بارداری

رابطه جنسی در زمان حاملگی: چگونه با حفظ ایمنی لذت ببریم؟

اکثر خانم‌هایی که یک دوره‌ی حاملگی معمولی دارند ممکن است تا زمان پاره شدن کیسه آب یا ورود به مرحله زایمان به رابطه جنسی در زمان حاملگی خود ادامه دهند. البته شرایطی وجود دارد که شما لازم است فعالیت خود را بهبود ببخشید یا به کل در بخشی از زمان حاملگی یا کل حاملگی از رابطه جنسی پرهیز کنید. ماما یا دکتر شما باید به شما اطلاع دهد که آیا شرایط خاصی شامل حالتان می‌شود که لازم باشد از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. اگر در این رابطه نامطمئن هستید، حتما از دکتر خود بپرسید.

آیا رابطه جنسی در زمان حاملگی به نوزاد آسیب می‌زند؟

خیر، جنین در حین رابطه جنسی دچار آسیب نمی‌شود. کیسه آمنیوتیک و ماهیچه‌های رحم از نوزاد محافظت می‌کنند و مخاط غلیظی که گردنه رحم را پوشش می‌دهد از نفوذ عفونت‌ها جلوگیری می‌کند. در زمان رابطه جنسی، آلت ذکور از به قسمت پشتی واژن وارد نمی‌شود و بنابراین به نوزاد نمی‌رسد.

آیا داشتن رابطه جنسی باعث شروع زایمان می‌شود؟

در صورتیکه شما یک حاملگی عادی و کم خطر دارید، خیر. تحریک جنسی یا ارضا نمی‌تواند سبب شروع زایمان یا حتی سقط جنین شود. اگرچه ارضای جنسی ممکن است سبب انقباض‌های ملایم رحمی (همانند کاری که تحریک نوک پستان و پروستاگلاندین در منی انجام می‌دهند)، این انقباض‌ها عموما موقت و بی ضرر هستند. آیا ارتباط جنسی حالا که من حامله هستم، حس متفاوتی دارد؟ خیلی از خانم‌ها گزارش کرده‌اند که ارتباط جنسی در زمان حاملگی حس متفاوتی دارد.

برخی آن را حداقل در بعضی مواقع لذت‌ بخش‌تر می‌دانند. برخی دیگر نیز لذت آن را در بعضی مواقع یا حتی در کل حاملگی کمتر می‌دانند. افزایش جریان خون به ناحیه لگنی می‌تواند سبب تراکم خون در دستگاه تناسلی شود. حساسیت تشدید شده حاصل از این تراکم خون ممکن است سبب افزایش لذت شما در زمان رابطه جنسی شود. شما ممکن است دارای ترشحات واژن و رطوبت بیشتر شوید که به لذت بیشتر کمک می‌کند.

از طرف دیگر، شما ممکن است این تغییرات را دوست نداشته باشید و تراکم خون در دستگاه تناسلی به شما یک حس نامطلوب پر بودن دهد. و همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است در حین یا بعد از رابطه جنسی یا ارضا دچار گرفتگی‌های شکمی یا انقباض شوید.

سینه‌هایتان ممکن است احساس خارش کنند، حساس به درد و بصورت غیر معمول به لمس حساس شوند مخصوصا در سه ماهه اول حاملگی. حساسیت به درد معمولا فروکش می‌کند ولی سینه‌های شما به لمس حساس باقی می‌ماند. برای بعضی از خانم‌ها این تشدید حساسیت، بعنوان یک محرک عمل می‌کند در حالیکه برای برخی دیگر اینگونه نیست (و حتی ممکن است اصلا دوست نداشته باشند سینه‌هایشان لمس شود).

مقاله مرتبط : علائم و راه حل‌ها برای درد و حساسیت سینه‌ها

میل جنسی من از وقتی حامله شدم کاهش پیدا کرده است. آیا این امر طبیعی است؟

در رابطه با نیاز جنسی در دوران حاملگی، تجربیات بسیاری وجود دارند. بعضی از خانم‌ها در حین بارداری دچار تشدید فعالیت جنسی می‌شوند در صورتیکه برخی دیگر علاقه کمتری به رابطه دارند. بسیاری از خانم‌ها دچار نوسان در فعالیت جنسی می‌شوند که ممکن است مربوط به چگونگی احساسات فیزیکی و عاطفی آن‌ها شود.

شما ممکن است احساس خستگی، بدخلقی یا تهوع کنید و به این دلایل علاقه‌ای به رابطه نداشته باشید، به خصوص در سه ماهه اولی حاملگی. به هیچ وجه غیر معمول نیست اگر به دلیل تغییرات فیزیکی و عاطفی دچار سراسیمگی و آشوب شوید. ولی اگر صبر کنید، خواهید دید که فعالیت جنسی شما در سه ماهه دوم حاملگی بعد از رفع بی حالی صبحگاهی و خستگی، دوباره به حالت اول باز خواهد گشت.

کاهش دوباره میل جنسی در سه ماهه سوم نیز غیر معمول نیست، مخصوصا در یک الی دو ماه آخر. در این زمان شما ممکن است به دلیل اندازه بزرگ، درد و خستگی نتوانید رابطه راحتی داشته باشید. شما ممکن است از تغییراتی که بدنتان دچارش شده است آگاه باشید یا از نظر ذهنی درگی مساله زایمان و تولد کودک شوید. احساسات خود را با همسر خود در میان بگذارید و به او این اطمینان دوباره را بدهید که هنوز دوستش دارید. بسیار مهم است که خطوط ارتباطی بین شما باز باشد و تا حد ممکن در زمای وقوع این تغییرات حامی یکدیگر باشید.

آیا حاملگی من بر روی میل جنسی همسرم موثر است؟

اکثر آقایان، همسر باردار خود را به اندازه همیشه جذاب یا حتی جذاب‌تر می‌بینند ولی همه آن‌ها اینگونه نیستند. ولی دلایل مختلفی برای کاهش میل جنسی همسر شما در زمان حاملگی وجود دارند. برای مثال ممکن است همسر شما نگران وظایفی که بعنوان پدر بر عهده او قرار خواهد گرفت باشد و این نگرانی بر روی میل جنسی او اثر گذاشته باشد.

احتمالا معمول‌ترین دلیلی که آقایان بصورت موقت از ارتباط جنسی در حین حاملگی خودداری می‌کنند، ترس از آسیب رساندن به کودک است. اگر همسر شما در این رابطه نیاز به اطمینان دارد حتما در قرار بعدی با دکتر خود، او را هم با خود ببرید. مهمتر از همه این است که با هم در رابطه با ترس‌ها و نگرانی‌ها و همچنین نیازها و تمایلاتتان صحبت کنید. ارتباط نزدیک می‌تواند بسیاری از تنش‌ها را از بین ببرد، به شما آرامش دهد، باعث شود از هم لذت ببرید و ایجاد صمیمت کند، چه رابطه جنسی داشته باشید و چه نداشته باشید.

آیا رابطه دهانی وقتی که باردار هستم امن هست؟

در اکثر موارد بله، رابطه دهانی امن است. برای مثال دمیدن (ورود هوا) به دستگاه تناسلی خطرناک است. دمیدن هوا با فشار به داخل واژن می‌واند سبب آمبولی هوایی شود (یک حباب هوا که درون جریان خون شما قرار می‌گیرد). این اتفاق به ندرت روی می‌دهد ولی می‌تواند برای شما و کودکتان خطر جانی داشته باشد. اگر همسر شما دارای عفونت دهانی است یا شک به وقوع آن دارد نیز رابطه دهانی خطرناک است و در ۳ ماهه سوم در صورت شک به عفونت به هیچ عنوان نباید رابطه دهانی صورت گیرد.

اگر از ابتلای همسر خود به ویروس HIV مطمئن نیستید از سد دهانی (یک لایه از جنس لاتیک که بر روی آلت تناسلی شما قرار می‌گیرد و از تماس مستقیم جلوگیری می‌کند) استفاده کنید. شواهدید از انتقال ویروس HIV از طریق زخم‌های جزئی دهانی یا اصطکاک‌های جزئی وجود دارند. اگر در رابطه با فعالیت‌های دیگر جنسی سوال دارید، به بخش متخصصین ما نگاهی بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا