پس از بارداری

لاغر شدن پس از زایمان همراه با راهکارهای ساده

لاغر شدن پس از زایمان موضوع این مطلب است. اگر شما هم مثل بسیاری از مادران تازه کودک خود را به دنیا آورده‌اید و نگران این موضوع هستید که چقدر زمان لازم است تا به اندام قبلی خود باز گردید با ما در این مقاله همراه شوید. در این مقاله چند راهکار برای تسریع این پروسه پیشنهاد شده است که شما را به اندام ایده‌آل قبلی خود باز می‌گرداند.

۱- برای لاغر شدن پس از زایمان صبر داشته باشید

در طول ۹ ماه دوران بارداری بدن شما دچار تغییرات زیادی شده است. لگن شما برای جای دادن بچه بزرگ‌تر شده، پوست شکمتان ترک برداشته است و هورمون‌های زیادی ترشح شده‌اند که ساختار سوخت و ساز بدن شما را عوض نموده است. برای بازگشت به شرایط قبل از بارداری باید زمان زیادی را به بدنتان بدهید. پس عجله نکنید و با وارد آوردن فشار بر بدنتان آن را دچار آسیب نکنید.

۲- اندام خود را با کس دیگری مقایسه نکنید

بدن هیچ کسی با کس دیگر قابل قیاس نیست تمامی زنان در دوران بارداری تغییرات منحصر به فرد خود را دارند. سرعت بازگشت اندام به دوران قبل از حاملگی در هر فردی متفاوت است. بدن خود را با اطرافیانتان مقایسه نکنید. این کار باعث افسردگی و اضطراب بیشتر می‌شود، هر کسی مدت خاصی را برای لاغری احتیاج دارد.

مدت ریکاوری در زایمان طبیعی و سزارین متفاوت است. اگر زایمان طبیعی داشته‌اید تقریبا بعد از ۶ هفته می‌توانید ورزش کنید اما در زایمان سزارین این مدت زمان کمی بیشتر است. به هر حال باید قبل از انجام هر فعالیت ورزشی به دکتر خود اطلاع دهید.

۳- رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

اگر رژیم غذایی‌تان را میوه‌ها ، سبزیجات و پروتئین تشکیل دهد زودتر به اندام قبلی باز می‌گردید. در دوران شیردهی نوع تغذیه بسیار مهم است اگر مصرف میزان ویتامین و پروتئین شما به حد کافی نباشد، نمی‌توانید شیر مقوی را به فرزندتان بدهید. تصمیم‌گیری برای گرفتن رژیم، اشتباه بزرگی است که برای خودتان و فرزندتان مضر می‌باشد. موارد مهم تغذیه در این دوران:

  • وعده صبحانه را به طور کامل میل کنید
  • حداقل میزان مصرف میوه و سبزیجات باید ۵ وعده در روز باشد
  • مواد سرشار از پروتئین مصرف نمایید
  • اگر میان وعده‌های زیادی مصرف می‌کنید در سالم و مفید بودن آن‌ها دقت کنید
  • غذاها و مواد فرآوری شده را مصرف نکنید
  • اندازه ی وعده‌های غذایی‌تان بیش از اندازه نباشد
  • وعده‌هایی با پرس‌های کوچک اما زود زود بخورید
رژیم غذایی سالم

۴- واقعیت را ببینید و بلند پروازی نکنید

ممکن است قبل از دوران بارداری یک ورزشکار حرفه‌ای بوده باشید اما باید این واقعیت را فراموش نکنید که بازگشتن به همان اندام ایده‌آل، ماه‌ها و روزها زمان خواهد برد. نگران لاغر شدن پس از زایمان خود نباشید.

مقاله مرتبط : نکته تغییر شکل بدن شما پس از زایمان که هیچ کس به شما نگفته است

۵- دراز نشست بعد از زایمان بسیار ضرر دارد

در ماه‌های آخر حاملگی عضلات کف لگن دچار کشیدگی زیادی می‌شود که به این حالت دیاستاز رکتوس می‌گویند. این کشیدگی بافت به مدت زمان زیادی نیاز دارد تا ترمیم شود، اگر بلافاصله بعد از حاملگی تمرین دراز نشست را انجام دهید این ناحیه دچار آسیب بیشتری می‌شود. اولین تمرینی که بعد از زایمان و حتی در دوران بارداری باید انجام دهید تمرین کگل است که باعث قدرت یافتن عضلات میانی می‌شود. بدون انجام تمریناتی برای تقویت عضلات شکم هیچ ورزشی توصیه نمی‌شود.

۶- بی‌خواب نمانید که چاق‌تر می‌شوید

اگر دچار کم خوابی و بی‌خوابی شوید در بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌شود که این هورمون باعث ذخیره چربی در بدن می‌گردد. پس اگر می‌خواهید لاغری را تجربه کنید انجام کارهای دیگر را فراموش کنید هر وقت که کودکتان خوابید شما هم بخوابید.

۷- شیر خودتان را به فرزندتان بدهید

بهترین راه برای لاغر شدن پس از زایمان ، انجام ورزش سنگین و یا گرفتن رژیم نیست. اگر شیر خودتان را به کودکتان بدهید روزانه ۵۰۰ کالری می‌سوزانید و سریع‌تر لاغری را احساس می‌کنید.

۸- پیاده روی بهترین ورزش است

هر روز نیم ساعت کودکتان را به مادر و یا اطرافیان بسپارید و به پیاده‌روی بروید. این کار هم ذهنتان را بازتر می‌کند و هم باعث سوزاندن کالری می‌شود و به لاغر شدن پس از زایمان کمک بسیاری می‌کند.

پیاده روی

۹- خوب فکر کنید و احساس خوبی داشته باشید

ذهن خود را از افکار منفی دور کنید. شما یک تجربه منحصر به فردی داشته‌اید و مادر شده‌اید. از وجود فرزندتان لذت ببرید. باور کنید اگر نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید زودتر به اندام ایده‌آل خود باز می‌گردید و لاغری به سراغتان می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا