نوزاد و کودک

تهیه فرنی با شیر مادر

فرنی غذای کمکی است که بعد از ۶ ماهگی می‌توانید به کودکتان بدهید. این غذا معمولاً از شیر پاستوریزه و شیر خشک تهیه می‌شود. شما می‌توانید با تهیه فرنی با شیر خودتان غذای سالم‌تری را به کودکتان بدهید. این غذای کمکی برای رشد بهتر کودک بعد از ۶ ماهگی لازم است.

طرز درست کردن فرنی با شیر مادر

مواد لازم: آرد برنج ۲ قاشق غذاخوری، شیر مادر یک پیمانه و آب نصف پیمانه

ابتدا آرد برنج را با نصف استکان آب حل می‌کنیم و روی حرارت ملایم اجاق‌ گاز می‌گذاریم سپس شیر مادر را به آن اضافه می‌نماییم. بعد از اینکه قوام پیدا کرد و کمی سفت شد قابلمه را از روی اجاق بر می‌داریم.

نکاتی درباره‌ی تهیه فرنی

در روزهای اول که کودک شما یک یا دو قاشق فرنی می‌خورد بهتر است مخلوط آرد برنج و آب را در یخچال نگه‌ دارید و در روزهای بعدی آن را گرم کرده و با شیر خودتان مخلوط‌ کنید.

چگونه آرد برنج را خودمان تهیه کنیم

می‌توانید به‌ جای خریدن آرد برنج آماده از سوپرمارکت خودتان آرد برنج تهیه کنید و از سالم بودن غذای کودکتان مطمئن باشید. مراحل تهیه:

  1. بهتر است برای این کار از برنج خردشده استفاده کنید. ابتدا برنج را شسته و یک‌ شب خیس کنید.
  2. روز بعد آبش را خالی کرده و در میان پارچه‌ای قرار دهید تا خشک شود اما اجازه دهید کمی رطوبت داشته باشد.
  3. برنج را داخل دستگاه غذا ساز ریخته و آسیاب کنید تا تبدیل به آرد شود.
  4. و در آخر آرد را الک کنید تا هیچ دانه‌ی درشتی از برنج در آن نماند.

طرز درست کردن فرنی با شیر خشک

مواد لازم: آب یک پیمانه، شیر خشک یک پیمانه، آرد برنج ۲ قاشق مرباخوری

ابتدا آرد برنج را در آب حل کنید سپس روی حرارت ملایم قرار داده و تا به جوش آمدن آن صبر کنید و بعد از یکنواخت شدن فرنی آن را از روی حرارت بردارید و ۱ یا چند پیمانه شیر خشک به آن اضافه نمایید. بعد از رسیدن فرنی به دمای متعادل آن را به فرزندتان بدهید.

نکاتی در مورد نگهداری از فرنی

اگر فرنی تهیه‌ شده اضافه ماند می‌توانید تا دو روز آن را در یخچال نگهداری کنید.

بعضی از مادرها به همین فرنی پودر بادام نیز اضافه می‌کنند تا مقوی‌تر باشد. به‌ طور کلی بادام برای بچه‌ها حساسیت‌زا نیست و می‌توان در فرنی استفاده کرد. بهتر است قبل از استفاده آن‌ها را در آب خیس کرد تا پوستشان راحت‌تر جدا شود.

استفاده از شیر گاو و یا پاستوریزه می‌تواند حساسیتی را در بچه‌ها ایجاد کند. بهتر است قبل از تهیه فرنی با شیر پاستوریزه با پزشک مشورت کنید.

مقاله مرتبط : حساسیت غذایی کودکان

تهیه فرنی برای نوزاد ۴ ماهه

بهتر است عجله نکنید، نوزاد تا ۶ ماهگی تمام مواد لازم برای رشد را از شیر مادر می‌گیرد و هنوز آنزیم‌های لازم برای هضم دیگر مواد غذایی را ندارد. پس تهیه فرنی برای نوزاد ۴ ماهه می‌تواند شما و فرزندتان را دچار مشکل کند. بعد از تمام شدن ۶ ماهگی این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا