اقدام به بارداریبارداری

مصرف الکل در دوران بارداری چه اثری بر روی جنین دارد

مصرف الکل در دوران بارداری

بعضی از بانوان به مصرف الکل اعتیاد دارند و یا به صورت دوره ای از آن استفاده می کنند اما باید گفت که اگر قصد بارداری دارید باید از خوردن الکل اجتناب کنید زیرا مصرف الکل در دوران بارداری خصوصا ماه های اول برای مادر و جنین بسیار خطر آفرین است. برای اطمینان از روند رشد کودک لازم است که مادر از ماه های قبل از بارداری مصرف الکل را قطع کند. همچنین در دوران بارداری نیز مصرف الکل ممنوع است. عدم ترک الکل در این دوران مشکلات جبران ناپذیری را موجب می شود. در این مقاله به مشکلاتی که برای مادر و جنین در اثر مصرف الکل به وجود می آید، اشاره می شود.

الکل بر روی جنین چه اثری دارد

مواد غذایی مورد نیاز جنین از طریق جفت جذب می شود، الکل نیز از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که مادر الکل مصرف کند، جنین نیز از طریق جفت آن را جذب می کند گویی او نیز همزمان استفاده کرده است. مصرف الکل در دوران بارداری بر روی رشد جنین اثر منفی دارد. در سه ماهه اول بارداری سیستم عروقی و عصبی جنین شکل می گیرد به همین دلیل اثر سوء مصرف الکل در این دوران بیشتر نمود پیدا می کند. البته با توجه به اینکه در تمام مراحل بارداری بخشی از جسم کودک شکل می گیرد عدم مصرف الکل لازمه کل مراحل بارداری است و محدود به سه ماهه اول نمی شود. مادرانی که در طی بارداری از الکل استفاده می کنند ممکن است شاهد یکی از موارد زیر باشند:

 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • کاهش وزن کودک در هنگام تولد
 • رخ دادن مشکلات شنوایی
 • بروز بیماری های قلبی

مقاله مرتبط : توصیه های تب سنتی در دوران بارداری

سندرم جنین الکلی

یکی از متداولترین ناهنجاری هایی که در کودکانی با مادر الکلی ممکن است رخ دهد، سندرم جنین الکلی است. این کودکان به طور کلی از کمبود وزن و کوتاهی قد رنج می برند. همچنین طیف وسیعی از آنها در همان بدو تولد فاقد پل بینی و تورفتگی لب هستد. اما علاوه بر علائم جسمی اثرات ذهنی از جمله ضعف حافظه، نقص توجه، افت یادگیری، تاخیر در گفتار و زبان، پیش فعالی، عدم توانایی یادگیری ریاضی، هوش پایین و … نیز در این کودکان رخ می دهد. اگرچه ممکن است داروهایی برای کنترل این بیماری ها وجود داشته باشد اما باید گفت از بین بردن این بیماری ها غیر ممکن است.

بسیاری از کودکان ممکن است در معرض مصرف کم الکل قرار داشته باشند. در این کودکان ممکن است بیماری های اشاره شده در بالا رخ ندهد اما آنها مستعد بیماری های رفتاری و شناختی هستند. لازم به ذکر است عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در این بیماری ها دخیل است.

در دوران بارداری مصرف الکل ممنوع

مصرف تمام مشروبات الکلی ممنوع

شاید تنوع محصولات الکلی و روش های متفاوت تولید آنها این دیدگاه را ایجاد کند که برخی از آنها می تواند اثر گذاری کمتری داشته باشد. اما لازم به توضیح است که هر نوشیدنی الکلی چه به صورت صنعتی و چه دست ساز در دوران بارداری خطر آفرین است و باید از خوردن آن پرهیز کرد.
این موضوع شامل مقدار و دفعات مصرف نیز می شود. همانطور که در بالا اشاره شد مصرف الکل در دوران بارداری برای جنین اثرات سویی در پی دارد پس باید از آنها ولو به مقدار اندک پرهیز کرد. نباید سلامت و آینده کودک را فدای لذت کوتاه مدت مصرف الکل کرد.

ممنوعیت مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری محدود به دوره خاصی نیست و باید در طول ۹ ماه رعایت شود. اما مصرف الکل در ۳ ماهه اول اثرات مخرب بیشتری نسبت به سایر ماه ها از خود برجای می گذارد. حتی بهتر است قبل از تخمک گذاری از مصرف الکل خودداری شود. هستند مادرانی که بعد از چندین ماه از بارداری خود مطلع می شوند و با این عدم آگاهی به کودک خود آسیب می زنند پس بهتر است اگر قصد بارداری ندارید و الکل مصرف می کنید در روش های پیشگیری بیشتر دقت کنید.

ترک اعتیاد به الکل در بارداری

اعتیاد به الکل

برخی از بانوان به علت مصرف مداوم نوشیدنی های الکلی، به الکل معتاد می شوند. این دسته از افراد نمی توانند در طی مدت کوتاهی مصرف خود را قطع کنند و ترک اعتیاد آنها نیز مانند مواد مخدر است و باید اصولی و طبق برنامه انجام شود. ترک ناگهانی الکل علاوه بر خماری و فشار عصبی، احتمال بروز خطرات ناگوار را نیز افزایش می دهد پس اگر قصد بارداری دارید و یا باردار هستید به یک باره آن را ترک نکنید.

اگر هنوز باردار نشده اید بهتر است زیر نظر پزشک اعتیاد را ترک کنید. ولی اگر باردار هستند از خطرات مصرف الکل در دوران بارداری چشم پوشی کنید و به آهستگی اعتیاد را ترک کنید. لازم به ذکر است حتما باید مصرف الکل در دوران بارداری متوقف شود.

مادران بارداری که هنوز الکل مصرف می کنند

مصرف الکل در دوران بارداری اگرچه خطرناک است اما نگرانی ناشی از مصرف آن نیز برای کودک خطر آفرین است. اگر در دوران بارداری هستید به مرور مصرف خود را تا قطع کامل کاهش دهید. باید بدانید استرس و نگرانی انتخاب درستی برای نجات جنین نیست.

برای ترک مصرف الکل در قدم اول باید به پزشک مراجعه کرد تا تحت نظر او مصرف الکل را کاهش داد. سپس با چکاپ مداوم، تغذیه مناسب، دوری از محیط های استرس زا و … می توان اثرات تخریبی مصرف الکل در دوران بارداری را کاهش داد.

مصرف الکل توسط پدر

پدرانی که تمایل به داشتن فرزند دارند لازم است که قبل از بچه دار شدن از مصرف الکل اجتناب کنند زیرا الکل اثر منفی بر روی تولید اسپرم دارد. پدر نیز به اندازه مادر در شکل گیری جنین نقش دارد و مصرف الکل پدر نیز می تواند اثرات مخربی را در پی داشته باشد. از جمله بیماری هایی که مصرف الکل پدر در کودک ایجاد می کند به شرح زیر است:

 • کاهش اندازه مغز
 • اختلالات عملکرد شناختی
 • اسکیزوفرنی
 • اوتیسم
 • نقص مادرزادی
 • پرخاشگری
 • بیش فعالی

عوامل ذکر شده اثرات مستقیم مصرف الکل است اما مصرف الکل پدر گاهی ممکن است برای مادر با بار عصبی همراه باشد. این تنش وارد شده به مادر به طور غیر مستقیم بر جنین اثر منفی دارد.

منبع: healthline و marchofdimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا