نوزاد و کودک

شناخت داروهای خطرناک برای نوزادان

داروهای خطرناک برای نوزادان و شناخت آن‌ها از جمله موارد بسیار بسیار مهمی است که هر یک از مادران باید نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشند. برای جلوگیری از بروز عوارض داروهای مختلف در نوزادان لازم است قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کرده و بروشورهای داخل دارو را با دقت مطالعه کنید. در صورت بروز هر گونه حساسیت از جمله حساسیت‌های پوستی، حالت تهوع و … در سریع‌ترین زمان به پزشک مراجعه کرده و مصرف دارو را قطع کنید.

بروز برخی عوارض خفیف بعد از مصرف برخی داروها، ‌مانند خواب آلودگی، طبیعی می‌باشد. اما بسیاری از داروهای خطرناک برای نوزادان وجود دارند که لازم است از پیش با آن‌ها و خطراتشان آشنا شد. در ادامه به بررسی این داروها خواهیم پرداخت.

از جمله داروهای خطرناک برای نوزادان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

مصرف خود سرانه‌ی داروهای سرفه و سرما خوردگی بدون تجویز پزشک

گفته‌های انجمن پزشکان اطفال کانادا حاکی از آن است که مادران هرگز نباید داروهای سرفه و سرما خوردگی را بدون دستور پزشک برای نوزاد استفاده نمایند. این داروها نه تنها مشکلی از نوزاد حل نکرده،‌ بلکه در صورت مصرف بیشتر دوز دارو می‌تواند عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد.

از جمله عوارض احتمالی بعد از مصرف این دارو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • خواب آلودگی
  • بی‌خوابی
  • مشکلات معده
  • حسایت های پوستیو

مشکلات جدی‌تر در نوزاد از جمله:

  • افزایش ضربان قلب
  • تشنج
  • و حتی در مواردی نیز مرگ

با توجه به آمار بالای نوزادان که در اثر مصرف داروهای سرما خوردگی راهی اورژانس می‌شوند، ‌بهتر است از طریق بخور در خانه بیماری را تسکین داد و در صورت لزوم با مشورت پزشک دارو مصرف شود.

مقاله مرتبط : سرماخوردگی در دوران بارداری

مصرف آسپرین از جمله داروهای خطرناک برای نوزادان

آسپرین از جمله داروهای خطرناک برای نوزادان می‌باشد. مصرف خود سرانه‌ی این دارو ممکن است منجحر به سندروم ریه در نوزاد گشته و در مواری نیز حتی منجر به مرگ شود. در صورت تشخیص، پزشک استامینفون یا ایبوپروفن را تجویز می‌کند.

مصرف داروهای ضد تهوع

مشکلات معده و گوارشی که ممکن است در نوزادان ایجاد شود، اغلب کوتاه مدت بوده و بدون نیاز به دارو بعد از طی کردن دوره بر طرف می‌شوند. در صورت بیشتر شدن این مشکل با مراجعه به پزشک می‌توان داروهای تجویزی را مصرف نمود. در غیر این صورت مصرف خود سرانه‌ی داروهای ضد تهوع مطلقا ممنوع می‌باشد.

رفلاکس معده کودک

مصرف داروهای سنین بالاتر

هر دارویی متناسب با سن مصرف کننده دارای دوز خاصی می‌باشد. در نتیجه مصرف داروهایی با دوزهای بالاتر برای نوزادان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. با مطالعه‌ی اطلاعات و بروشور دارو می‌توان دوز اختصاصی آن را تشخیص داد و در صورت نبود اطلاعات هرگز دارو را به نوزاد ندهید.

داروهای سایر اعضای خانواده

داروهایی که در موارد مشابه برای دیگر اعضای خانواده تجویز شده‌اند نباید به نوزاد داده شود. داروهایی با چنین شرایط می‌توانند از جمله داروهای خطرناک برای نوزادان باشند. لذا لازم است در صورت لزوم حتما به پزشک مراجعه شود.

مصرف داروی تاریخ گذشته

در صورت مشاهده‌ی تاریخ‌های گذشته در دارو، مصرف دارو را فورا قطع کنید. فرقی نمی‌کند دارو با تجویز پزشک بوده یا نه، چنین شرایطی بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به مرگ نوزاد شود. وجود شرایطی مانند تغییر رنگ و بوی دارو نیز مشکوک بوده و نباید آن را مصرف کرد.

مصرف دارو برای کودک

مصرف بیش از حد داروهای تب بر و استامینفون

داروهایی که برای کاهش تب نوزاد استفاده می‌شوند، دارای دوزی از استامینفون هستند. در این شرایط باید توجه داشت تا به صورت جدا دارویی که حاوی استامینفون باشد را به نوزاد ندهید. افزایش استامینفون از جمله داروهای خطرناک برای نوزاد است.

داروهای جویدنی

قرص‌های جویدنی از آن جایی که ممکن است منجر به خفگی شود، می‌توانند از جمله مهم‌ترین داروهای خطرناک برای نوزادان محسوب شود. در صورتی که فرزند شما غذای کمکی مصرف می‌کند، می‌توان با مشورت پزشک قرص را به صورت له شده در ماست یا غذا به او خوراند.

داروهای ضد مسمومیت

در صورت بروز مسمومیت نوزاد با مواد شوینده و شیمیایی بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود. مصرف خود سرانه‌ی داروهای ضد مسمومیت می‌تواند اوضاع را بدتر کند. در ضمن فراموش نشود که قبل از هر اتفاقی بهتر است مواد مسموم کننده دور از دسترس کودکان قرار بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا