سلامت و تغذیهنوزاد و کودک

تاثیر ویروس کرونا بر روی کودکان

ویروس کرونا معضل و درگیری کل جهان است که به تازگی همه انسان‌ها را مشغول خود نموده است. در اوایل پیدایش این ویروس موضوعی مطرح شد که کودکان، مبتلا به این بیماری نمی‌شوند. اما بعد از گذشت زمان مواردی مشاهده شد که کودکان زیر ۱۰ سال مبتلا به ویروس کرونا شدند و حتی در مواردی این بیماری موجب مرگ نیز شده است.

بعد از این مشاهدات این اطلاع رسانی انجام شد که کودکان نیز باید در برابر این ویروس مورد حفاظت قرار بگیرند. البته این موضوع که میزان ابتلا در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر است صحت دارد، اما در هر صورت امکان ابتلا به ویروس کرونا در کودکان نیز وجود دارد.

چه کارهایی برای پیشگیری از ابتلا کودکان به ویروس کرونا انجام دهیم؟

  • روزانه به طور مداوم دست‌ها را با آب و صابون شست و شو دهیم و در صورت نداشتن دسترسی به آب از محلول‌های ضد عفونی کننده استفاده نماییم.
  • از افرادی که علائم سرماخوردگی مانند سرفه، عطسه و یا تب دارند دوری نمایید.
  • تمامی وسایل و جاهایی که روزانه توسط افراد لمس می‌گردد با الکل و محلول‌های ضد عفونی کننده تمیز شوند.
  • اسباب بازی‌ها و تمام وسایل کودک را با آب و مواد شوینده شستشو داده و ضد عفونی نمایید.

آیا نیازی به استفاده از ماسک می‌باشد؟

استفاده از ماسک برای افرادی مناسب است که دارای علائم بیماری می‌باشند. اگر کودک علائم سرماخوردگی مثل سرفه و عطسه را ندارد، لازم به استفاده از ماسک نمی‌باشد.

در زمان قرنطینه چه کارهایی انجام دهیم؟

باید رفت و آمد را به کمترین میزان ممکن برسانیم. این مورد برای مقابله با ویروس کرونا از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا در این صورت زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع می‌گردد.

تا حد امکان دورهمی و مهمانی‌ها را حذف نمایید و در صورت دیدار افراد سعی کنید تعداد آن‌ها را به حداقل برسانید.

در صورت خروج از خانه برای موارد ضروری حتما فاصله اجتماعی را برای مقابله با ویروس کرونا رعایت نمایید.

شستشوی دست‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به کودک یاد دهید تا مرتب دستان خود را بشوید. البته طرز صحیح شستن دست‌ها را نیز به کودک بیاموزید.

قطعا یکی از کارهایی که باید انجام دهید لغو تمام برنامه‌ها و سفرهای بهاری است. رفتن به سفر خطرات بسیار زیادی را در پی دارد. برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری این موضوع بسیار مهم است.

کودکان ناقلان بسیار خوبی برای ویروس کرونا می‌باشند

علائم این بیماری در کودکان اغلب خفیف است و مثل یک سرماخوردگی ساده می‌گذرد. کودکان می‌توانند بدون بروز علائم این بیماری، ویروس را به افراد بزرگسال و کسانی که در گروه خطر قرار دارند، انتقال دهند. بهتر است کودکان هرگز در کنار افرادی که جزو گروه‌های پر خطر هستند، قرار نگیرند.

آموزش و یادگیری را با وجود ویروس کرونا ادامه دهید

اغلب مدارس و معلم‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی گروه‌های آموزشی را تشکیل داده‌اند تا در این زمان از آموزش‌های خود عقب نمانند. سعی کنید هر روز مقداری از تکالیف مدرسه را انجام دهد و برخی از قسمت‌های مهم دروس مرور گردد. این کارها باعث می‌شود تا آموزش‌های قبلی کودکان از یاد نرفته و در ذهن تداوم بیشتری داشته باشد.

حتما یک برنامه منطقی خواب و بیداری داشته باشید. متاسفانه ماندن در خانه برای روزهای طولانی موجب شده است تا افراد ساعات خواب و بیداری خود را تغییر دهند، اما باید توجه داشت که خواب به موقع و کافی برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

مراقب سلامتی کودکتان باشید

مراقبت کردن و هوشیار بودن والدین مورد بسیار مهم می‌باشد. همانطور که فرزند خود را از سایرین دور نگه می‌دارید باید نسبت به هرگونه علائم مشکوک به ویروس کرونا حساس باشید. وجود تب، سرفه و تنگی نفس می‌تواند از علائم این بیماری باشد.

البته به این مورد نیز توجه نمایید که مراجعه فوری به مراکز درمان در زمان مشاهده علائم کار منطقی نیست، زیرا تمام مراکز درمان آلوده می‌باشند. بهتر است قبل از رفتن به جایی با افراد متخصص تماس داشته باشید و علائم خود را گزارش دهید و سپس در صورت نیاز کودک خود را به بیمارستان انتقال دهید.

سلامت روان کودک را نیز در نظر داشته باشید

صحبت کردن از ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد آن وجود دارد، ممکن است کودک را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار دهد. طوری رفتار نمایید تا کودک ترس و نگرانی در این مورد نداشته باشد. برنامه‌های او را به گونه‌ای تنظیم نمایید تا روزانه تفریح کافی و مفیدی را انجام دهد.

کتاب خواندن، بازی کردن، ارتباطات اینترنتی با دوستان و اقوام نزدیک می‌تواند روحیه کودک را حفظ نموده و از کلافه شدن جلوگیری نماید. گروه‌های مختلف خانوادگی در شبکه‌های اجتماعی، داشتن تماس‌های ویدئویی با دوستان و حرف زدن با تلفن می‌تواند برای شما و کودکتان بسیار مفید باشد. همچنین این کار برای حفظ رابطه‌ها بسیار مفید می‌باشد.

قبل از هر کاری خودتان باید نکات و اقدامات بهداشتی را درباره‌ی ویروس کرونا رعایت نمایید. این کار باعث می‌گردد تا الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. می‌توانید با توضیحات کامل و مفید کودک را قانع کنید که نکات بهداشتی مانند شستن دست‌ها و ضد عفونی نمودن تمام وسایل از کارهای بسیار ضروری می‌باشد.

کودکان حتما باید در خانه بازی کنند

ماندن در خانه به علت ویروس کرونا نباید فعالیت‌ها و بازی‌های کودکان را محدود نماید. برخی از والدین صرفا دیدن انواع کارتون و بازی‌های اینترنتی را به کودکان توصیه می‌نمایند، اما باید توجه داشته باشید که کودکان باید تحرک و فعالیت‌های مفیدی را به طور روزانه داشته باشند.

سعی کنید با فرزند خود به طور ایمن به پیاده روی بروید و یا دوچرخه سواری انجام دهید یا در خانه بازی های پر تحرک را انجام دهید تا جسم کودک رشد کافی را داشته باشد.

دیدار کودکان با گروه‌های پر خطر و مسن ممنوع

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از افرادی هستند که در گروه افراد پر خطر قرار دارند. حتما توجه داشته باشید که فرزند شما دور از این افراد باشد. در صورتی که نیاز دارید کسی از فرزند شما مراقبت نماید، این افراد را انتخاب نکنید. با کمی صبر و حوصله می‌توانیم جان خود و عزیزانمان را حفظ نموده و بعد از گذر ویروس کرونا به دیدار افراد عزیز زندگی برویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا