نوزاد و کودک

بثورات در نوزاد: هنگام مشاهده چه کنیم؟

بثورات در نوزاد عارضه‌ای است که در برخی از نوزادان مشاهده می‌گردد. این عارضه پوستی به صورت دانه‌های ملتهب و قرمز رنگ پدید می‌آیند. به طور معمولا مادران زود متوجه این مشکل می‌شوند و اقدام به درمان می‌نمایند. این مشکل پوستی بیشتر در محل پوشک و ناحیه تناسلی نوزاد پدیدار می‌شود. این ناحیه از بدن بسیار حساس بوده و سریع دچار عرق سوزی می‌گردد که به احتمال زیاد نوزاد شما را کلافه خواهد نمود.

بثورات اگر به موقع و به طور صحیح درمان نگردد، ممکن است تبدیل به عارضه‌های خطرناک‌تری گردد. این عارضه‌ها انواع عفونت‌های قارچی و باکتریایی هستند. باید مراقب این موضوع باشید. زیرا عفونت‌های باکتریایی سبب تب کردن نوزاد می‌شوند و باعث ترشح مایع زرد رنگی می‌گردند و عفونت‌های قارچی نیز تبدیل به دمل‌های بسیار چرکی می‌گردند که این موضوع می‌تواند برای نوزاد مشکلات بسیاری را ایجاد نماید. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی موضوع بثورات پرداخته و راه‌های درمان را ارائه دهیم.

علت به وجود آمدن بثورات چیست؟

دلیل اصلی به وجود آمدن این عارضه مرطوب بودن دائمی پوشک نوزاد می‌باشد. نوزادان در طول روز دفعات زیادی ادرار می‌نمایند و همچنین مدفوعی آبکی دارند، همین موضوع سبب ایجاد شرایط رطوبت برای به وجود آمدن این مشکل پوستی می‌شود.

مادران باید توجه داشته باشند که نوزاد مدت زمان زیادی کثیف نماند، زیرا این موضوع می‌تواند مشکل را تشدید نماید. علت دیگر به وجود آمدن این مشکل می‌تواند استفاده از داروهای آنتی بیوتیکی باشد. زیرا این داروها سبب اسهال می‌گردد و ضایعات پوستی را در نوزادان به وجود می‌آورد.

راه درمان بثورات در نوزادان چیست؟

موثرترین و بهترین راه برای درمان بثورات تمیز کردن و خشک نگه داشتن ناحیه پوشک نوزاد می‌باشد. زیرا علت اصلی به وجود آمدن این مشکل رطوبت بیش از اندازه ناحیه تناسلی می‌باشد.

ممکن است با رعایت بهداشت و تمیز کردن باز هم نوزاد دچار بثورات شود. در این موقع بهتر است به فکر تعویض مارک پوشک بچه باشید. احتمال دارد ماده‌ای در داخل پوشک سبب ایجاد حساسیت در نوزاد شما گردد. معمولا در طول یک هفته این عارضه‌ها از بین می‌رود، ولی در صورت ادامه یافتن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

پماد زینک اکساید نیز می‌تواند تاثیر زیادی را در درمان این بثورات داشته باشد که می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها تهیه نمایید. سعی کنید از سایر پمادهای سوختگی زیاد استفاده نکنید، زیرا امکان ایجاد حساسیت‌های دیگر را برای نوزادتان دارد.

چگونه از به وجود آمدن بثورات پیشگیری نماییم؟

همانطور که در بالا به این مطلب اشاره نمودیم، بهترین راه برای مقابله با این عارضه تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه پوشک نوزاد می‌باشد. اگر سعی کنید رطوبت این ناحیه را کمتر کرده و تمیز نگه دارید، میزان ابتلا نوزاد به بثورات بسیار کمتر خواهد شد. بهتر است مراحل زیر را با جدیت کامل انجام دهید.

  1. در عوض کردن پوشک بچه سریع عمل کنید. بهتر است بلافاصله بعد از ادرار و یا مدفوع نوزاد پوشک را تعویض نمایید تا محل تناسلی مرطوب نگردد و نوزاد اذیت نشود.
  2. ناحیه تناسلی را هر بار شسته و اجازه دهید تا قبل از پوشک کردن خشک شود.
  3. از یک پماد به عنوان پیشگیری استفاده نمایید.
  4. از پوشک با کیفیت استفاده نمایید و هنگام بستن پوشک آن را بسیار محکم نکنید. اجازه دهید تا کمی هوا در محل رد و بدل شود.
  5. به رژیم غذایی بچه دقت کنید تا بدانید بثورات ربطی به حساسیت غذایی دارد یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا