بیماری‌هاسلامت و تغذیه

پاپ اسمیر غیرطبیعی ؛ علل و اقدامات لازم برای آن را بشناسید

یکی از آزمایش‌هایی که در زمینه تشخیص سرطان رحم انجام می‌گیرد تست پاپ اسمیر است. ممکن است که شما با این نوع سرطان آشنایی نداشته باشید اما در واقع می‌توان گفت که این پاپ اسمیر غیرطبیعی چهارمین سرطان خطرناک محسوب می‌شود که حتی ممکن است که نتایجی مانند مرگ فرد را نیز به دنبال داشته باشد.

آزمایش پاپ اسمیر همچنین انواع مختلفی از عفونت‌های ویروسی و همچنین زگیل تناسلی را نیز تشخیص می‌دهد. در این قسمت می‌خواهیم شما را با تست پاپ اسمیر غیرطبیعی آشنا کنیم و اقدامات لازم را نیز برای درمان ارائه دهیم.

پاپ اسمیر غیرطبیعی نشانه چیست؟

در بسیاری از مواردی که نتیجه پاپ اسمیر نرمال نیست و می‌توان گفت که غیرطبیعی است در واقع نتیجه این نیست که فرد صد درصد به سرطان مبتلاست. بلکه می‌توان به این معنا باشد که رشد غیرعادی سلول‌ها در دهانه‌ی رحم باعث این نتیجه شده‌اند و شاید نشان‌دهنده آغاز یک بیماری سرطانی باشد. سلول‌های غیرعادی در واقع انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • آتیپی (atypia)؛
  • خفیف؛
  • متوسط؛
  • دیسپلازی شدید؛
  • کارسینوم درجا

در پاپ اسمیر غیرطبیعی در واقع سلول‌های غیرعادی رایج‌تر هستند. بسته به اینکه وضعیت سلول‌ها چگونه باشد ممکن است که دفعات آزمایش نیاز به تکرار داشته باشد. در حین انجام این آزمایش پزشک از نور و ذره‌بین استفاده می‌کند تا بتواند بافت رحم را به‌صورت دقیق‌تر مشاهده کند. در برخی موارد هم احتیاج به بررسی بافت دهانه رحم توسط بافت‌ برداری است.

پاپ اسمیر غیرطبیعی ؛ علل و اقدامات لازم

بهتر است که همان زمانی که فهمیدید تست پاپ اسمیر شما غیرطبیعی است با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید و علت را جویا شوید. اگرچه ممکن است که این امر برای شما نگران‌ کننده باشد اما مهم این است که شما بتوانید در این شرایط خونسردی خود را حفظ کنید و بدانید که پاپ اسمیر غیرطبیعی در واقع بر اساس دلایل مختلفی رخ می‌دهد و راه‌های بسیاری برای کنترل و درمان آن وجود دارد.

کولونوسکوپی و مشاهده سلول‌های دهانه رحم

در این روش پزشک شما ابتدا با روش‌هایی سلول‌های دهانه رحم را مشاهده می‌کند و سپس با وسیله‌ای ذره‌بین مانند آن‌ها را بررسی می‌کند و روش‌هایی را برای درمان به شما پیشنهاد می‌کند. خوشبختانه در بسیاری از موارد روش‌های خاصی برای درمان مورد نیاز نیست و به‌ مرور زمان بهبودی حاصل می‌شود.

Conization یا بررسی بافت آلوده

در این روش تمامی بافت غیرطبیعی دهانه رحم برداشته می‌شود و به آزمایشگاه انتقال داده می‌شود و در واقع این امکان به پاتولوژیست داده می‌شود که هرگونه سرطان را در سلول‌های انتقال داده بررسی کند. این عمل معمولا به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و می‌تواند پاپ اسمیر غیرطبیعی را نیز رد و یا قبول کند. پس از انجام این عمل فرد باید به مدت سه هفته از دوش گرفتن، مقاربت و همچنین استفاده از تامپون خودداری کند. همچنین این عمل زمانی انجام می‌گیرد که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و با کولونوسکوپی نیز مشخص نشود.

پاپ اسمیر

هیسترکتومی و برداشتن بافت رحم

این عمل یک نوع عمل جراحی است که در آن، رحم و بافت‌های دهانه آن برداشته می‌شود. زمانی که نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و همه شواهد هم مبنی بر این باشند که هیچ نوع سرطانی وجود ندارد این نوع جراحی به‌ ندرت انجام می‌گیرد و می‌توان این‌طور گفت که در واقع زمانی این جراحی محرز است که سرطانی بودن بافت تائید شده باشد و دوره باروری نیز در آن‌ها به پایان رسیده باشد. همچنین ممکن است که سایر اقداماتی که برای درمان این نوع بیماری انجام‌ گرفته است مؤثر نبوده باشد لذا برداشتن بافت رحم ضروری است.

Cryocauterization؛ روشی ساده و بی‌خطر حین مواجهه با پاپ اسمیر غیرطبیعی

این روش در واقع زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد اما علائم سرطان پیشرفته هم در فرد وجود ندارد. در این روش معمولاً دستگاهی را به قسمتی از دهانه رحم می‌فرستند و سلول‌های این بخش را توسط نیتروژن مایع و سرد فریز می‌کنند. این فریز کردن باعث می‌شود که بافت‌های غیرطبیعی و سرطانی دهانه رحم فرد یک حالت ریزش پیدا کنند. در نهایت انجام این عمل ممکن است که فردی که تحت درمان قرار گرفته است تا چندین هفته ترشحات مختلفی داشته باشد. این امر کاملاً طبیعی است. از مزایای این عمل می‌توان به این اشاره کرد که به شکل سرپایی در مطب انجام می‌شود و دیگر نیازی به بستری شدن وجود ندارد.

مقاله مرتبط : آزمایش‌های مورد نیاز قبل از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا