بیماری‌هاسلامت و تغذیه

عفونت واژن علائم و روش های درمان آن

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنانه عفونت واژن است. التهابی که موجب خارش در واژن شده و ترشح ایجاد می‌کند. این عفونت گاهی همراه با درد نیز است. این عفونت علت‌های گوناگونی می‌تواند داشته باشد مثلاً عفونت گرفتن یا تغییر تعادل طبیعی بدن و یا ایجاد باکتری‌هایی در واژن. در این مقاله علائم عفونت واژن و راه‌های درمان آن را بیان خواهیم نمود. برای تشخیص علائم این عفونت راه‌های بسیاری وجود دارد. درمان این بیماری به دو صورت گیاهی و دارویی ممکن است.

انواع عفونت‌های واژن در زنان

عفونت واژن در انواع مختلفی ایجاد می‌شود از جمله:

واژینوز باکتریال: این نوع عفونت باعث می‌شود تعادل طبیعی بدن به‌ هم‌ خورده و باکتری‌هایی در واژن رشد کنند. زمانی که رشد این باکتری‌ها بیش‌ از حد می‌شود عفونت واژینوز باکتریال به وجود می‌آید.

واژینوز باکتریال

عفونت قارچی واژن: این نوع از عفونت که از نام آن نیز پیدا هست یک نوع عفونت قارچی است که از قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس (Candida albicans) در بدن ایجاد می‌شود.

تریکومونیازیس (Trichomoniasis): این نوع عفونت که به عفونت انگلی نیز معروف است، بیشتر از طریق رابطه‌ی جنسی ایجاد می‌شود. یک نوع انگل در ایجاد عفونت تریکومونیازیس نقش دارد.

هرکدام از این نوع عفونت‌های واژن روش درمانی خاص خود رادارند.

علائم عفونت واژن 

افرادی که دچار بیماری عفونت واژن می‌شوند علائم و راه‌های درمان آن را باید بدانند.

  • ایجاد خارش و ناراحتی و درد در ناحیه واژن؛
  • وجود درد در هنگام ادرار؛
  • تغییر در رنگ و بوی ترشحات واژنی و حتی در حجم این ترشحات؛
  • دیدن خونریزی‌های خفیف در واژن و گاهی لکه بینی؛
  • به وجود آمدن درد در هنگام رابطه‌ی جنسی.

اگر مشاهده کردید که نوع ترشحات شما تغییر یافته و نسبت به گذشته متفاوت است، این مورد می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید چه نوع بیماری عفونت واژنی گرفته‌اید. می‌توانیم این تغییر را نوعی از علائم عفونت واژن و راه‌های درمان آن بدانیم و به این منظور اقدام کنیم. مثلاً:

تغییرات ترشحات در عفونت واژینوز باکتریال: در این نوع عفونت، ترشحات معمولاً بد بو بوده و به رنگ خاکستری – سفید است. این نوع ترشحات عموماً بعد از رابطه‌ی جنسی مشاهده می‌شوند و بوی ماهی می‌دهند.

تغییرات ترشحات در عفونت واژینال قارچی: در این نوع عفونت تنها علامت اصلی آن، به وجود آمدن خارش در واژن است. ولی یک نوع ترشحات سفید رنگ غلیظی نیز در فرد ایجاد می‌کند.

تغییرات ترشحات در عفونت تریکومونیازیس: در این نوع عفونت نیز ترشحات به رنگ دیگری در می‌آیند. معمولاً ترشحات به رنگ سبز – زرد بوده و حالت کف مانند دارند.

علل عفونت واژن

بیماری‌های دردناک واژن و علت به وجود آمدن آن‌ها

هر نوع از عفونت‌های واژن دلایل و علت‌های گوناگونی دارند تا به وجود بیایند. مثلاً:

  • عفونت واژینوز باکتریال: یکی از علت‌های اصلی ایجاد این نوع عفونت، رشد و تکثیر بیش‌ از حد باکتری‌های طبیعی موجود در واژن است. باکتری به نام لاکتوباسیلوس به‌ صورت طبیعی در واژن قرار دارد. این باکتری توسط باکتری‌های بی‌هوازی در واژن تکثیر می‌شود. زمانی که تعادل بین باکتری‌های طبیعی موجود در واژن به هم می‌خورد عفونت ایجاد می‌شود.
  • عفونت قارچی: این نوع عفونت با رشد قارچ کاندیدا آلبیکانس به وجود می‌آید. این قارچ مختص به واژن نبوده و در اعضای دیگر بدن نیز ایجاد می‌شود.
  • عفونت تریکومونیازیس: این عفونت که نوعی عفونت مقاربتی است به‌وسیله‌ی انگلی به نام تریکوموناس به وجود می‌آید. اگر یکی از شریک‌های جنسی دچار این نوع عفونت باشد، از طریق رابطه‌ی جنسی به شریک دیگر خود نیز انتقال می‌دهد.
  • التهابات واژن غیر عفونی: این بیماری نوعی عفونت نیست ولی در اثر استفاده از مواردی چون اسپری‌های واژنی، صابون‌های معطر، مصرف قرص بارداری، استفاده از مواد بهداشتی و … به وجود می‌آید. این عوامل موجب ناراحتی و ایجاد حساسیت در واژن می‌شود.
  • سندروم تناسلی ادراری یائسگی: این نوع بیماری که پس از یائسگی ایجاد می‌شود به دلیل کاهش استروژن در بدن است. باعث می‌شود در واژن حالت خشکی، سوزش و حتی درد ایجاد گردد.

مقاله مرتبط : فولیکولیت واژن و نحوه برخورد با آن

انواع عفونت واژن و راه‌های درمان آن

پس‌ از این که علائم عفونت واژن را مشاهده کردید و نوع عفونت را تشخیص دادید می‌توانید از این راه‌های درمانی استفاده نمایید. از جمله علائم عفونت واژن و راه‌های درمان آن موارد زیر است. مثلاً:

 عفونت واژینوز باکتریال: از قرص‌های مترونیدازول، ژل‌های مترونیدازول و یا پماد کلیندامایسین استفاده کنید.

 عفونت قارچی: از داروهایی چون میکونازول، کلوتریمازول، بوتوکونازول، ویا تریکونازول استفاده نمایید.

عفونت تریکومونیازیس: معمولا داروهایی همچون مترونیدازول و یا تینیدازول تجویز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا