تعطیلات

چگونه در زمان قرنطینه برنامه ریزی نماییم؟

قرنطینه شدن یکی از راه‌های بسیار کاربردی و مفید برای مقابله با ویروس کرونا می‌باشد. در خانه ماندن و محدود کردن ارتباطات باعث می‌گردد تا زنجیره انتقال بیماری قطع گردد. البته باید به این نکته نیز توجه نمود که ماندن در خانه و قرنطینه شدن باید با برنامه ریزی دقیق همراه باشد تا همه افراد از بودن در خانه لذت ببرند و محیط شاد و آرامی را تجربه نمایند. در این مطلب می‌خواهیم برنامه‌های مناسب در زمان قرنطینه را بررسی نماییم.

با یک کار تیمی تابلوهای زیبا تهیه نمایید

محیط خانه و جوی که دارد تاثیر بسیار زیادی در شاد بودن افراد آن خانه دارد. یکی از ایده‌هایی که می‌توانید برای شاد کردن و زیباتر کردن خانه از آن استفاده کنید، ساختن تابلوهای زیبا است. گاهی برخی از عکس‌های قدیمی می‌تواند یادآور خاطرات بسیار خوشی برای شما و خانواده داشته باشد.

قاب عکس‌های زیبایی تهیه کنید و عکس‌های خاص خود را در آن‌ها قرار دهید. البته می‌توانید از نقاشی‌های بچه‌ها نیز استفاده کنید. ساختن تابلوهای زیبا به همراه افراد خانواده می‌تواند نشاط را به خانه بیاورد.

مقاله مرتبط : استرس کرونا و تاثیر آن بر روی جنین

از گیاهان آپارتمانی در قرنطینه کمک بگیرید

گیاهان یکی از عناصری هستند که می‌توانند باعث ایجاد جریان مثبتی در خانه شوند. تهیه گلدان‌های زیبا و سبک می‌تواند اولین قدم برای داشتن گل و گیاهان زیبا در خانه باشد. به همراه تمام اعضای خانواده گیاهان را در خاک بکارید و روزانه از آن‌ها مراقبت نمایید. این کار به طور قابل توجهی نشاط و شادی را به ارمغان می‌آورد. می‌توانید به هر یک از بچه‌ها مسئولیتی درباره‌ی گل و گیاهان بدهید.

اوقات خوشی را با یکدیگر بگذرانید

کنار هم بودن می‌تواند یک تجربه بی‌نظیر و خوبی برای همه افراد خانواده باشد. والدین باید توجه داشته باشند که در زمان قرنطینه تنش‌ها را به حداقل برسانند و با انجام کارهای مفید از کنار هم بودن لذت کافی را ببرند.

انجام بازی‌های مختلف، تعریف کردن خاطرات خوش و خنده دار گذشته از جمله مواردی است که می‌تواند خانواده را شاد کند و هیچ کس حس زندانی شدن در هنگام قرنطینه را نداشته باشد. وجود رابطه عاطفی خوب می‌تواند کمک بزرگی در زمان قرنطینه باشد.

هر روز فرصتی ارزشمند است

هر صبحی که بیدار می‌شوید فرصتی بسیار مهم و ارزشمند است. تمام روزها و ساعت‌ها باید با ارزش شمرده شوند. زندگی کردن در زمان حال و لذت بردن از دقایق مورد بسیار مهمی است که می‌تواند شما و تمام افراد را در زمان قرنطینه کمک نماید.

هر روز می‌توانید کار خاص و ویژه انجام دهید. یاد گرفتن مهارت جدید، آشپزی و تجربه کارهای جدید می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. بهتر است اجازه ندهید تا اعضای خانواده و به خصوص فرزندان دچار نا امیدی و از دست دادن شادی شوند.

مقاله مرتبط : تاثیر ویروس کرونا بر روی کودکان

آرامش خود را حفظ نمایید

قطعا قرنطینه می‌تواند باعث تنش‌هایی نیز در خانه گردد. زمانی که کودکان با خواهر و برادرشان و یا والدین دچار اختلاف می‌شوند، لازم است که شما در کمال آرامش رفتار نمایید و اقدامات لازم را برای حل کردن مشکلات انجام دهید. وقتی از صبح تا شب افراد کنار هم هستند، قطعا مشکلات و اختلاف نظراتی پیش خواهد آمد.

کنترل خشم یکی از مهارت‌های لازم و ضروری است که در این زمان باید از آن استفاده نمایید. اگر با همسرتان دچار مشکلاتی می‌شوید، حتما باید به دور از چشم فرزندان اختلافات خود را حل کنید.

بازی و سرگرمی‌هایی برای خود ایجاد نمایید

قرنطینه شدن و ماندن در خانه ممکن است باعث سر رفتن حوصله افراد شود. برای مقابله با این موضوع باید تفریحاتی را در خانه ایجاد نمود. بازی‌های گروهی مثل شطرنج، منچ و پانتومیم از پیشنهاداتی است که می‌توانید انجام دهید.

اجرای تئاترهای خانگی می‌تواند برای همه‌ی افراد خانه بسیار هیجان انگیز باشد. نقاشی و رنگ آمیزی نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که می‌تواند بسیار مفید واقع شود. این کار در حین سرگرم نمودن خانواده باعث افزایش خلاقیت کودکان می‌گردد.

انعطاف پذیر باشید

رفتارها و خلق و خوها می‌تواند اهمیت زیادی را در زمان قرنطینه شدن داشته باشد. اگر والدینی هستید که قوانین سفت و سخت دارد و منعطف نیست، بهتر است در رفتار خود تجدید نظر نمایید. در این زمان وجود قانون‌های بسیار سخت می‌تواند، بچه‌ها را لجباز و بد اخلاق نماید. کمی در مورد بازی‌های بچه‌ها و ریخت و پاش خانه آسان بگیرید. البته همسران نیز باید به کمک خانم خانه بیایند تا مادر دچار خستگی و کلافگی نگردد. به طور کلی همکاری در این روزها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

رقص و موسیقی را فراموش نکنید

برای شادی آوردن به خانه در زمان قرنطینه شدن موسیقی و رقص را از یاد نبرید. یکی از بهترین کارها برای ایجاد فضایی مثبت و شاد گوش دادن به موسیقی و رقصیدن می‌باشد. این کار هم باعث شاد شدن و هم تحرک افراد می‌گردد. به وسیله‌ی رقصیدن می‌توانید به راحتی کالری بسوزانید و چربی کمتری را در بدن خود ذخیره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا