بارداری

دوران بارداری هفته به هفته

از اولین نشانه‌های بارداری تا زمان تولد نوزاد، بدن شما به مرور دچار تغییرات عمده می‌شود. با در نظر گرفتن دقیق‌تر مراحل بارداری، علائم هر هفته را مشاهده کنید.

علائم بارداری هفته ۱

اگر سعی دارید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، شروع به ایجاد تغییرات سلامتی کنید تا اطمینان حاصل کنید که بدن شما در بهترین شکل آماده حمل و پرورش کودک خود باشد. علاوه بر مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری (با اسید فولیک)، اجتناب از این موارد بسیار مهم می‌باشد: عدم مصرف الکل، سیگار و هر نوع مواد مخدر. همچنین ممکن است نیاز به تعویض و یا توقف مصرف داروهای تجویزی و یا بدون نسخه کنید و سپس به پزشک خود بگویید که سعی دارید مطمئن شوید، داروهایی که مصرف می‌کنید برای بارداری ایمن هستند.

علائم بارداری هفته اول

مقاله مرتبط : در مورد هفته اول بارداری خود بیشتر بدانید.

علائم بارداری هفته ۲

آیا قطعی است؟ نه کاملا، اما مطمئن باشید که بدن شما مراحل رشد کودک را به خوبی انجام می‌دهد. پس از لقاح، تخمدان شروع به افزایش تولید پروژسترون می‌کند، هورمونی که رحم شما را برای میزبانی تخم بارور شده آماده می‌کند که در طول ۳۸ هفته آینده در آنجا زندگی خواهد کرد.

علائم بارداری هفته دوم

علائم بارداری هفته ۳

شما ممکن است در زمانی که تخمک در حال چسبیدن به رحم است مقداری خونریزی واژینال یا لکه‌بینی را تجربه کنید، که بسیاری از زنان آن را با عادت ماهانه خود اشتباه می‌گیرند. در واقع لکه‌بینی و خونریزی که سبک‌تر از جریان قاعدگی معمول شماست، یکی از علائم اولیه بارداری است. با این حال، اگر خونریزی نسبتا سنگین و یا درد در ناحیه شکم یا مانند خنجری تیز در ناحیه لگن و یا درد خفیف در یک طرف را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگرچه غیر معمول است، این علائم می‌تواند حاملگی غیر طبیعی یا لوله‌ای باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده خود را به جایی غیر از دیواره رحم متصل کند. شایعترین علل حاملگی خارج از رحم عبارتند از التهاب لوله‌های فالوپ و عفونت در رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان.

علائم بارداری هفته سوم

علائم بارداری هفته ۴

شما عادت ماهانه خود را از دست داده‌اید و آزمایش مثبت شد. درست است، شما باردار هستید! شما نمی‌توانید سوتین خود را ببندید؟ برای اکثر زنان، حساسیت سینه‌ها اولین علامت فیزیکی بارداری است. (اگر سینه‌های شما در حال حاضر دچار درد و حساسیت نشده است، تا چند روز یا چند هفته بعد تجربه خواهید کرد.) همچنین ممکن است حس بویایی و چشایی شما بالاتر رود. به عبارت دیگر، آن بوته گل هرگز بوی بهتری نداشته و ساندویچ کنسرو ماهی که کسی دورتر از شما می‌خورد، ممکن است شما را مستقیم به توالت ببرد.

علائم بارداری هفته چهارم

علائم بارداری هفته ۵

یک دقیقه احساس شادی فراوان می‌کنید و بعد از مدتی به همان اندازه نگران هستید؟ همه آن‌ها بخشی از نوسانات روحی معمولی و کاملا طبیعی هستند که همراه با بارداری می‌آیند. ممکن است احساس سربلندی، افسردگی، عصبانیت، زودرنجی، نیرومندی و سستی کنید، گاهی اوقات ممکن همه این نوسانات روحی را در یک ساعت تجربه کنید. هورمون‌های شما در حال تغییر هستند، به خصوص زمانی که یک تغییر بزرگ در راه باشد. نوسانات روحی اغلب در طول ماه آینده شدیدتر می‌شود و گاهی اوقات در پایان بارداری اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است تعجب کنید که در حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد زنان در دوران بارداری، افسردگی و نوسانات روحی را تجربه می‌کنند، تقریبا همان اندازه کسانی که پس از زایمان برایشان اتفاق می‌افتد. اگر در هر مرحله از دوران بارداری به مدت بیش از دو هفته احساس افسردگی داشتید، به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم بارداری هفته پنجم

علائم بارداری هفته ۶

باورت میشه چند هفته پیش تو قکر نمی‌کردی که واقعا باردار هستی یا نه؟ احتمالا، اما اکنون بدن شما علائمی را نشان می‌دهد که برای شما واضح است که باردار هستید. مطمئنا برخی از این علائم بارداری در سه ماهه اول می‌تواند کمی مشکل باشد – خستگی، تهوع، استفراغ، دردناکی سینه‌ها، سردرد، یبوست، ضعف و نوسانات روحی – اما سعی کنید با این علائم کنار بیایید و به جنبه روشن آن توجه کنید. بدن شما در حال انجام کار پیچیده‌ای است و بیشتر این علائم ظرف چند هفته کاهش می‌یابند.

علائم بارداری هفته ششم

علائم بارداری هفته ۷

حتی اگر هنور شروع به نشان دادن نکند، ممکن است متوجه شده باشید که مقداری وزنتان اضافه شده است و شلوارتان شروع به تنگ شدن می‌کند. شما به اندازه‌ای چاق نشده‌اید که لباس‌های بارداری بخواهید، ولی شاید بخواهید برای آینده خریداری کنید. پوست شما ممکن است در حال برخی تغییرات حاملگی باشد.

علائم بارداری هفته هفتم

علائم بارداری هفته ۸

ممکن است شما اشتیاق زیادی برای خوردن خیارشور و بستنی داشته باشید، اما ویار بارداری می‌تواند به برنامه غذایی سالم شما آسیب برساند. بله، شما به اندازه دو نفر غذا می‌خورید، ولی در واقع برای تغذیه کودک خود فقط حدود ۳۰۰ کالری بیشتر در روز نیاز دارید (یا ۶۰۰ کالری اگر شما منتظر دوقلوها هستید). حتی اگر کیک شکلاتی و یک بسته چیپس خوشمزه شما را به هوس انداخت، سعی کنید به جای آن یک لیوان آب انبه، یک مقدار پنیر خامه‌ای و یا یک لیوان بزرگ شیر بنوشید.

علائم بارداری هفته هشتم

علائم بارداری هفته ۹

همانطور که حجم خون شما رو به افزایش است، ممکن است اثرات آن را به صورت سرگیجه و یا ادرار احساس کنید و یا ممکن است اثرات آن را در رگ‌های برجسته روی دست‌ها و پاهای خود و یا از خونریزی بینی مشاهده کنید. اما این حجم خون اضافه برای محافظت از کودک شما در هنگام ایستادن و یا دراز کشیدن در نظر گرفته شده است و در مقابل از دست دادن خون در طول زایمان به شما کمک می‌کند. صحبت از خونریزی شد، خونریزی واژینال در سه ماه اول بارداری اتفاق می‌افتد و این دلیلی برای نگرانی نیست، اما ممکن است نشانه‌ای از بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین باشد، بنابراین اگر دائم دچار خونریزی می‌شوید باید به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم بارداری هفته نهم

علائم بارداری هفته ۱۰

درخشش جدید پوست خود را دوست دارید؟ با تشکر از هورمون‌های بارداری HCG و پروژسترون (آن‌ها باعث افزایش غدد چربی در صورت شما می‌شوند و پوست شما را شفاف‌تر و صاف‌تر می‌کند و حجم خون را افزایش می‌دهند)، که باعث می‌شوند پوست شما کمی سرخ و فربه شود. پروژسترون و استروژن نیز باعث رشد غده‌های تولید شیر در سینه‌هایتان نیز می‌شوند.

علائم بارداری هفته دهم

علائم بارداری هفته ۱۱

اگر این اولین بارداری شما است، ممکن است احساس کنید ورم کرده‌اید، مانند اینکه یک وعده غذایی بزرگ خورده‌اید. اما برخی از زنان در آخر سه ماهه اول، شکم کوچکی دارند. به هر حال رحم شما حالا اندازه یک گریپ‌فروت است.

علائم بارداری هفته یازدهم

علائم بارداری هفته ۱۲

رحم در این هفته شروع به حرکت به سمت بالا، خروج از لگن و قرارگیری در بالای استخوان اندام تناسلی شما می‌کند. از این زمان به بعد رحم شما شروع به رشد می‌کند و ظاهر شما تغییر می‌کند. در این مرحله فشار بر روی مثانه شما کمی بیشتر می‌شود.

علائم بارداری هفته دوازدهم

علائم بارداری هفته ۱۳

ممکن است در این روزها از شستن ظروف احساس ناراحتی کنید. رلاکسین، هورمون دیگری است که توسط تخمدان و جفت تولید می‌شود در دوران بارداری شما اثرات مهمی دارد، رباط‌ها و مفاصل را تقویت و رحم را گسترش می‌دهد تا بدن را برای تولد آماده‌سازی کند. اگرچه شما فقط به لگن خود نیاز دارید، ولی هورمون روی تمام بدن شما کار می‌کند.

علائم بارداری هفته سیزدهم

علائم بارداری هفته ۱۴

شما در سه ماهه دوم هستید، بهتر است بدانید که خطر ابتلا به سقط جنین در اواخر این هفته به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند – ۷۵ درصد سقط جنین در سه ماهه اول رخ می‌دهد. اگر احساس خوب و سرحالی دارید، از هورمون‌ها تشکر کنید. سطح تولید هورمون HCG، استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و شما در سه ماهه “احساس خوب” هستید، ک معمولا با افزایش انرژی و اشتها مشاهده شده است.

علائم بارداری هفته چهاردهم

علائم بارداری هفته ۱۵

اگر در آینه خود را نگاه کنید، ممکن است یکی دیگر از علائم عجیب بارداری را مشاهده کنید: تیره‌تر شدن پوست در اطراف نوک پستان، ناف، زیر بغل و داخل ران – بیش از ۹۰ درصد از مادران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر موهای تیره و پوست روشن داشته باشید، شما نیز بیشتر مستعد ابتلا به وضعیتی به نام Chloasma (به معنی ماسک بارداری که معمولا به علت تغییراتی هورمونی است) هستید – که دور چشم‌ها، بینی و گونه‌ها تیره می‌شود، این تیره شدن معمولا پس از چند ماه پس از زایمان از بین می‌رود. برای پیشگیری از این علائم بهتر است کمتر در معرض آفتاب باشید و اگر بیرون می‌روید، کلاه با لبه پهن بپوشید.

علائم بارداری هفته پانزدهم

علائم بارداری هفته ۱۶

خیلی خوب است که نوزاد شما لگد می‌زند، بیشتر مادران این دوره بزرگ حاملگی را بین هفته ۱۶ و ۲۰ تجربه می‌کنند. اما انتظار ضربه محکم نداشته باشید، اولین ضربات نوزاد بسیار ظریف هستند که اغلب مادران با خارش شکم یا سوء هاضمه اشتباه می‌گیرند.

علائم بارداری هفته شانزدهم

علائم بارداری هفته ۱۷

شکم شما در این روز‌ها گرد‌تر و بزرگتر می‌شود، بنابراین همه به شما می‌گویند که باردار هستید، برای لبخند‌ها آماده باشید. از اینجا، رحم شما خود را برای گسترش بزرگ آماده می‌کند. این ممکن است کمی عجیب باشد، اما زمانی که شما نوزادتان را به دنیا می‌آورید از زمان شروع بارداری ۱۰۰۰ برابر بزرگتر شده است.

علائم بارداری هفته هفدهم

علائم بارداری هفته ۱۸

شما ممکن است احساس کنید کودک شما واقعا در حال ضربه زدن است، این ضربات محکم‌تر از هفته قبل است مانند ترکیدن ذرت در حال بو دادن. برخی از مادران اولین ضربه را تایید می‌کنند که یک نوزاد در آنجا در حال رشد است. از آنجا که بسیاری از حرکات کودک به اندازه کافی قوی نیستند که شما احساس کنید، ممکن است یک روز لگد و حرکتی را احساس نکنید و چند روز بعد احساس کنید.

علائم بارداری هفته هجدهم

علائم بارداری هفته ۱۹

اگر این روز‌ها کمی احساس بی‌تعادلی می‌کنید، شکم رو به رشد شما مرکز ثقل و تعادل بدن شما را تغییر داده است که می‌تواند شما را بیشتر مستعد لغزش و افتادن کند. شما در نهایت تعادل خود را به دست می‌آورید، به طور ناخودآگاه حالت بدنی خود را افزایش داده و به تعادل خود کمک می‌کنید. اما این تغییرات می‌تواند هماهنگی ستون فقرات را برهم زند و منجر به عقب‌نشینی کند. برای جلوگیری از درد انجام این موارد ضروری می‌باشد: صاف ایستادن در زمان پیاده‌روی، قرار گرفتن لگن و شانه‌هایتان در یک خط، کمک گرفتن از پاهای خود برای نشستن و خوابیدن به پهلو (درست مانند یک جنین).

علائم بارداری هفته نانزدهم

علائم بارداری هفته ۲۰

این هفته زمان جشن است، شما به بیمه راه بارداری خود رسیده‌اید! اگر این روزها به محله خود بازگردید، همه متوجه تغییرات بدنی شما می‌شوند و می‌گویند شما واقعا شبیه مادران باردار شده‌اید. اگر اگر شما هنوز درد رباط را احساس نکردید، ممکن است به زودی این درد را تجربه کنید. این دردهای شدید در ناحیه لگن، شکم و کشاله ران طبیعی است. همانطور که رحم شما رشد می‌کند، رباط‌ها که به دیوار کناری لگن و قسمت فوقانی رحم شما متصل شده‌اند کشیده می‌شوند.

علائم بارداری هفته بیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا