بارداریسلامت و تغذیه

زمان مناسب نزدیکی بعد از سقط جنین

یکی از سوالاتی که زنان بعد از سقط جنین دارند، اینکه چه زمان می‌توانند نزدیکی کنند. خوب است بدانید بعد از سقط جنین بدن دچار تغییراتی می‌شود که در کنار آن مراقبت‌هایی هم لازم است. یکی از این موارد خونریزی است که معمولا تا چند روز ادامه دارد.

علت سقط در سه ماهه اول بارداری

علت‌های متفاوتی برای سقط جنین در سه ماهه اول بارداری وجود دارد. در برخی از بارداری‌ها جنین شکل نمی‌‌گیرد که به آن بارداری پوچ می‌گویند. در بارداری پوچ ساک یا کیسه جنین وجود دارد اما خود جنین تشکیل نمی‌شود و نطفه دارای مشکل است و علت‌های ژنتیکی وجود دارد.

همچنین بعضی مواقع جنین تشکیل می‌شود اما ضربان قلب او شنیده نمی‌شود و در واقع قلب جنین تشکیل نمی‌شود. این مشکل نیز کاملا به ژنتیک مربوط می‌شود. بنابراین در هر دو شرایط باید جنین را سقط کرد زیرا در صورت عدم سقط مادر دچار مشکل می‌شود.

در مواردی نیز ممکن است در هفته‌های زیر ۲۰ مادر بدون علت خاصی یکدفعه مادر دچار خونریزی و درد شود و سقط جنین بهترین راه‌حل باشد. این موضوع می‌تواند به علت وجود انواع بیماری‌ها باشد. همچنین مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا سیگار نیز می‌تواند در این موضوع بی‌تاثیر نیست. بهتر است مادر بلافاصله که از بارداری خود مطلع شد نکات لازم که برای مراقبت از خود و جنین لازم است را رعایت کند.

سقط جنین در سه ماه اول بارداری

چند مدت بعد از سقط جنین مجاز به نزدیکی هستیم؟

در حالت عادی می‌توان گفت که بعد از قطع شدن خونریزی می‌توان نزدیکی را شروع کرد. همچنین خونریزی معمولا در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی افراد دو هفته و در برخی دیگر تا چهار هفته طول می‌کشد.

بهتر است اولین نزدیکی ۳۰ روز بعد از سقط جنین انجام شود تا دهانه رحم به طور کامل بسته شده و لگن به حالت عادی برگشته است. عجله کردن در انجام نزدیکی می‌تواند باعث عفونت‌ یا حتی بیماری شود. بهتر است نزدیکی در زمان مناسب انجام شود.

تا چه مدت بعد از سقط جنین پریود اتفاق می‌افتد؟

تاریخ عادت را نمی‌‌توان بعد از سقط جنین دقیق پیش‌بینی کرد. در نتیجه به طور طبیعی معمولا ۳۰ تا ۴۰ روز خونریزی ادامه دارد. گاهی هم احتمال دارد، فرد در تاریخ و وقت معین خود پریود شود.

تذکر: غذاهای غنی از ویتامین مانند مرکبات، توت‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و گوجه‌فرنگی جذب آهن را افزایش می‌دهند و برای ترمیم بافت مفید هستند.

زمان پریودی بعد از سقط جنین

مراقبت‌های بعد از سقط جنین

  1. به توصیه‌های پزشک عمل کنید و داروهایتان را به موقع مصرف کنید. یکی از توصیه پزشک در اینجور مواقع مصرف آب به مقدار زیاد است.
  2. بهتر است دو روز کامل استراحت مطلق کنید و تا دو هفته ورزش نکنید و اجسام سنگین هم بلند نکنید.

تذکر: بهتر است بعد از سقط جنین ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی انجام دهید.

بهترین زمان برای اقدام به بارداری

بعد از سقط شدن جنین معمولا افراد نمی‌دانند چه زمانی باید نزدیکی کنند یا برای بارداری اقدام کنند. اقدام به بارداری حتما باید بعد از احیای کامل بدن انجام شود و قبل از آن معاینات لازم توسط پزشک انجام شود. معمولا توصیه پزشک در اینجور مواقع این است که باردار شدن بعد از سه دوره پریود انجام شود تا مشکلی برای مادر و جنین به وجود نیاید.

مقاله مرتبط : بهترین زمان برای بچه دار شدن

به شرایط روحی خود توجه نمایید

بعد از سقط جنین مادر دچار اضطراب و افسردگی می‌گردد. به هر حال از دست دادن جنینی که در بطن وجود است امر ساده‌ای نیست. در اغلب اوقات، خانم‌ها دچار افسردگی و استرس می‌شوند. در این مراحل حتما باید حمایت خانواده و همسر بیشتر شود.

نکات تکمیلی برای درمان افسردگی بعد سقط

  • مراجعه به روانشناس
  • تکنیک‌های ذهن آگاهی و کاهش استرس با انجام یوگا و مدیتیشن
  • پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر
  • مراقبت از خود با رژیم غذایی مناسب و خواب کافی

امیدواریم مطالب فوق مثل همیشه برای شما همراهان عزیز کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا