بارداری

روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی

کاهش درد زایمان با توجه به مشخص شدن فواید بسیار زیاد زایمان طبیعی، از جمله مباحثی است که این روز‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. درد زایمان طبیعی را می‌توان بدون شک یکی از سخت‌ترین و بیشترین دردهایی دانست که خانم‌ها در طول زندگی خود تجربه می‌کنند و برای فرار از آن به عمل سزارین روی می‌آورند. اما نکته جالب توجه اینجاست که با روش‌های طبیعی و ساده نیز می‌توان این درد را تا حد زیادی کاهش داد و برای این همیشه کابوس ترسناک زایمان طبیعی را از ذهن پاک کرد. با ما همراه باشید تا روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی را با شما به استراک بگذاریم.
 

روش اول : در دوران بارداری و قبل از آن ویتامین D مصرف کنید

یکی از روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی استفاده از ویتامین D قبل از بارداری و حین آن است. پزشکان معتقد هستند زنانی که سطح ویتامین D بالاتری دارند تا حد بسیار زیادی درد زایمانشان کمتر است. قبل از بارداری می‌توانید ماهیانه از قرص‌های ویتامین D استفاده کنید و در زمان بارداری نیز از خوراکی‌های طبیعی و نور خورشید بهره ببرید.

مصرف ویتامین D در دوران بارداری

روش دوم : زایمان در آب

زایمان در آب یکی دیگر از روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی است که چند سالی است در بسیاری از بیمارستان‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار گرفتن بدن در آب گرم حین زایمان باعث آرامش و رها شدن عضلات بدن می‌شود و درد آن را تا حد زیادی کم می‌کند.

زایمان در آب

روش سوم : استفاده از تکنیک تنفس صحیح

دم و بازدم صحیح در زمان زایمان از دیگر روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی است که قبل از وضع حمل باید به مادر آموزش داده شود. تنفس عمیق در حین انقباضات رحمی می‌تواند تا حد زیادی به روند زایمان کمک کرده و درد ناشی از آن را کاهش دهد.

روش صحیح تنفس حین زایمان

روش چهارم : استفاده از آب گرم

استفاده از آب گرم را شاید بتوان اولین و ابتدایی‌ترین راه کاهش درد زایمان طبیعی دانست که از گذشته‌های دور قابله‌ها از آن استفاده می‌کرده‌اند. قرار گرفتن کمر یا دست و پاها در آب گرم یا قرار دادن حوله گرم روی آن‌ها می‌تواند درد موضعی و گرفتگی آن‌ها را کاهش داده و کمک کند زایمان در زمان کوتاه‌تری انجام گیرد.

استفاده از آب گرم

روش پنجم : بی‌حسی اپیدورال برای کاهش درد زایمان

از دیگر روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی استفاده از روش‌های بی‌حسی موضعی است که حتما باید در بیمارستان و با تجویز پزشک انجام شود. در این روش پایین شکم، پایین کمر، بالای ران و لگن تا حد زیادی بی‌حس می‌شود. در این بی‌حسی مادر در حین زایمان نباید بخوابد و زمان‌هایی که نیاز به زور دارد را کاملا احساس کرده و انجام می‌دهد.

بی‌حسی اپیدورال برای کاهش درد زایمان

روش ششم : حرکت در حین زایمان

با وجود تحمل درد در حین زایمان سعی کنید ساکن روی تخت خود دراز نکشید. جابجایی و حرکت در حین زایمان می‌تواند تا حد زیادی سرعت وضع حمل را افزایش داده و درد‌های آن را کاهش دهد. جالب است بدانید با ایستادن و یا نشستن در حالت عمود و قدم زدن، نیروی جاذبه نیز به کمک شما آمده و زایمان را حدود یک ساعت زودتر و با درد کمتری انجام می‌دهید. 

حرکت کردن در حین زایمان

با کمک این روش‌ها می‌توانید تا حد زیادی درد زایمان را کاهش داده و با آرامش خاطر فرزند خود را به دنیا آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا