نوزاد و کودک

نکاتی در مورد خواباندن کودکان

مهم‌ترین نکات درباره خواب کودک که لازم است والدین بدانند

برای در نظر گرفتن ساعت خواب کودک به نیاز او به خواب توجه داشته باشید.

کودکانی که در سنین مدرسه هستند عموماً به ۹ الی ۱۱ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند اما این الگوی خواب می‌توانند در کودکان مختلف متفاوت باشد، به‌طور مثال برخی از کودکان همیشه سحرخیز هستند و حتی اگر شب دیر بخوابند بازهم صبح زود بیدار می‌شوند و بالعکس برخی دیگر از کودکان جغد شب هستند و شب‌ها دیر می‌خوابند این‌گونه بچه‌ها تا وقتی‌که کاملاً خسته نشده باشند حاضر به خوابیدن نیستند شما باید در مورد این‌که فرزندتان به چه قدر خواب در طول شبانه‌روز نیاز دارد توجه کرده و ساعت خوابیدن او را با توجه به نیاز کودک تنظیم کنید.

ساعات خواب مورد نیاز سنین مختلف

کودکانی که در سنین مدرسه هستند عموماً به ۹ الی ۱۱ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند

یک ساعت ثابت و مشخص برای بیدار شدن فرزندتان در نظر بگیرید.

پس از پی بردن به میزان نیاز فرزندتان به خواب به‌راحتی خواهید توانست زمان رفتن او به رختخواب و هم‌چنین برخاستن او از رختخواب را معین کنید. توجه داشته باشید که شما باید ساعت برخاستن کودک از خواب را همیشه مدنظر داشته باید و اجازه ندهید این ساعت بیشتر از یک ساعت جابه‌جا شود.

مشکل تغییر ساعت بیدار شدن اغلب در روزهای تعطیلی ایجاد می‌شود و والدین به خاطر دلسوزی اجازه خواب بیشتری به کودکشان در روزهای تعطیل می‌دهند و کودک دیرتر از ساعت تعیین‌شده بیدار می‌شود اما باید توجه داشته باشید که این تغییر ساعت اگرچه ممکن است مهربانانه به نظر برسد اما شما با این کار باعث خواهید شد که هنگام شب کودکتان در زمان مقرر احساس خستگی نکند و با مشکل خواب کودک مواجه شوید.

به کودک خود عادت رفتن به رختخواب را به‌صورت یک عادت پایدار آموزش دهید.

برای تنظیم خواب کودک لازم است چند کار مشخص را به‌عنوان مقدمات خواب در نظر بگیرید. رفتن به حمام، خواندن قصه و شعرهای کودکانه، مسواک زدن و… اگر به‌طور مداوم قبل از رفتن به رختخواب انجام شوند به‌تدریج به کودک این پیام را می‌دهد که بعد از انجام این کارها زمان خواب رسیده است و باید به رخت خواب برود.

چنین اقداماتی قبل از خواب به کودک آرامش می‌دهد و کودک به‌تدریج یاد می‌گیرد که بعدازاین کار ها چه اتفاقی می افتد.

با انجام این ترفند خواهید دید که بعد از مدتی با انجام مقدمات قبل از خواب کودک به‌طور خودکار شروع به خمیازه کشیدن و خوابیدن در زمان مدنظر شما خواهد کرد.

تا دو ساعت قبل از آماده شدن برای خواب تلویزیون را خاموش‌کنید.

تحقیقات مختلف ثابت کرده است که نور ال سی دی در تلویزیون و وسایل الکترونیکی دیگر می‌تواند از ترشح هورمون ملاتونین جلوگیری کند.

هورمون ملاتونین هورمونی است که در تنظیم خواب و بیداری افراد بسیار اهمیت داشته و به مغز زمان خواب را القا می‌کند.

بالا رفتن ترشح هورمون ملاتونین باعث خواب‌آلودگی و احساس خستگی و به‌تبع آن به خواب رفتن کودک می‌شود.

اگر کودک شما قبل از خواب عادت به تماشای تلویزیون و یا بردن موبایل یا تبلت به رخت خواب را دارد باید بدانید ۳۰ دقیقه تماشای نور این وسایل باعث دو ساعت اختلال خواب در کودکتان خواهد شد.

بنابراین، حداقل تا دو ساعت قبل از خواب کودک به او اجازه تماشای تلویزیون و یا بازی با کامپیوتر، تبلت و موبایل را ندهید.

آرامش کودک را قبل از خواب فراهم کنید.

هورمون کورتیزول نیز یکی دیگر از هومورن های بسیار مؤثر در خواب کودک می‌باشد. هومورمون کورتیزول در مواقع استرس و ترس بالا می‌رود و جلوی خواب کودک را می‌گیرد بنابراین، برای اینکه کودکتان به‌موقع به خواب برود ترس و استرس را از او دور کنید، فضای خانه را آرام کنید، نور خانه را کم کنید و آرامش را برای او مهیا کنید تا سطح کورتیزول در خون کودک پایین‌تر آمده و کودک شما آماده خوابی آرام شود.

محیط اتاق‌خواب را برای خواب کودک مناسب کنید.

شاید برخی والدین تصور کنند بغل گرفتن عروسک و قرار دادن عروسک‌های متعدد در رختخواب کودک به خواب آرام تر او کمک خواهد کرد اما چنین تصوری همیشه درست نیست. گاهی وجود عروسک و اسباب‌بازی‌های متعدد در رختخواب باعث می‌شود ذهن کودک از خواب منحرف‌شده و به بازی مشغول شود بنابراین، لازم است محیطی آرام با نور ملایم و ساکت را برای خواب کودک فراهم آورید‌.

محیط خواب مناسب یکی از نیاز های کودک است

به دمای اتاق‌خواب کودک توجه ویژه‌ای باشید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد هورمون ملاتونین مسئول تنظیم ریتم خواب‌وبیداری در بدن می‌باشد. این هورمون دمای داخلی بدن را برای خواب کودک تنظیم می‌کند.

برای کمک به تنظیم دمای داخلی بدن کودک توسط این هورمون باید دمای بیرونی بدن یعنی دمای اتاق‌خواب کودک مناسب باشد. 

بنابراین، برای ایجاد یک خواب به‌موقع، آرام و راحت لازم است دمای اتاق را زیاد بالا نبرید و لباس‌های خیلی گرم به بچه نپوشانید و محیط اتاق را معتدل و کمی خنک تنظیم کنید.

نسبت به از بین بردن ترس کودکان اقدام کنید.

برخی از والدین به ترس کودکشان اهمیتی نمی‌دهند و آن را نادیده می‌گیرند. کودکی که از تاریکی می‌ترسد هرگز نمی‌تواند خوابی آرام داشته باشد. در این هنگام بهترین روش استفاده از ترفندهایی خلاقانه می‌باشد که به کودک اطمینان دهید در زمان خواب کودک از او محافظت خواهد شد.

برای مثال می‌توانید روی یک اسپری خوشبوکننده اتاق برچسب ضد هیولا بچسبانید و به کودک اعلام کنید که با زدن این اسپری به محیط اتاق، هیچ هیولا یا موجود خیالی نمی‌تواند به اتاقش پا بگذارد و یا اینکه یک اسباب‌بازی را در اتاق قرار دهید و به کودکتان بگویید این اسباب‌بازی در هنگام خواب از تو محافظت خواهد کرد.

به خواب کودک اصرار نکنید.

گاهی کودکان با تمرکز کردن روی این موضوع که وقت خوابشان گذشته است و باید بخوابند، دچار مشکل می‌شوند.

بنابراین، برای اینکه کودکتان به خواب برود، محیطی آرام و مطلوب را برای خواب کودک خود مهیا کنید و از واردکردن تنش به کودک که دیر شده است و وقت خواب گذشته است دوری‌کنید.

به اختلالات خواب توجه کنید.

اگر شما تمام ترفندهای گفته‌شده را به کاربردید اما موفق نشده‌اید و کودکتان همچنان در خوابیدن مشکل دارد و یا کابوس‌های شبانه می‌بیند. حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید زیرا امکان دارد کودکتان واقعاً دچار اختلال خواب شده باشد که لازم است درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا