پدر و مادرنوزاد و کودک

نحوه بغل کردن نوزاد

همان‌طور که می‌دانید در ابتدای تولد، کودکان بسیار حساس هستند. می‌توان این‌طور گفت که اعضای بدن نوزاد به حرکت ناگهانی و افتادن بسیار آسیب پذیر هستند. کودک شما به ویژه در سال‌های ابتدایی زندگی‌اش نیاز به بغل کردن دارد چرا که از این طریق احساس امنیت می‌کند. اگر شما با نحوه بلند کردن نوزاد و حمل او آشنا نباشید، علاوه بر اینکه ممکن است برای او احساس ناخوشایندی به وجود بیاورید، خودتان هم در نهایت از کمردرد رنج خواهید برد.

بغل کردن و بلند کردن کودک شما به نحوه خوابیدن او بستگی دارد. باید بدانید که در عین اینکه شما می‌خواهید کودک خود را حمل کنید با بغل کردن احساس و علاقه خود را نیز به کودک خود نشان خواهید داد. باید دقت داشته باشید معمولا بغل کردن چون یکی از نخستین راه‌های برقراری ارتباط شما با کودک شماست باید به صورت صحیح انجام گیرد تا تاثیرگذار باشد. در این بخش می‌خواهیم شما را با نحوه بلند کردن نوزاد آشنا کنیم.

بغل کردن و نحوه بلند کردن نوزاد

شما هم بدون شک زمانی که فردی نوزاد شما را بغل می‌کند نگران هستید که نکند نداند که چطور باید نوزاد شما را حمل کند و او را دچار مشکل کند. حساسیت‌های بی‌دلیل را کنار بگذارید چرا که اشکالی ندارد که اطرافیان کودک شما را بغل کنند. اما دقت داشته باشید که آن‌ها در واقع باید بدانند که نحوه بغل کردن به چه صورت است و همچنین حمایت صحیح از سر او را نیز بلد باشند.

مقاله مرتبط : زردی (یرقان) در نوزاد چیست؟

 این امر به ویژه زمانی حائز اهمیت خواهد شد که ببینید پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در عین اینکه بسیار به نوزاد علاقه‌مند هستند اما نحوه بلند کردن نوزاد را بلد نیستند و معمولا به روش قدیمی او را در آغوش می‌گیرند. در این مواقع بهتر است که با ملاطفت به آن‌ها تذکر دهید. همچنین برای انتقال کودک به بغل یک فرد دیگر باید با حوصله باشید و این کار را به سرعت انجام ندهید. بهتر است که پس از مدتی کودک خود را پس بگیرید. همچنین اجازه ندهید که فردی که کودک را بغل می‌کند دچار بیماری‌های خاصی به ویژه سرماخوردگی باشد.

بغل کردن بر روی شانه

نحوه بلند کردن نوزاد به طور صحیح

  1. برای اینکه نوزاد خود را بلند کنید ابتدا یکی از دست‌های خود را زیر سر و گردن بچه و دست دیگر خود را زیر باسن او بگذارید.
  2. در حالی که بدنتان نزدیک است او را بلند کنید و حمایت از سر و گردن را هم فراموش نکنید.
  3. نوزاد را به سمت قفسه سینه و شانه‌های خود بچرخانید.

بلند کردن نوزاد دارای مدل‌های مختلفی است. بهترین روشی که می‌توانید توسط آن نوزاد خود را بلند کنید روشی است که هم شما با آن راحت هستید هم نوزادتان. نوزاد شما باید امنیت را در آغوش شما تجربه کند. صحیح‌ترین نحوه بلند کردن نوزاد به صورتی است که او به سینه شما چسبیده باشد و یا روی شانه‌های شما قرار گرفته باشد. اگر در این حالت هم نوزاد شما احساس خوشایندی نداشته باشد شروع به گریه کردن خواهد کرد.

در اینجا می‌خواهیم شما را با راحت‌ترین پوزیشن‌هایی که می‌توانید توسط آن کودک خود را نگه دارید آشنا کنیم.
نحوه بغل کردن صحییح کودک
  1. نحوه بلند کردن نوزاد روی شانه: برای این کار شما باید یک دست را زیر باسن کودک خود بگذارید و با دست دیگر خود شانه او را نگه دارید. دقت داشته باشید که پس از این باید سر او را نگه دارید و نوزاد را به قفسه سینه خود بچسبانید.
  2. نحوه بلند کردن نوزاد روی بازو: در این حال نوزاد در واقع مقابل صورت شما قرار خواهد گرفت. برای این کار سر بچه را روی خمیدگی آرنج خود قرار دهید و باسن او را با دست دیگر نگه دارید. دقت داشته باشید که در این حال نوزاد شما نباید با پوزیشن دست‌های شما احساس ناخوشایندی داشته باشد.
  3. نحوه بلند کردن نوزاد پشت به صورت: در این حال باید بگذارید تا سینه نوزاد روی آرنج شما قرار بگیرد. در نهایت هم با یک دست از بغل می‌توانید او را از ناحیه باسن ساپورت کنید و دست دیگر خود را زیر بدن او قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا