بارداریسلامت و تغذیه

بارداری پرخطر و علل ایجاد آن

بارداری پرخطر چیست؟

وجود هر گونه خطر و عارضه‌ای در دوران بارداری که سلامتی مادر و جنین را تحت تاثیر قرار داده و با مشکلاتی مواجه می‌کند بارداری پرخطر گفته می‌شود. امکان آسیب به مادر و جنین در بارداری‌های پرخطر بیشتر از میانگین زنان باردار است. در نتیجه مراقبت‌های مستمر پزشکی مادر در دوران بارداری ضروری می‌باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد ۱۱ درصد مرگ و میرهای جهان در میان بارداری‌های پرخطر در دوره پری ناتال است.

علل و عوامل بروز بارداری پرخطر

عوامل زیادی به عنوان ریسک‌های بارداری پر خطر در نظر گرفته می‌شود که لازم است در صورت وجود هر یک از عوامل زیر آن را با پزشک خود در میان نهاده و پیشگیری و مراقبت‌های پزشکی ویژه جهت سلامت مادر و جنین انجام شود. این عوامل عبارتند از:

 1. سابقه پزشکی مادر: وجود بیماری‌هایی خاص در مادر مانند دیابت، اختلالات تیروئیدی ، عفونت‌ها، بیماری‌های قلبی و … می‌تواند منجر به یک بارداری پرخطر برای یک مادر شود.
 2. عوامل اقتصادی و اجتماعی
 3. شیوه نامناسب زندگی: همانند استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر
 4. سابقه عوامل خطرساز در بارداری‌های قبلی: این عامل شامل مواردی چون سزارین یا سقط قبلی و یا برداشتن تومورهای رحمی می‌باشد.
 5. سن مادر: سن بارداری مادر که شامل بارداری‌های زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال می‌باشد. در صورتی که سن زیر ۱۸ باشد احتمال عوارضی چون آنمی، زایمان زودرس، پره اکلامپسی، زایمان سخت و کودک کم وزن را داشته باشد و سن بالای ۳۵ سال عوارضی چون پره اکلامپسی، آنمی، دیابت، زایمان سخت، ماکروزومی، جفت سرراهی و آنومالی جنینی به همراه داشته باشد.
 6. فاصله کمتر از ۳ سال در میان بارداری‌ها: این عامل می‌تواند احتمال زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، آنمی، خالی شدن ذخایر غذایی مادر را به همراه داشته باشد.
 7. بارداری‌های بیشتر از ۵ مرتبه: این بارداری‌ها باعث افزایش چسبندگی جفت، جفت سر راهی، زایمان سخت، ماکروزومی و آتونی رحم می‌شود.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که در بارداری پر خطر الزاما مادر و جنین دچار مشکل نخواهند شد، بلکه راهکاری‌هایی برای مراقبت بیشتر و کاهش خطر و عوارض احتمالی در نظر گرفته می‌شود.

بارداری و خطرات آن

اقدامات لازم در بارداری پرخطر

در صورت وجود هر گونه از فاکتورهای پر ریسک بارداری پر خطر لازم است اقدامات، مراقبت‌ها و پیشگیری‌هایی جهت کنترل سلامت مادر و جنین انجام شده تا در صورت بروز خطر، کنترل‌های لازم انجام شود. از جمله اقدامات لازم در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مراجعه منظم و مستمر به پزشک جهت بررسی و مقایسه وضعیت موجود و انجام آزمایش و سونوگرافی‌های متعدد جهت تضمین سلامت مادر و جنین
 2. استفاده از ویتامین‌ها و اسید فولیک طبق تجویز پزشک
 3. داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از آهن، پروتئین، کلسیم
 4. پرهیز از استعمال داروهای مخدر، سیگار و الکل
 5. پرهیز از انجام تمرینات ورزشی در صورت صلاح دید دستور پزشک
 6. پرهیز از تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی

مقاله مرتبط : پاپ اسمیر غیرطبیعی ؛ علل و اقدامات لازم برای آن را بشناسید

علائم مورد توجه در بارداری پرخطر

در صورتی که فردی به عنوان بارداری پرخطر تشخیص داده شود، لازم است تا با نشانه‌ها و علائم خطر ساز در این دوران آشنا شده و در صورت بروز هر یک از این علائم با پزشک متخصص خود سریعا تماس حاصل نماید:

 1. تورم غیر طبیعی در دست و پا: اگرچه تورم همیشه در زایمان وجود دارد اما هر گونه تورم غیر طبیعی از نشانه‌های خطر خواهد بود.
 2. مشکل بینایی مانند تاری شدید
 3. خونریزی یا لکه‌ بینی خون
 4. دل درد شدید یا دل پیچه
 5. وجود تب بدون داشتن علائم سرماخوردگی که ممکن است نشان از عفونت در درون بدن باشد.
 6. انقباضات منظم با درد یا بدون درد به مدت یک ساعت
 7. خروج مایع از واژن
 8. درد مداوم در کمر یا شکم که اگر این حالت با خونریزی همراه باشد ممکن است نشان از سقط جنین باشد.
 9. از دست دادن هوشیاری
 10. کاهش میزان حرکات جنین

البته لازم است خانم‌های باردار تا هفته ۲۸ بارداری به طور منظم هر ماه و از هفته ۲۸ تا ۳۶، هر دو هفته یک بار و سپس هر هفته توسط پزشک خود معاینه شده و پزشک خود را از وجود علائم و موارد خاص مطلع سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا