بارداری

نحوه‌ی محاسبه سن بارداری به‌ طور دقیق

چطور سن بارداری خود را محاسبه کنیم؟

محاسبه سن بارداری به چه معنی است؟ حساب کردن سن دقیق بارداری برای مشخص کردن اندازه جنین و زمان دقیق زایمان است. اکثراً با اضافه کردن ۱۴ روز به مدت‌ زمان لقاح این محاسبه انجام می‌گیرد. بیشتر پزشکان آن را با تاریخ آخرین زمان قاعدگی حساب می‌کنند.

سن بارداری به چه معناست؟

اگر اولین دوران بارداری خود را تجربه می‌کنید به‌احتمال‌زیاد با مفهوم سن بارداری آشنا نیستید. به‌طورکلی سن بارداری یعنی چه مقدار زمان یا چند هفته است که شما باردار هستید. طریقه‌ی محاسبه‌ی آن روش‌ها مختلفی دارد و از اولین روز آخرین قاعدگی‌تان آن را حساب می‌نمایند. روش‌های محاسبه سن بارداری عبارت‌اند از:

  • محاسبه با روش LMP
  • محاسبه از طریق سونوگرافی
  • محاسبه از طریق اندازه طول جنین
  • محاسبه از طریق اندازه ارتفاع رحم
  • محاسبه از طریق آزمایش خون

در ادامه به توضیح هر یک از روش های ذکر شده در بالا می پردازیم.

محاسبه با روشLMP

درواقع LMP به معنی آخرین دوره چرخه قاعدگی است . در این روش ۲۸۰ روزبه اولین روز آخرین قاعدگی اضافه می‌شود و تاریخ زایمان تخمین زده می‌شود. اگر سن بارداری از زمان تخمک‌گذاری محاسبه گردد، این زمان به دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی موکول می‌گردد. درواقع مدت‌زمان دقیق تخمک‌گذاری مشخص نیست اما از آخرین مدت قاعدگی دوران بارداری ۴۰ هفته محاسبه می‌گردد. درهرصورت وجود دو هفته خطا در این روش انکار نشدنی است.

محاسبه با روشLMP

محاسبه از طریق سونوگرافی

بعضی از خانم‌ها تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را به یاد ندارند و برای محاسبه سن باید از روش دیگری استفاده کرد. با دستگاه سونوگرافی می‌توان سن حاملگی را از طریق اندازه‌گیری طول ساک بارداری و اندازه جنین مشخص نمود. فرمولی در این روش وجود دارد.

ساک حاملگی را به میلی‌متر حساب کرده و با ۲۸ روز جمع می‌بندند و این‌گونه سن بارداری برحسب روز مشخص می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر ساک ۵ میلی‌متر باشد با ۲۸ جمع می‌شود و سن بارداری ۳۳ روز خواهد بود. از هفته ششم به بعد روش محاسبه فرق می‌کند و اگر اندازه ساک ۲۱ باشد این بار ۶ هفته با ۲۱ جمع بسته می‌شود تا سن دقیق بارداری محاسبه گردد.

محاسبه از طریق طول جنین یا CRL

محاسبه بارداری از روشCRL یا اندازه‌گیری طول جنین به این صورت است که اندازه دقیق طول جنین از سر تا کف پا گرفته می‌شود. این روش در بین هفته‌های ۷ تا ۱۳ سن دقیق را نشان می‌دهد. بعدازآن نمی‌توان به‌طور صحیح طول جنین را اندازه گرفت. بااینکه این روش بسیار دقیق است اما احتمال تغییر ۵ الی ۷ روز در تاریخ زایمان وجود دارد.

محاسبه از طریق ارتفاع رحم

معمولاً در هر بار ویزیت دکتر ارتفاع رحم مادر را اندازه‌گیری می‌کند تا بفهمد با افزایش سن بارداری جنین رشد می‌کند یا نه، این روش برای محاسبه سن بارداری هم استفاده می‌شود و دکتر از روی شکم ارتفاع رحم را اندازه می‌گیرد اما این روش ، راه دقیقی برای اندازه‌گیری سن بارداری نیست.

محاسبه از طریق آزمایش خون

در ابتدای بارداری پزشک از طریق آزمایش خون و مقدار HCG حاملگی را قطعی اعلام می‌کند. باگذشت بارداری و افزایش سن حاملگی میزان هورمون HCG در خون افزایش می‌یابد اما باید گفت محاسبه سن دقیق بارداری از این روش کار مناسبی نیست. با اندازه‌گیری این هورمون چند قلویی را تشخیص می‌دهند.

مقدار HCG حاملگی

مقاله مرتبط : علایم دوقلو باردار بودن

محاسبه سن بارداری درروش حاملگی با آی وی اف

در این نوع حاملگی روز تخمک‌گذاری با اضافه کردن ۱۴ روز سن بارداری را مشخص می‌کند. به‌عنوان‌مثال روزهایی که نطفه بازیابی شده است به‌اضافه ۱۴ روز سن درست بارداری را با اختلاف ۱ روز مشخص می‌کند. یا اگر از روز لقاح مصنوعی حساب کنیم و ۱۴ روز را اضافه نماییم سن بارداری با اختلاف ۳ روز معلوم می‌گردد.

محاسبه آنلاین سن بارداری

شما می توانید با واردکردن اولین روز آخرین قاعدگی سن تقریبی بارداری خود را با دقت خوبی در سایت ژرسه پیدا کنید.

اگر تاریخ دقیقی از آخرین قاعدگی وجود نداشته باشد

محاسبه سن بارداری از طریق آخرین قاعدگی در صورتی است که شما پریود منظمی داشته  باشید و در غیر این صورت محاسبه بارداری از روش‌های آخرین پریود و یا LMP سن بارداری شمارا مشخص نمی‌کند. در این صورت باید از روش سونوگرافی برای مشخص کردن سن دقیق بارداری استفاده نمایید.

چطور بدانیم چند هفته بارداریم؟

برای اینکه سن دقیق بارداری را اعلام نمایید باید توجه داشته باشید که اگر در هفته اول بارداری هستید یعنی شما صفر هفته باردارید. اگر هفته اول را تمام کرده‌اید یعنی شما یک هفته باردارید. مثلاً اگر در هفته سوم بارداری قرار دارید باید بگویید دو هفته باردارید.

مدت حاملگی چقدر است؟

نسبت به روش اندازه‌گیری سن بارداری خود باید محاسبه کنید که بارداری شما چقدر طول می‌کشد. مثلاً درروش آخرین روز قاعدگی ۴۰ هفته در نظر می‌گیرند. نه ماه( هرماه ۳۰ یا ۳۱ روز) ۱۰  ماه( هرماه ۲۸ روز)

زمان بارداری چقدر دقیق است؟

زمان زایمان به شما می‌گوید که چه زمانی فرزندتان به دنیا می‌آید اما نباید آن را دقیق بدانیم چون فقط ۵ درصد از نوزادان درست در زمان دقیق به دنیا می‌آیند به‌طورکلی از هفته ۳۷ تا ۴۲ بارداری باید منتظر به دنیا آمدن نوزادتان باشید. روش LMP می‌تواند زمان بیشتری را تخمین برند و حدود ۲ هفته خطا داشته باشد.

زمان زایمان ممکن است تغییر نماید

اگر رشد نوزاد کمتر و یا بیشتر از سن بارداری باشد زمان زایمان تغییر پیدا می‌کند. درواقع اگر قاعدگی منظمی نداشته باشید تاریخ دقیق بارداری باید از طریق سونوگرافی در سه‌ماهه اول مشخص گردد. تغییر زمان زایمان بیشتر در سه‌ماهه اول توسط پزشک اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا