نوزاد و کودک

کنجکاوی جنسی کودکان و آنچه که باید بدانید

یکی از عواملی است که گاهی باعث ایجاد ترس و اضطراب در والدین می‌گردد، کنجکاوی جنسی کودکان است. معمولا کودکان در سنین مشخصی دچار کنجکاوی جنسی می‌گردند و این موضوع سبب می‌شود تا کودک اقدام به کشف بدن خود نماید. این اکتشافات باعث لمس برخی از اعضای بدن توسط کودک می‌شود. مشاور خانواده خانم طاهریان معتقد است کودکان با وارد شدن به ۳ سالگی حتما با مفهوم حریم خصوصی آشنا شوند و نقاط خصوصی بدن را به آنها آموزش دهید.

 کنجکاوی جنسی کودکان چیست؟

در مواجهه با کنجکاوی جنسی کودک خود باید منطقی و واقع بین باشید. باید بدانید که کودک این کار را صرفا برای شناختن بدن خود انجام می‌دهد و نباید او را دچار هرگونه عذاب وجدان نمایید. شاید در بازه زمانی که دستشویی رفتن را به کودک خود آموزش می‌دهید این رفتار را بیشتر از سایر اوقات مشاهده نمایید.

این موضوع به دلیل مورد توجه بودن اعضای بدن او در بازه زمانی آموزش دستشویی است. در صورتی که ادامه این روند و کنجکاوی جنسی کودک خود را مشاهده نمودید، باید رفتاری بسیار منطقی و عاقلانه داشته باشید. اغلب کودکان با دست زدن به آلت تناسلی خود احساس خوبی می‌کنند و این موضوع سبب ادامه این رفتار است.

برخی از والدین به اشتباه دست زدن کودک به اندام جنسی را خودارضایی تلقی می‌کنند در حالیکه این موضوع صحت ندارد. داشتن اطلاعات کافی و کسب دانش می‌تواند والدین را در مواجهه با این موضوع کمک بسیاری نماید. در صورتی که بعد از اقدامات لازم کودک شما این رفتار را ادامه می‌دهد، بهتر است با یک متخصص مشورت نمایید و صحیح‌ترین راه برای حل این موضوع را انتخاب کنید.

کنجکاوی جنسی در کودکتذکر:

  • به یاد داشته باشید که رفتار غلط و نادرست در این مورد می‌تواند در آینده زیان‌های جبران ناپذیری را در زندگی جنسی کودک ایجاد نماید.
  • کودکان در سنین بین ۳ تا ۶ سالگی اولین کنجکاوی جنسی را تجربه می کنند.

 والدین چه رفتارهایی نباید انجام دهند؟ 

این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. لطفا به عنوان والدین مسئولیت پذیر یاد بگیرید باید چه واکنش‌هایی را نشان داده و کدام واکنش‌ها را نباید بروز دهید.

در صورت مشاهده دستکاری اندام تناسلی و کنجکاوی جنسی کودک توسط خودش هرگز این رفتارها را نکنید:

  • دعوا کردن و سر و صدا راه انداختن در خانه
  • ایجاد احساس شرم و خجالت در کودک
  • آشکار کردن این موضوع در کنار سایر افراد
  • ایجاد احساس بد در کودک نسبت به بدن خودش
  • انتقال حس گناه
  • انتقال این فکر که او حق ندارد از بدن خود لذت ببرد

بهترین کاری که یک مادر و پدر در مواجهه با کنجکاوی جنسی می‌توانند انجام دهند، آموزش دادن مفاهیم عمومی و خصوصی می‌باشد. سوالات کودکان را جدی بگیرید و با حوصله و متناسب با سن آن‌ها و ساده جواب دهید.

آموزش صحیح به کودک در رابطه با کنجکاوی جنسی

شما باید به کودک خود آموزش دهید که برخی کارها خصوصی هستند و نباید آن‌ها را پیش سایر افراد انجام دهد. اگر چنین کاری کرد سعی کنید به کمک اسباب بازی های کودک و یا کارتون مورد علاقه اش حواس او  را پرت کنید.

مقاله مرتبط : آیا بازی فکری باعث رشد خلاقیت کودکان می شود؟

متاسفانه نسل قبلی آسیب بسیار زیادی را در رابطه با این موضوع خورده است. احساس شرم و گناه نه تنها باعث ترک انجام این کار نمی‌شود بلکه وسوسه این کار را بیشتر می‌نماید.

مادران و پدران نسل حاضر باید آگاه باشند و بدانند که حق ندارند، کودک را نسبت به بدن خودش منزجر نمایند. با کسب دانش کافی می‌توان بیماران جنسی جامعه را کمتر نمود.

سخن پایانی

کنجکاوی جنسی در کودکان کاملا طبیعی است. بهتر است والدین قبل از هر برخورد عجولانه ای نسبت به این رفتار کودک، اطلاعات مفید و مختصری در این رابطه متناسب با سن کودک به او بدهند. ممنون می شویم نظرها یا پیشنهادهای سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

healthy children

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا