بارداری

کمبود اسید فولیک چه عوارضی دارد؟

اسید فولیک یکی از ویتامین‌های ضروری برای بدن می‌باشد. اگر سری به تقویم زده باشید حتما متوجه خواهید شد که سوم مارچ را به عنوان روز جهانی آگاهی از نقص مادرزادی لوله عصبی NTD به دلیل کمبود اسید فولیک یا فولات نام‌گذاری کرده‌اند.

اجرای طرح غنی سازی آرد با اسید فولیک

نتایج حاصل از مطالعات پزشکان حاکی از آن است که سالانه حدود ۵۲۷۰ نوزاد با نقص مادرزادی لوله‌ی عصبی ستون فقرات متولد می‌شوند. یکی از راه‌های جلوگیری از این نقص غنی سازی آرد با اسید فولیک است.

اجرای این طرح باعث گشته تا به طور متوسط روزانه تولد ۱۳۷ نوزاد سالم به آمار افزوده شود. این آمار با توجه به اهمیت وجود اسید فولیک در دوران بارداری می‌تواند بسیار امیدوار کننده باشد.

لازم به ذکر است که این غنی سازی تنها در حدود یک سوم آردهای تولیدی در کارخانجات صنعتی، را شامل می‌شود و ساکنین روستاهای دور‌ افتاده از این ویتامین محروم هستند و در معرض این خطر هستند که نوزادانی با نقص لوله عصبی به دنیا بیاورند. لذا ضروری است تا مسئولین بهداشت و تغذیه در هر کشوری تدابیر لازم را برای تامین نیاز مادر و جنین به این ویتامین را اندیشه کنند.

رابطه‌ی کمبود اسید فولیک و نقص لوله عصبی

کودکانی که با نقص لوله‌ی عصبی متولد می‌شوند اغلب می‌میرند و یا در اثر مشکلات و هزینه‌ها مجبور به ادامه‌ی زندگی با همین شرایط طاقت‌فرسا بوده و هرگز لذتی را تجربه نمی‌کنند. لذا با توجه به اهمیت این ویتامین و تاثیر به سزای آن در سلامت و زندگی فرد روزی را در تقویم به این عنوان اختصاص داده‌اند. این روز در تقویم شمسی مطابق با ۱۲ اسفند می‌باشد.

نقش اسید فولیک در سلامتی جنین و بزرگسالان

در خصوص نقش اسید فولیک یا ویتامین B9 در سلامتی جنین و بزرگسالان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکل‌گیری گلبول قرمز
  • تاثیر در رشد و عملکرد سلول‌های سالم
  • جلوگیری از خطر ابتلا به نقص مادرزادی ستون فقرات قبل و ابتدای دوران بارداری
  • ضرورت دریافت روزانه ۴۰۰ میکروگرم برای بزرگسالان
  • ضرورت دریافت روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم برای زنان در سن باروری

در حال حاضر کمبود این ویتامین از طریق مصرف مکمل اسید فولیک خوراکی تامین شده و می‌توان گفت به عنوان خطری جدی برای سلامت عموم جامعه تلقی نمی‌شود. از این رو می‌توان در تمامی کشورها با غنی سازی مواد غذایی همچون آرد و ماکارونی از کمبود این ویتامین جلوگیری کرده و از عوارض آن پیشگیری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا