بارداری

خطرات خوردن جگر در بارداری

رژیم غذایی سالم در دوران بارداری فاکتور مهمی در سلامت و رشد و نمو جنین است. درنتیجه خانم‌های باردار می‌بایست مواد غذایی مفید و پرخطر در این دوران را شناسایی و نسبت به میزان مصرف آن‌ها در برنامه غذایی روزانه خودآگاهی پیدا کنند. خوردن جگر در بارداری یکی از موارد تردید در میان خانم‌های باردار بوده و به همین دلیل از خوردن آن در این دوران اجتناب می‌کنند.

آیا خوردن جگر در بارداری مضر است؟

جگر یک غذای سالم و حاوی مقادیر زیادی از ویتامین، پروتئین و مواد معدنی است که مصرف متعادل آن توسط مادر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

خوردن جگر در بارداری

مصرف چه مقدار جگر در رژیم غذایی مادر مناسب است؟

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ۱ بار در هفته یا ۲ بار در ماه جگر در رژیم مصرفی زنان باردار مشکلی ایجاد نمی‌کند; مصرف بیش‌ از اندازه جگر در رژیم غذایی زنان باردار موجب افزایش ویتامین A در بدن شده و متعاقباً نقص مادرزادی جنین و عوارض زایمان را در پی خواهد داشت.

فواید مصرف جگر در بارداری

جگر غذایی سالم و حاوی مقادیر مغذی برای مادر و جنین است. جگر با داشتن موادی چون:

  • پروتئین جهت رشد جنین و منبع انرژی مادر
  • اسیدفولیک به‌عنوان رشد عصبی جنین
  • ویتامین آ
  • آهن جهت ساخت هموگلوبین و جلوگیری از کم‌خونی

به‌ عنوان ماده غذایی مغذی برای خانم باردار محسوب می‌شود ولی به دلیل منبع غنی ویتامین آ می‌بایست در مصرف آن احتیاط نمود.

مضرات خوردن جگر در بارداری چیست؟

از آنجایی‌ که جگر مقادیر زیادی ویتامین A یا رتینول است لذا مصرف بیش‌ از اندازه آن خصوصاً در اولین ماه‌های بارداری ممکن است منجر به نقص مادرزادی جنین و یا ایجاد سرطان در مادر شود. همچنین جگر به دلیل کلسترول بالای آن می‌تواند باعث افزایش فشارخون در زنان باردار شود.

غذاهای مقوی برای دوران بارداری

منابع جایگزین جگر در تأمین ویتامین A

نوع دیگر ویتامین A بتاکاروتن نام دارد که در انواع میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود و از این طریق می‌توان ویتامین A موردنیاز را تأمین نمود و در عین‌ حال مصرف زیاد این ویتامین‌ها مشکلی در زنان باردار ایجاد نمی‌کند.

درنتیجه زنان باردار می‌توانند به‌جای خوردن جگر در بارداری، جهت تأمین ویتامین A موردنیاز از میوه و سبزی‌هایی چون سبزی‌هایی با برگ سبز، هویج، کدو، موز، خرما، پرتغال و … در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا