اقدام به بارداریسلامت و تغذیه

همه چیز درباره‌ی واکسن ام ام آر

واکسن ام ام آر یا همان واکسنی که برای بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون از آن استفاده می‌شود، موردی است که برای زنان باردار تجویز می‌گردد. همه افراد در زمان کودکی نسبت به این بیماری‌ها واکسینه شده‌اند و در صورت ابتلا عوارض سختی را تجربه نخواهند کرد، اما ابتلای مادر در دوران بارداری به این بیماری‌ها می‌تواند آسیب‌های جدی را به جنین در حال رشد وارد نماید.

ابتلا به سرخجه در زمان بارداری چه خطراتی را دارد؟

در صورتی که مادر در دوران بارداری مبتلا به بیماری سرخجه شود و قبل از آن واکسن ام ام آر را دریافت نکرده باشد، احتمال ابتلا جنین به بیماری‌های مادرزادی که سندروم سرخجه نام دارند بسیار بالا است.

در صورتی که زمان ابتلا سه ماهه اول بارداری باشد، میزان خطر ۸۵ درصد، سه ماهه دوم ۲۵ درصد و در سه ماهه سوم درصد آن بسیار ناچیز می‌باشد. اختلال ذهنی، بینایی، شنوایی و مشکلات قلبی از عوارض این سندروم می‌باشد.

عفونت سرخجه حتی می‌تواند باعث تولد زودرس و یا سقط جنین شود. این موضوع به قدری اهمیت دارد که تقریبا همه پزشکان در ابتدا کار آزمایشات لازم را از مادر دریافت می‌نمایند تا از مبتلا نبودن او به سرخجه اطمینان یابند.

زمان مناسب تزریق واکسن ام ام آر کی می‌باشد؟

واکسن ام ام آر زمانی توصیه می‌شود که مادر در طول عمر خود دچار بیماری خفیف نشده باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از اقدام به بارداری حتما واکسن ام ام آر دریافت شود، زیرا در طول دوران بارداری این موضوع می‌تواند برای مادر و جنین مشکلاتی را به وجود آورد.

اما اگر باردار شده و هنوز اطلاعی از واکسینه شدن نداشتید، می‌توان واکسن را در دوران بارداری نیز به مادر تزریق نمود. بر اساس تحقیقات انجام شده تا به حال هیچ کدام از مادرانی که در دوران حاملگی واکسینه شده‌اند هیچ نوزاد مبتلا به سندروم سرخجه را به دنیا نیاورده‌اند. همچنین در این مادران میزان سقط جنین نیز بیش از سایر افراد نبوده است.

ترسی برای واکسینه شدن در بارداری نداشته باشید

اصلا ترسی در این باره نداشته باشید. در صورتی که حامله شده‌اید و نیاز به واکسن ام ام آر دارید حتما در اولین فرصت آن را دریافت نمایید. بر طبق مطالعات و تحقیقات هیچ خطری شما و جنین را تهدید نمی‌کند.

دقیقا چه افرادی باید واکسن ام ام آر را دریافت نمایند؟

برای تشخیص این موضوع پزشک آزمایشات دقیق را برای شما توصیه می‌نماید. در صورتی که بر اساس نتایج آزمایش بدن شما در برابر این عفونت‌ها مصون نباشد، حتما باید این واکسن را دریافت نمایید. همچنین در افرادی که ایمن سازی به سختی انجام می‌شود و دارای حساسیت‌های خاصی می‌باشند، باید واکسن را دریافت کنند.

نکته‌ی مهم درباره‌ی واکسن ام ام آر

در صورتی که قصد بارداری دارید، حتما باید قبل از اقدام به بارداری با مشورت پزشک آزمایشات لازم را انجام دهید. اگر بعد از آزمایش متوجه شدید که نسبت به بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون مصون نیستید، باید حتما واکسن را دریافت نمایید. در غیر این صورت نیازی به واکسن نخواهید داشت.

اگر در حال حاضر باردار بوده و اطلاعی از این موضوع ندارید باید سریعا با آزمایشات لازم درباره‌ی مصون بودن و یا نبودن اطلاعات لازم را کسب نمایید. در صورتی که مصون نیستید باید واکسیناسیون را انجام دهید. لازم نیست در این مورد نگران باشید. زیرا مادران بسیاری در زمان بارداری واکسن ام ام آر را دریافت نموده و نوزادان سالمی را به دنیا آورده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا