بارداری

علل و جزئیات بوی بد واژن در دوران بارداری

بوی بد واژن در دوران بارداری یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از زنان از آن رنج می‌برند. البته این مشکل تنها مختص به دوران بارداری نبوده و در سایر مواقع نیز پیش می‌آید. در هر حالت ضروری است تا نسبت به کشف علت و درمان به موقع آن اقدام شود.

نگاهی به موضوع بوی بد واژن در دوران بارداری

تجربه‌ی دوران بارداری برای هر کس با دیگری متفاوت است. اما به طور کلی می‌توان گفت بوی بد واژن از جمله نشانه‌های اولیه‌ی بارداری است که بسیاری از زنان آن را تجربه می‌کنند. طبق گفته‌ی پزشکان ضروری است تا علت اصلی بوی بد واژن را جویا شد و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

دلیل تغییر بوی واژن در دوران بارداری چیست؟

بوی بد واژن در دوران بارداری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عقیده‌ی پزشکان چند دلیل کلی می‌تواند برای این مشکل وجود داشته باشد که از قرار زیر هستند:

دلایل ایجاد بوی بد واژن در دوران بارداریتوضیحات
تغییرات هورمونیاز جمله تغییرات مهم بدن در دوران بارداری تغییر سطح هورمون‌ها است. افزایش هورمون استروژن باعث التهاب و بوی بد واژن می‌شود.
عفونت قارچیبه دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن زنان در دوران بارداری، ابتلا به عفونت‌های قارچی افزایش می‌یابد. افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری، سطح گیلیکوژن واژن را افزایش داده و محیط بسیار خوبی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند.
عفونت قارچی دارای نشانه‌های مختلفی از جمله خارش، سوزش، درد هنگام ادرار کردن و رابطه‌ی جنسی، ترشحات بدون بو و پنیری شکل و … می‌باشد. با بروز هر یک از این نشانه‌ها می‌توان به پزشک مراجعه کرد.
عفونت باکتریاییاز جمله عفونت‌های رایج در دوران بارداری،‌ واژینوز باکتریال می‌باشد که می‌تواند بوی واژن را تغییر دهد. این عفونت رقیق و تند بو می‌تواند منجر به زایمان زودرس نیز گردد. ضروری است تا در صورت مشاهده‌ی آن هر چه سریع‌تر نزد پزشک متخصص بروید.
بالا رفتن حجم خونبالا رفتن حجم خون نیز یکی از دلایل ایجاد بوی بد واژن می‌باشد.
تغییر رژیم غذاییرژیم غذایی تاثیر زیادی روی ایجاد بوی بد واژن دارد. مثلا مصرف سیر، کلم، پیاز و لبنیات می‌تواند این بو را افزایش دهد.
کم آبی بدنبرای جلوگیری از بوی بد واژن در دوران بارداری ضروری است تا روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب مصرف شود.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری می‌شود؟

به طور کلی و طبق مطالبی که پیش‌تر بیان شد، بوی بد واژن در دوران بارداری امری طبیعی و فراگیر است. اما در برخی موارد خاص ضروری است تا حتما به پزشک مختصص مراجعه شود. این موارد از قرار زیر هستند:

 • مشاهده‌ی قرمزی در قسمت‌های داخلی واژن
 • سوزش و خارش زیاد
 • احساس درد هنگام رابطه‌ی جنسی
 • درد و سوزش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات پنیری شکل، دارای رنگ‌های غیر معمول و همراه با بوی تند ماهی

بیشتر بدانید : درمان خانگی برای رفع بوی واژن

راه‌های از بین بردن بوی بد واژن کدام‌اند؟

قبل از هر اقدامی باید توجه داشته باشید که خود سرانه هیچ نوع درمانی را انجام ندهید. چرا که ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شود. به محض مشاهده‌ی علائم عفونت قارچی به پزشک متخصص مراجعه کنید. مصرف برخی داروهای واژینالی بدون دستور پزشک بسیار خطرناک بوده و می‌تواند عوارض زیادی برای مادر و جنین داشته باشد.

پزشک متخصص با انجام اقداماتی همچون نمونه برداری از ترشحات و آزمایش پاپ اسمیر نسبت به وجود قارچ و عفونت اطمینان یافته و سپس دست به تجویز دارو می‌زند. پزشک با تشخیص هر گونه عفونت قارچی یا باکتریایی آنتی بیوتیک‌های ویژه‌ی دوران بارداری را تجویز کرده و از گسترش عفونت و بوی بد واژن جلوگیری می‌کند.

البته برخی اقدامات کلی هستند که می‌توانند از بروز این مشکل جلوگیری کنند:

 • استفاده از لباس زیر نخی در دوران بارداری
 • تعویض لباس زیر دو بار در روز. صبح‌ها و شب‌ها
 • هرگز و هرگز از شلوارهای تنگ مانند ساپورت و جوراب شلواری و لباس‌های پلاستیکی و الیاف شیمیایی و غیر طبیعی استفاده نکنید
 • در صورت خیس شدن لباس زیر فورا آن را عوض کنید
 • آب ولرم برای شستن واژن مناسب‌تر است
 • دوش واژینال و شوینده‌های معطر اصلا توصیه نمی‌شوند
 • هنگام خشک کردن واژن دستمال را از جلو به عقب واژن حرکت دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا