بیماری‌هاسلامت و تغذیه

خونریزی پس از یائسگی : علل، تشخیص و درمان

همانطور که می‌دانید بسیاری از بانوان در سنین بالای پنجاه سالگی دچار یائسگی می‌شوند. اما اغلب پیش می‌آید که پس از سنین یائسگی هم خانم‌ها دچار خونریزی می‌شوند. خونریزی پس از یائسگی عبارت است از یک خونریزی غیر منتظره و شبیه به خون قاعدگی که ۶ ماه یا پیش از یائسگی آغاز خواهد شد.

این نوع خونریزی مهبلی در واقع ممکن است که به صورت یک ترشح به رنگ قهوه‌ای روشن و یا خونریزی قرمز و شدید همراه با لخته و یا بدون آن باشد. این خونریزی همچنین ممکن است که با خونریزی بلغم همراه باشد. این دوره‌ها در بانوان متفاوت است و نوع یا کیفیت آن ممکن است که همچون یک خونریزی معمولی نباشد.

در واقع می‌توان گفت بانوانی که به دنبال راه‌هایی برای جایگزینی هورمون‌های از دست رفته هستند احتمالا مقادیری خونریزی خواهند شد و اگر به صورت نگران کننده باشد باید با پزشک در مورد آن‌ها مشورت کنید.

خونریزی پس از یائسگی همچنین می‌تواند دلایل مختلف دیگری هم داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان رحم
 • التهاب و یا عفونت غشاهای پوشش داخلی مهبل
 • از دست دادن بافت و یا آتروفی مهبل
 • آسیب به مهبل همراه با کاهش میزان استروژن
 • پولیپ و یا تومورهای خوش خیم رحم
 • پولیپ‌های داخلی رحم و یا میوم‌ها (میوم به توده‌های خوش خیم رحم می‌گویند)
 • اختلالات مختلف در سلول‌های خونی
 • فشار خون بالا
 • نارسایی احتقانی قلب که تاثیر روی پمپاژ قلب دارد
 • اختلالات موجود در کبد
 • استفاده از داروهای ضد انعقاد خون و یا حاوی آسپرین

تشخیص و درمان خونریزی پس از یائسگی

اگر شما هم دچار خونریزی پس از یائسگی شدید می‌توانید به بررسی‌های آزمایشگاهی در این زمینه بپردازید که در واقع شامل آزمایش خون و اغلب پاپ اسمیر می‌شوند. خونریزی‌هایی که در واقع بدون هیچ گونه توجیهی ایجاد می‌شوند نیازمند آزمایش‌های بیشتری هستند. این آزمایش‌ها می‌توانند با بررسی توسط هیسترسکوپ و یا سونوگرافی ناحیه لگن انجام شوند. گاهی حتی پس از آزمایش‌های مختلف هم همچنان دلیل خاصی برای این خونریزی‌های پیدا نمی‌شود.

درمان‌هایی که به صورت اختصاصی انجام می‌شوند معمولا بسته به علت دارای درمان‌های مختلفی هستند و ممکن است که نیازمند جراحی یا دارو باشند. ممکن است که حمام آب گرم برای شل کردن عضلات و همچنین تسکین ناراحتی‌ها کمک کننده باشد. بهتر است که هر وقت لازم است به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه داخل وان آب داغ بنشینید و از گرما، برای تسکین درد کمک کنید. همچنین استفاده از یک پوشش گرم کننده و یا بطری آب داغ روی شکم هم می‌تواند مفید باشد.

عمل جراحی برای برداشتن رحم هم از جمله درمان هاییست که اگرچه ممکن است نیاز نباشد، اما برخی اوقات هم ضروری است. معمولا برای درمان خونریزی پس از یائسگی از داروهای هورمونی استفاده می‌شود که گاها این داروها برای اختلال‌های زمینه‌ای مانند داروهای فشار بالا عمل خواهند کرد و به محض اینکه علائم موجود بهبود پیدا کنند دیگر نیازی به استفاده از این داروها نیست و شما می‌توانید فعالیت‌های طبیعی خود را شروع کنید. همچنین در دوره‌ای که خونریزی پس از یائسگی وجود دارد روابط جنسی خود را نیز قطع کنید و پس از تشخیص و درمان کامل می‌توانید به محض تمایل، رابطه جنسی را نیز برقرار کنید.

در چه شرایطی خونریزی پس از یائسگی خطرناک است؟

دقت داشته باشید با اینکه اغلب اینطور گفته می‌شود که خونریزی پس از یائسگی خطرناک نیست اما همچنان بهتر است که حین دیدن این خونریزی‌ها به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت زمانی که علائم شما رو به خطرناک شدن رفتند باید به طور حتم به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

علائم خطرناک خونریزی پس از یائسگی شامل موارد زیر است:

 • اگر خونریزی شما به صورت غیر عادی ادامه داشته باشد. (برای مثال بیش از یک بار در ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید)
 • اگر علی‌رغم درمان‌هایی که در این زمینه انجام داده‌اید، اما همچنان خونریزی به مدت یک هفته باقی بماند.
 • اگر علائم عفونت را مشاهده کردید. ( تب، احساس کلی درد و ناخوش بودن، سردردهای غیرطبیعی، گیجی و دردهای عضلانی)

ممکن است که شما دچار علائمی شوید که جدید و غیر قابل توجیه هستند. در این حال نیز استفاده خودسرانه از داروهای مختلف می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شود.

نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که باید از هر نوع درمان خودسرانه در این زمینه خودداری کنید چرا که رحم در واقع عضو حیاتی از بدن است که هرگونه اختلال در آن ممکن است منجر به عوارض جدی شود. بهترین راه برای درمان خونریزی پس از یائسگی مراجعه به پزشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا