بارداریسلامت و تغذیه

کمردرد در بارداری از پیشگیری، علت و درمان آن

کمردرد در بارداری یکی از شایع‌ترین عوارض این دوران است. برخی از عوارض بارداری می‌تواند به‌ صورت‌های بسیار شدیدی به وجود بیایید که برای سلامت مادر و جنین خطرناک باشد. البته اکثر عوارض بارداری خوش‌خیم بوده و به صورت حاد ظاهر نمی‌شوند.

کمردرد در دوران بارداری یکی از عوارض بارداریست و اغلب در سه‌ ماهه سوم رخ می‌دهد. برخی از دردها و مشکلات یک خانم می‌تواند با باردار شدن تشدید شده و یا بروز نمایند. یکی از این مشکلات دردهای ناحیه کمر است.

علل کمردرد در بارداری

برخی از خانم‌ها به‌ محض باردار شدن دردهایی را در ناحیه کمر حس می‌کنند. در صورت بروز دردهایی با ویژگی شروع ناگهانی و شدید، دردهایی همراه با خونریزی که سبب اختلال یا ناتوانی در حرکت شود، باید به‌ صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کرد. این موارد جزو اورژانس‌های بارداری محسوب می‌شوند.

مهم‌ترین علت درد در ناحیه کمر یک خانم باردار سالم تغییرات هورمونی ناشی از بارداری است. این دردها معمولاً شدید نبوده و با درمان‌های متداول رفع می‌شوند.

علت دیگر دردهای ناحیه کمر در بارداری به دلیل رشد جنین و افزایش وزن ناشی از آن است. در نتیجه وزن اضافه رحم و ضمایم آن، باعث تغییرات ساختمانی در ستون فقرات می‌شود.

نکاتی برای پیشگیری از کمردرد در بارداری

  • از کفش‌های پاشنه بلند استفاده نکنید. بهترین گزینه پوشیدن کفش پاشنه کوتاه با قوس مناسب است.
  • از گن استفاده شود.
  • اگر کمردرد همچنان ادامه داشت، حتما با پزشک مشورت کنید.
  • بدون تشخیص پزشک از داروهای ضددرد یا داروهای شل‌کننده عضلات استفاده نکنید.
  • برای بلند کردن اجسام از روی زمین یک دفعه خم نشوید.
علل کمر درد در بارداری

راه‌های کاهش کمردرد بارداری

برای درمان هر درد و مشکلی در بدن ابتدا بایستی علت آن را تشخیص دهیم. تشخیص درست درمان مناسب را در پی خواهد داشت. در حقیقت دانستن علت درد ما را به سمت درمان صحیح راهنمایی می‌کند. اگر خانم باردار بیماری خاصی در این زمینه نداشته باشد (بیرون‌زدگی دیسک، سیاتیک یا انحرافات ستون فقرات)، اغلب دردهای شدیدی را تجربه ننموده و بارداری را به‌ راحتی تحمل می‌‌کند.

با این‌ حال بهتر است به‌ جای تحمل درد در صورت امکان، پیشگیری‌های لازم انجام شوند. حتی در صورت پیشگیری تنها به دلیل بارداری امکان وجود دردهایی در ناحیه کمر وجود دارد. به این منظور درمان‌های مختلفی را می‌توان پیشنهاد داد. یکی از این راه‌ها رعایت حفظ صحیح نشستن، راه رفتن و خوابیدن است.

حفظ ستون فقرات براساس فرم ساختمانی صحیح آن در نشستن و راه رفتن کمک بسیار زیادی در پیشگیری و حتی کاهش دردهای ناحیه کمر خواهد کرد. در صورتی‌ که فشار به علت بد نشستن و بد راه رفتن از روی ناحیه کمر برداشته شود، درد نیز برطرف خواهد شد.

اصلاح روش خوابیدن

در هنگام خوابیدن در بارداری به زنان توصیه می‌شود که به پهلوی راست بیشتر بخوابند. خوابیدن به پشت به دلیل فشار و وزن سنگین رحم به مهره‌های ناحیه کمر فشار وارد می‌کند و سبب درد در این ناحیه می‌شود. هنگام خوابیدن به پهلو بهتر است، یک بالشت یا کوسن کوچک را بین پاها قرار دهید. تصحیح حالت خوابیدن به کاهش و حتی تسکین کمردرد در بارداری کمک بسیاری می‌کند.

نحوه صحیح خوابیدن زن باردار

کاهش استرس و حفظ آرامش

علت بیش از ۶۰ درصد کمردردها عصبی بوده و با آرامش و تغییرات مثبت روحی برطرف می‌شوند. بنابراین اطلاعات کافی به مادر و ایجاد فضای روحی مناسب و آرام‌بخش از راه‌های کاهش کمردرد در بارداری می‌باشند.

استفاده از کیسه آب گرم

استفاده از کیسه آب گرم یا کیسه یخ با توصیه پزشک یکی دیگر از راه‌های کاهش کمردرد در بارداری است.

کیسه آب گرم برای کمردرد

ماساژ دادن ناحیه کمر

ماساژ دادن ناحیه کمر نیز یکی دیگر از راه‌های ایجاد آرامش و رفع انقباضات و درد است. می‌توان در زمان بارداری برای کاهش کمردرد استفاده کرد. در صورت نیاز با مشورت پزشک و تجویز او از مسکن‌های دارویی نیز می‌توان استفاده نمود.

نکته: انجام منظم حرکات کششی، طب سوزنی، مشاوره، کایروپراکتیک و فیزیوتراپی برای درمان کمردرد در بارداری پیشنهاد می‌شود.

چه زمان برای کمردرد باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • درد شدید رو به افزایش یا درد ناگهانی
  • درد ریتمیک
  • مشکل در ادرار کردن یا احساس سوزن سوزن شدن در اندام‌های انتهایی

نکته: در موارد نادر این درد شدید کمر ممکن است به پوکی استخوان مرتبط با بارداری، آرتروز عفونی و علامتی از زایمان زودرس باشد.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز موثر و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم‌ژرسه

منبع: mayo clinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا