بیماری آقایان

نقش کاهش تستوسترون در کاهش میل جنسی مردان

عوامل متعددی بر روی میزان تمایل جنسی مردان دخالت دارند. اما یکی از ریشه‌ای ترین دلایل در کاهش میل جنسی مردان می‌تواند پایین آمدن و کاهش سطح هورمون مردانه تستوسترون باشد. در این مطلب به بررسی علمی موضوع کاهش تستوسترون از ابعاد مختلف خواهیم پرداخت.

نقش هورمون‌های مردانه در کاهش میل جنسی مردان

به طور کلی فعالیت جنسی و بخش عمده‌ای از ویژگی‌های جنسیتی مردان تحت تأثیر میزان ترشحات هورمون تستوسترون می‌باشد. این هورمون نقش مهمی تأمین انرژی مورد نیاز جهت انجام فعالیت‌های جنسی، تقویت صفات جنسی مردانه نظیر تراکم توده‌های عضلانی و استحکام بافت استخوانی و البته تنظیم خلق‌وخوی مردان دارد.

ناگفته پیداست که کاهش تستوسترون می‌تواند عوارضی مخالف صفات متداول مردانه داشته باشد. مثلاً: ضعیف شدن ماهیچه‌ها، کم شدن تراکم موهای بدن، کوچک شدن بیضه‌ها و بزرگ شدن سینه‌ها.

اثرات کاهش تستوسترون در ابعاد مختلف زندگی زناشویی و جنسی مردان

رابطه جنسی و زناشویی: برخی مردان با کاهش سطح هورمون‌های مردانه خود دچار کاهش میل جنسی شده و برخی نیز ممکن است به طور کلی میل جنسی خود را از دست دهند. به طور کلی کاهش تستوسترون می‌تواند تحریک جنسی را از نظر فیزیکی یا ذهنی برای مردان دشوار سازد. اختلالات ایجاد و حفظ نعوظ، تغییرات خلق‌وخویی و کاهش تمرکز و سطح انرژی از دیگر عوارضی هستند که در پی کاهش این هورمون در رابطه جنسی و زناشویی مردان پدید می‌آیند.

ناباروری مردان: وجود هورمون‌های مردانه تستوسترون لازمه تولید اسپرم توسط سیستم جنسی در بدن مردان است. بنابراین کاهش سطح تستوسترون خون به معنی عدم تولید اسپرم به میزان کافی و در نتیجه کاهش شانس باروری خواهد بود.

عوامل کاهش تستوسترون در مردان

علت طبیعی در کاهش سطح هورمون‌های مردانه کهولت سن می‌باشد. وارد شدن آسیب به بیضه‌ها نیز ممکن است منجر به کاهش تستوسترون گردد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بیماری‌ها یا دوره‌های درمانی خاص می‌باشند. بیماری‌های نظیر دیابت نوع دوم، مشکلات غده هیپوفیز، بیماری‌های کلیه و کبد و انسداد مزمن ریه‌ها می‌توانند از موارد شایع در این زمینه محسوب شوند. پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، و مصرف داروهای استروئیدی از جمله دوره‌های درمانی هستند که می‌توانند منجر به کاهش سطح این هورمون بدن شوند.

سخن پایانی

هورمون تستوسترون نقشی حیاتی در تضمین سلامت جنسی مردان داشته و کاهش سطح آن در بدن می‌تواند می‌تواند آسیب‌های متعددی در پی داشته باشد. کاهش تمایل جنسی، وجود اختلالات نعوظ و کاهش غیرعادی میزان موهای بدن یا حجم ماهیچه‌ها از جمله نشانه‌هایی هستند که می‌توانند حکایت از کاهش تستوسترون در مردان داشته باشند. بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر یک از این علائم مراجعه به پزشک را جزء اولین برنامه‌های خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا