بارداری

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح در برخی از زنان به خوبی درک می‌شود. این مادران تغییرات جسمی حاصل از بارداری در بدن را به خوبی پی برده و مشکوک به بارداری می‌شوند. البته یافته‌های معمول آزمایشگاهی در تشخیص بارداری نیز تعیین کننده و تایید کننده می‌باشند.

لقاح و بارداری

عمل بارداری با انجام لقاح بین تخمک و اسپرم در لوله‌های رحمی آغاز می‌شود. این اتفاق اغلب به شکل طبیعی صورت می‌پذیرد. اما در موارد ناباروری به عنوان یک روش درمان ممکن است لقاح مصنوعی انجام شده و سپس تخمک بارور شده به رحم انتقال یابد. سپس تخمک بارور شده شروع به لانه‌گزینی نموده و در رحم جایگزین می‌شود. این عمل باعث ایجاد تغییرات بسیاری در بدن یک زن می‌شود.
تغییرات جسمی ناشی از بارداری در طی ۹ ماه همراه مادر وجود دارند. شاید سینمایی‌ترین علامت، تهوع و استفراغ باشد که به عنوان علامت بارداری همه از آن مطلع می‌باشند. اما در حقیقت این اولین علامتی نیست که یک زن با آن مواجه می‌شود. البته علائم اولیه بارداری بیشتر شبیه به علائم قبل از قاعدگی است. اما همه این عوامل را نمی‌توان با علائم بارداری یکی فرض کرد. بلکه آزمایشات و پاراکلینیک زیر نظر متخصص زنان پاسخ قطعی محسوب می‌شوند.

تخمک‌گذاری و لقاح

متداول ترین علائم بارداری

علائم بارداری به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند:

  1. علائم جسمی بارداری
  2. علائم روانی بارداری

بنابراین حتما به خاطر داشته باشید که بارداری بر جسم و روان فرد باردار نیز تاثیر گذار بوده و تغییراتی را به وجود خواهد آورد. نادیده گرفتن هر یک از این تغییرات، فرد باردار و اطرافیان او را دچار مشکل خواهد نمود. ضمن اینکه علائم خطر مربوطه ممکن است نادیده گرفته شده و زن باردار و فرزند او را دچار مشکلاتی نمایند.

علائم جسمی بارداری

حساسیت و درد سینه ها:

اولین علامت جسمی که می‌توان در هفته اول لقاح در جسم درک نمود، تغییرات در سینه‌ها می‌باشد که به شکل مورمور شدن و حساسیت سینه‌ها به وجود می‌آید. حساسیت و درد به گونه‌ای است که هر تماسی با سینه‌ها، شما را با درد مواجه می‌سازد. در اثر تغییرات هورمونی احساس پری و سنگینی در سینه‌ها به وجود می‌آید. تغییرات در سینه‌ها تا پایان دوران شیردهی ادامه خواهد داشت. اما درد و حساسیت سینه‌ها پس از مدت کوتاهی برطرف خواهند شد. اما تغییرات دیگر در نوک سینه‌ها و سایز و غیره ادامه خواهند داشت.

مقاله مرتبط : علائم و راه حل‌ها برای درد و حساسیت سینه‌ها

تغییرات واژن و دهانه رحم:

این تغییرات به صورت تغییر رنگ از صورتی به آبی و بنفش دیده می‌شود. همچنین در اثر بارداری ترشحات رحمی افزایش می‌یابد.

تهوع و استفراغ:

حالت تهوع ممکن است همراه با استفراغ یا بدون استفراغ باشد. این حالت تا پایان سه ماهه بارداری معمولا بر طرف می‌شود. درصورت شدت استفراغ جهنده همراه با سر درد و یا فشار خون، بررسی‌های بیشتر و تخصصی‌تر نیاز می‌باشد و ممکن است نشانه مسمومیت حاملگی باشد. بوهایی که قبلا برای فرد اهمیتی نداشته در این زمان می‌توانند محرک باشند. معمولا حالت تهوع در صبح‌ها بیشتر است.

خستگی و سرگیجه:

شاید یکی از اولین علائم بارداری خستگی و علائم پیش از قاعدگی باشد. بالارفتن سطح پروژسترون علت به وجود آمدن خستگی در کل روز می‌باشد. در این دوران هورمون پروژسترون افزایش یافته و عروق گشادتر می‌شوند. بنابراین فشار افت کرده و فرد دچار سرگیجه می‌شود.

تکرر ادرار:

تکرر ادرار یکی از آزار دهنده‌ترین علائم بارداری است. تکرر ادرار در این زمان به دلیل عفونت ادراری نیست؛ بلکه به دلیل تغییرات هورمونی می‌باشد که نیاز فرد به ادرار کردن افزایش می‌یابد. اما همراه بودن با علائم دیگر مثل خون، درد، بوی بد و … نیاز به بررسی دارد.

ویار:

تمایلات غذایی خاص یا داشتن هوس خوراکی خاص و یا بد آمدن از برخی غذاها و بوها ویار نامیده می‌شود. تمایلات اگر به مواد مضر نباشد مشکلی ایجاد نمی‌کنند. در صورت تمایل به خاک خوری و… حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

لکه بینی:

۶ تا ۱۲ روز بعد از لقاح وجود یک یا چند لکه مختصر می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد که در اثر لانه‌گزینی تخم به وجود می‌آید و با علائم اولیه خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته می‌شود. تفاوت این لکه‌بینی، قطع شدن سریع آن بوده و همچنین ادامه نخواهد داشت. در صورت ادامه‌‎‌دار بودن خطر سقط بایستی بررسی شود.

افزایش دمای بدن:

به دلیل بالا رفتن میزان هورمون پروژسترون این رویداد هم زمان با تخمک‌گذاری به وجود می‌آید و در اثر بارداری ادامه پیدا می‌کند. یک راه تعیین زمان تخمک گذاری افزایش دمای بدن در روز تخمک‌گذاری است.

مقاله مرتبط : دمای پایه بدن و تخمک گذاری: چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

یبوست:

این مشکل در اغلب خانم‌ها در اثر تغییرات هورمونی به وجود می‌آید.

علائم روانی بارداری

تغییرات خلقی، عاطفی و روانی در اثر تغییرات شدید هورمونی در بارداری به وجود می‌آید. فرد در این دوران دچار هیجانات مختلف و نگرانی‌های متعددی می‌شود. علاقه به برخی غذاها یا تنفر از بوها و… بر روی شما تاثیر می‌گذارند. نگرانی از تغییرات جسمی و سلامت جنین نیز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زنان باردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا