعایت نکات اشاره شده می‌تواند به تقویت جفت جنین کمک نماید. دانستن این نکته مهم است که اندکی پس از تولد نوزاد، جفت از بدن خارج می‌شود. در صورتی که این اتفاق رخ ندهد یا خروج کامل جفت از بدن اتفاق نیفتد مراجعه فوری به پزشک و خدمات درمانی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا