بارداریسلامتی

بارداری زنان در دهه سی زندگی، مشکلات و مزایا

بارداری زنان در دهه سی زندگی بر اساس تحقیقات به عمل آمده، امروزه بسیار متداول شده است. با بالا رفتن سن ازدواج، سن بارداری نیز افزایش یافته است. هر بارداری نیاز به یک سری آمادگی‌ها برای زوجین دارد. اضافه شدن یک فرد به خانواده نیاز‌های متعددی را به وجود خواهد آورد. در حال حاضر اکثر زوجین دیدگاه‌های خاصی برای فرزنددار شدن پیدا کرده‌اند. به همین دلایل برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های مختلفی برای ساختار زندگی خود و فرزندانشان را انجام می‌دهند.
بارداری در سنین بالاتر برای زنان مسائل و مشکلاتی نیز ممکن است به وجود بیاورد. از طرف دیگر مزایایی همچون آمادگی برای فرزنددار شدن و تمایل به مادری و افزایش اطلاعات و آگاهی را می‌تواند در پی خود داشته باشد.

مشکلات بارداری در دهه سی

بارداری و زایمان برای مادر و جنین همواره می‌تواند با مشکلاتی رو به رو شده و جان هر دو یا یکی از آنها در معرض خطر قرار دهد. برای پیشگیری و کاهش خطرات، مراجعه به متخصصین زنان و زایمان و مامایی بهترین راهکار است. تا نیازهای جسمی مادر و جنین بررسی شده و اقدامات لازم صورت گیرد. لازم است بدانیم وضعیت سلامتی مادر در چه شرایطی است تا پیش بینی‌های لازم را انجام دهیم.

۱- مشکلات جسمی:

توصیه می‌شود در تمام سنین قبل از اقدام به بارداری جهت غربالگری و اطلاع از وضعیت سلامت جسمی با یک متخصص مشورت نمایید. برنامه غذایی مناسب و برخورداری از فیزیک و اندام مستحکم شما را در داشتن بارداری و زایمان طبیعی یاری می‌دهد. پزشکان با بررسی‌های پاراکلینیک و معاینات بالینی نیازهای جسمانی شما را تعیین نموده و پیشگیری‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند.
شانس مشکلات غددی همچون بد کار کردی‌های تیروئیدی و یا کم خونی‌ها در دهه سی زندگی افزایش پیدا می‌کنند. توصیه‌های ورزشی نیز برای آمادگی بارداری و زایمان لازم است.

۲- خطرات زایمان و سقط جنین:

با افزایش سن، شانس زایمان طبیعی به علت تغییرات لگن و استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند. که برای مادر و نوزاد می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. همین طور شانس سزارین و خطرات آن در این سنین بیشتر است. زایمان زودرس یکی دیگر از عوارض افزایش سن در بارداری است. هر بارداری خطر سقط جنین را با خود دارد اما افزایش سن، خطر سقط را افزایش می دهد. این امر به دلیل وجود مشکلات کروموزومی (شایع‌ترین علت سقط) می‌باشد.

۳- مسائل ژنتیکی:

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده شانس سندرم داون با افزایش سن مادر بالا می‌رود. به طوری که در ۳۵ سالگی به بعد شانس سندرم داون تا ۱ به ۸۵ افزایش پیدا می‌کند. غربالگری در این سنین به شما کمک می‌کند تا اقدامات لازم را انجام دهید. آزمایشات ژنتیکی و غربالگری و آمنیوسنتز در پیشگیری و یا اقدامات درمانی کمک کننده هستند.

۴- تغییرات خلقی و عاطفی:

هر بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از آن تغییرات خلقی و عاطفی را به همراه دارد. این موضوع ربطی به سن نداشته و تنها ناشی از تغییرات هورمونال می‌باشد. بلوغ و آگاهی به کنترل شما در اثر این تغییرات کمک می‌نماید. تنها به دلیل افزایش شانس اختلالات ژنتیکی و یا عوارض بارداری و زایمان ممکن است استرس‌های بیشتری را تجربه کنید. راهکار این چالش مشاوره با متخصص زنان و روانشناس می‌باشد.

مزایای بارداری در دهه سی زندگی

بارداری در دهه سی زندگی مزایایی برای مادر و خانواده و فرزندان می‌تواند به همراه داشته باشد. دلایلی وجود دارد که زنان ترجیح می‌دهند تا در این سنین اقدام به بارداری بنمایند.

۱- بلوغ عاطفی و روانی:

در دهه سی زندگی فرد به بلوغ عاطفی و روانی رسیده است و ثبات عاطفی پیدا کرده. این امر موجب می‌شود تا ثبات و پایداری خانوادگی بیشتری داشته و بتواند در صیانت خانواده و همسر و فرزندان تلاش بهتری انجام بدهد. در این سنین کیفیت روابط همسران ارتقاء یافته است. به علاوه در این سنین فرد به خودشناسی بیشتری رسیده و پخته‌تر شده است. از طرفی بنیه و توان روانی بیشتری برای بچه‌داری دارد.

۲- بلوغ اجتماعی و اقتصادی:

در دهه سی زندگی معمولا تحصیلات پایان یافته است و فرد موقعیت اجتماعی خود را به دست آورده است. این موضوع معمولا همراه با افزایش توان اقتصادی فرد همراه است. در نتیجه مادر و پدر آرامش نسبی کسب نموده‌اند. از طرفی با افزایش توان اقتصادی پذیرش فرزند و رفع نیازهای مادی او بهتر امکان‌پذیر می‌گردد.

اقدامات لازم برای بارداری در دهه سی زندگی

به منظور کاهش خطرات بارداری و زایمان برای مادر و کودک اقداماتی لازم است انجام شود تا به کمک آنها سلامت هردو نفر تامین شوند. این اقدامات شامل: مراجعه به دندانپزشک جهت اقدامات لازم، مراجعه به پزشک و غربالگری ژنتیک و آزمایشگاهی، پیروی از سبک زندگی سالم (عدم مصرف دخانیات و الکل ، ورزش و تغذیه سالم) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا