بیماری‌هاسلامت و تغذیه

فولیکولیت واژن و نحوه برخورد با آن

اصولاً این‌ طور گفته می‌شود که مسائل و بیماری‌هایی که مربوط به اعضای جنسی است می‌تواند نگران‌کننده باشد چرا که به دلیل برخی محدودیت‌هایی که برخی از این افراد برای خود ایجاد می‌کنند از مراجعه در زمان مشخص به پزشک خودداری می‌کنند و این کار در نهایت موجب بروز مشکلاتی در این زمینه می‌شود. در این بخش می‌خواهیم شما را با فولیکولیت واژن و نحوه برخورد با آن آشنا کنیم.

فولیکولیت واژن چیست؟

یکی از رایج‌ترین علت‌های جوش واژن در واقع فولیکولیت است که یک نوع عفونت و التهاب مو به شمار می‌آید. فولیکول در واقع یک حفره پوستی کوچک است که مو از آن رشد می‌کند و هر مویی که در بدن شما رشد می‌کند در واقع از فولیکول مخصوص به آن خواهد بود. فولیکولیت واژن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح با تیغ و دیگر ابزار آلاتی که ممکن است آلودگی به همراه داشته باشند.
 • پوشیدن لباس‌های تنگ و یا لباس‌هایی که پوست را می‌سابند.
 • فولیکول‌هایی که توسط عرق و یا محصولاتی که به‌صورت شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند تحریک می‌شوند.
 • حمام گرم و استخر
 • بریدگی و یا آلودگی‌های ناشی از زخم‌های اصلاح که به باکتری‌های مختلف اجازه می‌دهند تا نزدیکی فولیکول مو پیشروی کنند.

فولیکولیت واژن

عفونت فولیکول مو و مهم‌ترین عوامل جوش‌های واژن

مشکیوسوم قارچ در واقع یک نوع عفونت ویروسی به شمار می‌آید که می‌تواند باعث ایجاد جوش در هر قسمتی از بدن شما شود. این جوش‌ها به‌ویژه در اندام‌های تناسلی ایجاد می‌شوند. می‌توان این‌طور گفت که درمان قطعی برای این جوش‌ها وجود ندارد اما می‌توان با استفاده از داروهای موضعی و همچنین خوراکی‌های مختلف درمان شود. در صورت لزوم می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا جوش‌های شما را حذف کند.

آیا این کار درستی است که جوش‌های واژن را فشار دهید؟

این‌ طور گفته می‌شود که جوش‌هایی که در ناحیه واژن ایجاد می‌شوند را بهتر است دستکاری نکنید چرا که باعث می‌شوند باکتری‌ها گسترش پیدا کنند و منجر به عفونت شوند. دقت داشته باشید که این قسمت از بدن در واقع بسیار حساس است و به‌ راحتی تحریک می‌شود. در واقع با این کار همه‌ چیز بدتر خواهد شد چرا که جوش‌ها با رشد مداوم می‌توانند چرکی و دردآور شوند. شما هرگز نباید به جوش‌هایی که ورم می‌کنند و در ناحیه واژن ایجاد می‌شوند دست بزنید. بهتر است که در این شرایط به پزشک مراجعه کنید تا با روش‌های مناسب جوش‌های شما را درمان کند.

درمان جوش‌های واژن

جوش‌هایی که ناشی از تحریک‌های جزئی هستند به‌ خودی‌ خود درمان می‌شوند و اگر درمان نشوند می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. داروهایی که در این زمینه وجود دارند می‌توانند با آنتی‌ هیستامین‌های قوی کنترل شوند. جوش‌هایی که ناشی از موهای زائد هستند و اصطلاحاً به آن‌ها فولیکولیت واژن گفته می‌شود را باید با داروهای مختلف درمان کنید.

جوش‌های واژن

نکاتی برای پیشگیری از بروز جوش‌های اطراف واژن

جوش‌هایی که بر اساس فولیکولیت واژن ایجاد می‌شوند معمولاً باید با روش‌هایی پیشگیری شوند چرا که درمان آن‌ها بسیار سخت‌تر است. برای این کار باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای جلوگیری از فولیکولیت واژن بهتر است که از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. این لباس‌ها می‌توانند اصطکاک ایجاد کند.
 • از لباس‌هایی که از جنس پنبه هستند استفاده کنید، به‌ جای اینکه از لباس‌های با مواد مصنوعی استفاده کنید.
 • جوش را بیش‌ از حد لمس نکنید، چرا که این کار می‌تواند باعث بروز مشکل‌های بدتری شود.
 • برای جلوگیری از فولیکولیت واژن باید از حمام کردن با آب بیش‌ از حد داغ جلوگیری کنید.
 • فولیکولیت واژن در واقع با استفاده از روش‌های غیر متعارف اصلاح هم ایجاد می‌شود.
 • با پزشک خود صحبت کنید و در دوران قاعدگی از محصولاتی استفاده کنید که مناسب این دوره هستند.
 • دقت داشته باشید که در دوره قاعدگی باید از اصلاح بپرهیزید.
 • دقت داشته باشید که از روش‌هایی که ممکن است پوست شما را تحریک کنند خودداری کنید.
 • اگر شما هم در معرض رشد ناگهانی جوش در ناحیه تناسلی قرار دارید بهتر است که در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید تا با فولیکولیت واژن مواجه نشوید.

به‌ طور خلاصه …

می‌توان این‌طور گفت که جوش‌های واژن و به‌ ویژه فولیکولیت واژن می‌تواند منجر به ایجاد عفونت‌های جدی شود پس در صورت بروز هر گونه مشکل به‌طور حتم با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا درمان‌های دقیق و مؤثر را به شما معرفی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا