سلامت و تغذیه

همه چیز درباره تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن

همانطور که می‌دانید یکی از تغییرات عمده‌ای که در بدن خانوم‌ها رخ می‌دهد یائسگی است که در سنین بین ۴۹ تا ۵۰ سالگی رخ می‌دهد. معمولا حین یائسگی مشکلات عدیده‌ای برای خانم‌ها رخ می‌دهد که روی کیفیت زندگی آن‌ها نیز تاثیرگذار است. تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن مبحثی است که می‌خواهیم در این بخش به بررسی آن بپردازیم.

به گفته افرادی که در این زمینه متخصص هستند قابل توجه‌ترین تغییراتی که برای واژن رخ می‌دهد در واقع در دهه ۵۰ زندگی رخ می‌دهد که حاصل یائسگی است. تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن باعث می‌شود که اکثریت به فکر راه حل‌هایی باشند که بتوانند عوارض یائسگی را کمتر کنند. شاید نیاز به گفتن این نکته نباشد که زنان در این دوره نیاز به مراقبت‌های پزشکی بیشتری دارند.

بیشترین تغییر را واژن شامل می‌شود که در واقع به دلیل کاهش استروژن بافت آن نازک‌تر می‌شود و خاصیت کشسانی آن هم کمتر می‌شود که در نهایت خشکی بیش از حد را به دنبال خواهد داشت. در این حال حسی که حین رابطه جنسی به خانوم‌ها تحمیل می‌شود در واقع مانند سمباده کشیدن به واژن است که آن را بسیار دردناک می‌کند و در نهایت نیاز به دفع ادرار نیز حس می‌شود.

چگونه با تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن رو به رو شویم؟

شاید شما هم برخی از تغییراتی که در این زمینه رخ می‌دهند را بتوانید با آینه مشاهده کنید در این حالت تغییراتی به صورت آشکار در واژن مشخص خواهند بود که از جمله آن می‌توان به کاهش سطح چربی اشاره کرد که نتیجه کم شدن سطح استروژن است.

این ناحیه از بدن هم مانند نواحی دیگر با افزایش سن دچار تغییراتی مانند چین و چروک خواهد شد که با میزان یائسگی در واقع این چین و چروک‌های واژن کاهش پیدا می‌کنند و در نهایت با نازک شدن و کاهش الاستیک پوست در این منطقه حس کشش به شما دست می‌دهد. تغییرات واژن بعد از یائسگی به همین مورد ختم نمی‌شود و می‌تواند انواع دیگری هم داشته باشد.

برای رو به رو شدن با تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن بهترین راه این است که به یک دکتر زنان مراجعه کنید. این مشکلات نه تنها در سنین بالا بلکه در هر سنی می‌توانند باعث نگرانی شما شوند و یا از لحاظ جسمی برایتان مشکل ایجاد کنند.

دلیل تغییرات واژن بعد از یائسگی

دلیل تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن در واقع باکتری‌های خاصی هستند که در واژن خانه می‌کنند و PH طبیعی آن را بهم می‌زنند. زمانی که واژن اسیدی می‌شود در واقع در مقابل انواع مختلفی از عفونت‌ها آسیب‌پذیر خواهد شد.

نکته‌ی دیگری که در این بخش حائز اهمیت است این است که آسیب پذیری واژن به دلیل کاهش قابلیت ارتجاعی آن هم می‌تواند باشد و این نکته هم به نوبه خود تاثیر گذار است. اینکه ترشحات این بخش به تدریج کاهش پیدا می‌کند در واقع روان بودن آن را دچار مشکل می‌کند و عدم انعطاف پذیری هم مقدار عفونی شدن را افزایش می‌دهد.

از اینکه در این مورد با کسی صحبت کنید خجالت نکشید و مشکلات خود را با یک ماما مطرح کنید. به گفته متخصصین در این زمینه باید در این دوره بسیار مراقب خودتان باشید و اگر نمی‌توانید با پزشک خود راحت باشید می‌توانید این نکته را با یک مشاور در میان بگذارید و شخص دیگری را جایگزین کنید که بتوانید مشکلات جنسی خود را با او مطرح کنید و در صدد حل آن‌ها تلاش کنید. به هر حال تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن از مواردیست که برای اغلب خانم‌ها پدید می‌آید و اجتناب ناپذیر است.

مواردی برای کمک به تغییرات واژن بعد از دوران یائسگی

زمانی که تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن را حس کردید می‌توانید راه‌هایی که در این زمینه وجود دارند نیز امتحان کنید. ممکن است که ناراحتی شما خفیف باشد و این موضوع آنقدر که گفته شد برای شما آزار دهنده نباشد. در این حال می‌توانید از ژل لوبریکانت استفاده کنید تا حین رابطه جنسی حس بهتری داشته باشید. همچنین استفاده از محصولاتی که در تبلیغات مشاهده می‌کنید نیز می‌توانند موثر باشند.

دقت داشته باشید که برای برطرف کردن تغییرات واژن بعد از یائسگی و مشکلات آن به تمامی مواردی که در اینترنت گفته می‌شود اعتماد نکنید چرا که برخی از آن‌ها افرادی سودجو هستند که محصولاتی قلابی به شما می‌دهند و البته دقت داشته باشید که شما هم باید تمامی توجه خود را معطوف کنید تا جایی که می‌توانید از محصولی استفاده کنید که در این زمینه پروانه‌های پزشکی دریافت کرده باشد چرا که این محصول در واقع در تماس مستقیم با قشر داخلی بدن شما خواهد بود و ممکن است که نه تنها مشکلات شما را حل نکند بلکه آن‌ها را بدتر کند.

مقاله مرتبط : خونریزی پس از یائسگی : علل، تشخیص و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا