اقدام به بارداریسلامتی

تغذیه مناسب برای افزایش باروری مردان

افزایش باروری در مردان راه های طبیعی زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها تغذیه مناسب است. یکی از اصول زندگی سالم داشتن تغذیه مناسب است. تغذیه می بایست با نیازهای فرد تناسب داشته باشد. این تناسب به عوامل مختلفی همچون: سن، جنس، میزان شاخص توده بدنی، نوع فعالیت و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد.
یک فرد در دوره های مختلفی زندگی نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارد. هنگام سلامتی یا بیماری، دوران نقاهت، سنین رشد و غیره تغییراتی را در رژیم غذایی الزامی می کنند. متخصصین تغذیه در این زمینه ها مطالعات و تحقیقات زیادی انجام داده اند. به طوری که رژیم های متنوعی برای افراد با نیازهای جسمی و توان افتصادی و یا تمایلات تغذیه ای مختلف می توانند ارائه نمایند.
حدود یک سوم علت های ناباروری به دلیل ناباروری در مردان به وجود می آید. لذا بررسی علل ناباروری و درمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
یکی از علل ناباروری کمبود تعداد اسپرم در حجم مایع منی و یا اسپرم های غیر طبیعی و یا کندی حرکت آن ها است. جالب است بدانید که طول عمر یک اسپرم حدود ۷۰ روز می باشد. بنابراین اسپرم ها دائما در حال تولید هستند. هر میزان که بدن یک مرد از سلامتی بیشتری برخوردار باشد، قادر است تولیدات بیشتر و با کیفیت بهتری را از خود نشان بدهد. جهت ساخت اسپرم بدن نیاز به برخی مواد غذایی دارد. البته برخی از مواد همچون الکل مانع ساخته شدن اسپرم شده یا تاثیر در کیفیت آن را دارند.

افزایش باروری با تغذیه مناسب

آنتی اکسیدان ها و ویتامین ث از مواد ضروری برای ساخته شدن اسپرم محسوب می شوند. بین ۹۰ تا ۱۲۵ میلی گرم ویتامین ث نیاز یک مرد را به این ریز مغذی تامین نموده و توانایی تولید اسپرم طبیعی با جنبندگی لازم در او به وجود می آورد.
۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ واحد ویتامین د نیز یکی دیگر از نیازهای روزانه در حفظ سلامتی فرد و در ضمن بالابردن قدرت باروری محسوب می شود.
میزان ۱۱ میلی گرم از روی یا زینک نیاز روزانه ای است که قادر است در تولید هورمون مردانه تستوسترون نقش اساسی را بازی کند.
اسید فولیک و ویتامین ب مورد نیاز روزانه ۴۰۰ میکروگرم است.
می‌توانید نیازهای خود را با داشتن تغذیه مناسب روزانه تامین نمایید. دقت کنید به هیچ وجه به طور سرخود از مکمل های غذایی استفاده نکنید؛ چرا که می توانند نتیجه معکوس داشته باشند. یعنی به جای آن که از این مواد برای ساخت اسپرم و کیفیت بهتر شان استفاده شود موجب مسمومیت بدن می شوند.

غذاهای مناسب که دارای ویتامین های مورد نیاز اسپرم هستند.

به طور کلی طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف میوه و سبزیجات (۵ واحد روزانه) در ایجاد سلامتی و تحرک اسپرم ها موثر است. نتایج تحقیقات نشان داده است که ۸۸ درصد مردان نابارور کمتر از ۵ واحد در روز میوه و سبزی مصرف می نمایند.
۴ لیوان شیر و یا ۲ و نیم فنجان ماست نیاز روزانه کلسیم و ویتامین د را می توانند برآورده سازد.
۲۵۰ گرم گوشت گاو یا ماهیچه مرغ، ۴ و نیم فنجان لوبیای پخته یا ۸ عدد صدف میزان کافی روی یا زینک را به شما اهدا می کنند.
با یک لیوان آب پرتقال نیاز روزانه شما به ویتامین ث تامین می شود.
با توجه به موارد ذکر شده در بالا ملاحظه می کنید که رژیم غذایی متنوع و مغذی و متعادل می تواند کلیه نیازهای شما را به انواع مختلف مواد مورد نیاز تامین کند.
با رعایت کردن این موارد نیازی به استفاده از مکمل های غذایی نخواهید داشت. مگر اینکه پزشک معالج تان توصیه خاصی را به شما داشته باشد.
به هر حال هیچگاه این توصیه ها به طور دائمی نبوده و پس از مدتی استفاده قطع خواهند شد.
مورد دیگری که در باروری مردان بسیار مهم است حرارت می باشد. استفاده از حمام گرم و یا وان آب داغ یا جکوزی بسیار مضر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا