پس از بارداری

مشکلات شیردهی مادران و نکاتی که باید بدانید

شیردهی یکی از مهم‌ترین معضلات مادران بعد از بارداری و زایمان است. قطعا هر مادری دوست دارد حس شیرین و عمیق شیردهی به نوزاد خود را درک نماید. گاهی ممکن است بر اثر وجود مشکلاتی شیر خوردن نوزاد دچار مشکلاتی گردد. داشتن سینه با نوک مسطح و یا فرو رفته از اصلی‌ترین مشکلات شیردهی مادران می‌باشد.

در صورتی که نوک سینه به طور کامل برجسته نباشد، نوزاد قدرت مکیدن آن را نخواهد داشت. در این مطلب به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

شیر دادن به نوزاد در عین شیرین بودن می‌تواند نگرانی‌ها و مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. یک مادر آگاه باید قبل از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد درباره‌ی تمام اتفاقات بعد از زایمان دانش کافی را کسب نماید تا در زمان به دنیا آمدن نوزاد همه چیز خوب و آرام پیش رود.

مشکل احتقال، گرفتگی، نوک مسطح، نوک فرو رفته از جمله مشکلاتی هستند که ممکن است در زمان شیردهی با آن ها درگیر باشید. همچنین شقاق سینه نیز از مشکلات بسیار آزار دهنده برای مادران می‌باشد که خوشبختانه در اغلب موارد می‌توان به راحتی آن‌ها را رفع نمود و مراحل رشد و بزرگ شدن نوزاد را پی گرفت.

اگر دارای نوک سینه فرو رفته هستید نگران نباشید

برخی از خانم‌ها حتی قبل از بارداری و زایمان نیز نگران هستند که در هنگام تولد نوزاد قادر به شیردهی نخواهند بود. اما بهتر است بدانید که در اغلب موارد در دوران بارداری و زایمان نوک سینه‌ها برجسته‌تر از قبل می‌شود و بیشتر نوزادان قادر به مکیدن آن خواهند بود.

در مواردی که سینه‌ها دچار گرفتگی و یا احتقان می‌شوند ممکن است نوک سینه فرو رفته بیشتر از قبل حالت معکوس پیدا کند و در این موارد باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

چه راهکارهایی را برای شیردهی می‌توان انجام داد؟

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید برای رفع مشکل فرو رفتگی سینه انجام دهید خود شیردهی است. هر چقدر تلاش کنید و نوزاد را به سینه و بدن خود نزدیک نمایید، باعث برجستگی بیشتر نوک سینه خواهد شد.

تحریک شدن سینه توسط دهان نوزاد می‌تواند موثرترین عامل در رفع این مشکل و مشکلات شیردهی باشد. قطعا این کار راحت نخواهد بود و شما باید روش‌های زیادی را برای شیردهی امتحان نمایید. ممکن است نوزاد شما در یک حالت خاص نوک سینه را بگیرد. کم نیاورید و برای شیردهی تلاش کنید.

بعد از هفته اول زایمان سینه‌ها نرم‌تر می‌شوند و امکان شیردهی شما بیشتر و راحت‌تر خواهد بود. برای اینکه نوک سینه را بیشتر تحریک کنید و برجسته‌تر نمایید، می‌توانید از یک شیر دوش استفاده کنید. شیر دوش می‌تواند در برجسته‌تر شدن نوک سینه نقش موثری را ایفا نماید.

بهتر است هر بار قبل از شیر دادن به نوزاد خود، از این وسیله استفاده کرده و بعد از برجسته شدن نوک سینه آن را در دهان نوزاد قرار دهید تا شیردهی راحت‌تر انجام گردد.

روش دیگری که می‌توان در رابطه با این مشکل انجام داد، استفاده از رابط شیردهی می‌باشد. در واقع رابط شیردهی یک نوع اتصال بین سینه مادر و دهان نوزاد ایجاد می‌کند که نوزاد با مکیدن سر آن می‌تواند از سینه مادر شیر بنوشد.

رابط اغلب جنس سیلیکونی دارد و به راحتی می‌شود از آن استفاده نمود. در مواردی نیز توصیه می‌شود که قبل از شیر دادن تکه یخی برای برجسته کردن نوک سینه استفاده شود. بهتر است قبل از انجام هر روش و راهکاری با پزشک متخصص مشورت نمایید تا بهترین و موثرترین کار را انجام دهید.

در صورتی که بعد از زایمان به دلیل وجود التهابات در بدن، نوزاد قادر به گرفتن سینه نباشد توصیه می‌شود شیر مادر دوشیده شده و به وسیله قاشق یا قطره چکان به دهان نوزاد منتقل گردد.

این کار به دلیل وابسته نشدن نوزاد به شیشه شیر انجام می‌گیرد. اغلب نوزادان با خوردن شیشه شیر دیگر تمایلی به گرفتن سینه مادر ندارند و این کار می‌تواند نوزاد را از شیر مادر محروم سازد. بنابراین بهتر است به مدت کوتاه نوزاد به این شکل تغذیه شود تا مادر بعد از بهبودی کامل شیردهی را به بهترین شکل آغاز نماید.

راهکار استفاده از سرنگ برای رفع مشکلات شیردهی

اگر مادری دارای نوک سینه فرو رفته بود و بعد از زایمان نیز نتوانست شیردهی را به این علت انجام دهد، راهکار استفاده از سرنگ پیشنهاد می‌گردد. در این روش شما باید به نسبت نوک سینه خود یک سرنگ ۱۰ و یا ۲۰ سی سی از داروخانه تهیه نمایید.

توسط یک کاتر و یا قیچی تیز قسمت نوک سرنگ همان جایی که سوزن به آن وصل می‌شود را ببرید. بعد از بریدن این قسمت آن را بر روی نوک سینه خود قرار دهید. توجه داشته باشید که باید نوک سینه کاملا داخل سرنگ قرار بگیرد. قسمت بالا و پیستون سرنگ را به سمت بالا کشیده و برای حدود ۳۰ ثانیه نگه دارید.

این کار و تکرار آن در طول روز می‌تواند کمک بسیار زیادی را برای رفع مشکل فرو رفتگی سینه شما بکند. بهتر است بعد از خارج شدن سینه از سرنگ شروع به شیردهی نمایید تا نوزاد هر چه راحت‌تر سینه را بگیرد.

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که قبل از انجام هر راهکاری با پزشک خود مشورت نمایید تا بعدا دچار مشکلی نگردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا