بارداری

تاثیر گریه کردن مادر روی جنین در طی دوران بارداری

تمام حالات روحی مادر در دوران بارداری می‌تواند، جنین را تحت تاثیر قرار دهد. حساسیت زنان در طی دوران بارداری به عوامل خارجی افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حساسیت روحی می‌تواند، سبب گریه کردن مادر به‌طور مکرر در این دوران گردد و این گریه برای او به یک عادت تبدیل شود. اما این موضوع می تواند سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه گریه کردن برای سلامتی مفید است زیرا باعث خروج مواد سمی از بدن می‌شود و کمک به کاهش استرس و در نتیجه افزایش حس تندرستی می‌شود. حتی زنان خیلی اوقات بعد از گریه کردن برای مشکلاتشان راه حل‌های خوبی پیدا می‌کنند و سعی می‌کنند قوی‌تر از گذشته عمل کنند. این اثرات مثبت گریه، روی حالات مادر باعث می‌شود انگیزه بیشتری برای گریه کردن در دوران بارداری پیدا کند. اما گریه اثر سوء روی سلامت جنین دارد. بنابراین لازم می‌دانیم مادران عزیز را از تاثیر گریه بر روی جنین آگاه سازیم.

عواملی که باعث می‌شوند مادر در دوران بارداری به گریه کردن بیافتد

خستگی

بزرگ شدن اندازه شکم، تغییرات هورمونی و حالت تهوع در بارداری سبب می‌شود مادر خواب راحتی نداشته باشد و به همین خاطر مادر اکثر اوقات احساس خستگی می‌کند. فشار خستگی و خواب نامناسب باعث می‌شود مادر در طی روز احساس بد پیدا کند و ناامیدی به سراغش بیاید و بی‌دلیل شروع به گریه کند.

احساس خستگی و استرس در دوران بارداری

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن مادر در طی هفته‌های ششم تا دهم و همچنین هفته‌های آخر بارداری شدید هستند و به تکمیل فرایند حاملگی کمک می‌کنند. این تغییرات می‌تواند مغز مادر و در نتیجه حالات روحی او را تحت تاثیر قرار دهد و باعث گریه کردن‌های مکرر در طی این دوران شود.

احساس عدم اعتماد به نفس و ترس

یکی از دلایل گریه کردن در طی دوران بارداری فکر کردن به دوران بعد زایمان و سختی‌های پرورش فرزند می‌‌باشد. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که اکثر مادران با آن مواجه می‌شوند سلامت جنین و احتمال سقط آن است. از طرف دیگر تغییرات ظاهری مانند افزایش وزن، تورم دست و پاها سبب می‌شود مادر اعتماد به نفسش را از دست بدهد و احساس ناراحتی کند.

حتی ممکن است فکر کند به دلیل ظاهر نامناسب همسرش دیگر به او علاقه‌ای ندارد. هر چند این تغییرات ظاهری طبیعی است و اتفاقا نشان دهنده این است که جنین در سلامت است و دارای رشد مناسب است. اما این موارد نیز از عواملی هستند که می‌تواند روحیه مادر را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به گریه کردن او در طی این دوران گردد.

اختلاف با همسر

اضافه شدن فرزند به خانواده به عنوان یک عضو جدید یک تحول بزرگ در زندگی محسوب می‌شود و تصمیم گیری برای بچه‌دار شدن و پذیرش مسئولیت آن به راحتی صورت نمی‌گیرد و ممکن است با بحث و چالش زیادی بین زوجین صورت بگیرد. حتی فراهم کردن شرایط خانه و وسایل مورد نیاز کودک نیز می‌تواند نگران کننده باشد.

این تغییرات و دغدغه‌ها همه می‌توانند خلق و خوی مادر را تحت تاثیر قرار دهند و موجب فوران احساسات او شود که در نهایت برای تخلیه خود راهی جز گریه کردن پیدا نکند.

نحوه اثر گریه کردن بر روی جنین در دوران بارداری

گریه کردن مادر در نتیجه ناراحتی، افسردگی، استرس و فشار زندگی می‌تواند اثرات خیلی بدی روی سلامت جنین داشته باشد. که در زیر به چند مورد از آن اشاره می کنیم.

اثر گریه کردن بر روی رشد مغز کودک

گریه کردن ناشی از افسردگی به‌‌طور مستقیم می‌تواند سیستم عصبی جنین و رشد آن را تحت تاثیر قرار دهد. سیستم عصبی؛ احساسات، عواطف، خلق و خو و پاسخ‌های عصبی را تحت کنترل دارد بنابراین گریه مادر در طی دوران بارداری می‌تواند منجر به تولد کودکی با بیماری‌های روحی گردد.

اثر گریه کردن بر روی سقط جنین و تولد زودرس

گریه کردن در نتیجه نگرانی و اضطراب باعث کاهش جریان خون می‌شود. در نتیجه کاهش جریان خون، انتقال مواد غذایی به جنین کاهش می‌یابد که سبب کاهش وزن جنین، ایجاد مشکلات تنفسی و یا حتی سقط جنین می‌شود.

استرس در بارداری

تاثیر گریه کردن مادر در دوران بارداری بر شخصیت کودک

گریه کردن ناشی از اضطراب موجب افزایش میزان هورمون کورتیزول در خون مادر می‌شود عملکرد جفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از وظایف جفت حفاظت از جنین در برابر هورمون کورتیزول است. افزایش کورتیزول اثرات سوء، چون بیش فعالی، اختلال کم توجهی و بیماری‌های ذهنی را در کودک افزایش می‌دهد.

تاثیر گریه کردن مادر در دوران بارداری بر سرعت رشد جنین

گریه طولانی مدت مادر همراه با ناراحتی موجب کاهش سرعت رشد کودک می‌شود. کودک در رحم مادر، به‌طور کامل حالات روحی او را درک می‌کند.

راهکارهای جلوگیری از گریه کردن در دوران بارداری

استراحت، ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن و رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند تا استرس و ناراحتی را از خود دور کنید و ذهن و روحتان را پاک کند. سعی کنید در این دوران مسئولیت‌های کمتری را در زندگی بر عهده بگیرید تا استرستان کاهش یابد و زندگی آرامتری داشته باشید.

می‌توانید در کلاس‌های مربوط به دوران بارداری یا قبل از تولد نوزاد شرکت کنید، این کلاس‌ها به شما می‌آموزد که با چه مسائلی روبه‌رو هستید و با خانم‌هایی که در وضعیت شما قرار دارند آشنا می‌شوید و صحبت می‌کنید که همین می‌تواند باعث کاهش استرس و افسردگی‌تان شود.

توصیه نهایی برای حفظ آرامش و خودداری از گریه کردن در دوران بارداری

دقت داشته باشید که مادر و فرزند در دوران بارداری به هم متصل‌اند، بنابراین مراقبت از خودتان هم برای خود شما مفید است و هم برای سلامت جنین‌تان، پس اجازه ندهید هیچ کس و هیچ چیز موجب نگرانی‌تان شود و به این بزرگ‌ترین نعمت و شادی زندگی‌تان آسیب بزند.

برای کاهش گریه کردن در این دوران ضمن این‌که خودتان باید بر خودتان مسلط باشید و ناراحتی به دل راه ندهید، می‌توانید به یک روان‌شناس مجرب مراجعه کنید، تا اطلاعات و ابزار مفیدی را در اختیارتان قرار دهد و از گریه کردن در این دوران بپرهیزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا